مقالات خودروهای سنگین

با ترانزیت جاده ای آشنا شوید

با ترانزیت جاده ای آشنا شوید

با ترانزیت جاده ای آشنا شوید

امروزه باوجود ترانزیت و به خصوص ترانزیت جاده ای حمل‌ونقل بار برای کشورهای مختلف آسان گردیده است. دردنیای امروزی ارتباط و حمل‌ و نقل بسیار زیاد شده است و کشورها برای پیشرفت در زمینه تجارت و روابط ‌اقتصادی به ارتباط بایکدیگر نیاز دارند.

ترانزیت این راه را برای کشورها هموار کرده است و بسیاری از کشورها برای تجارت خود از آن استفاده می‌کنند. ترانزیت انواع مختلفی دارد مانند: ترانزیت دریایی، ترانزیت دریایی، ترانزیت جاده‌ای و ترانزیت ریلی. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با روش های استفاده از ترانزیت جاده ای آشنا کنیم.

تاریخچه ترانزیت جاده ای

از زمان های بسیار قدیم حمل‌ونقل در جاده ها به شکل‌های مختلف بوده است. مثلا انسان‌های گذشته برای حمل‌ونقل از اسب‌ها، گاوها و حتی خود انسان‌ها استفاده می‌کردند. این مسئله بیانگر اهمیت حمل‌ و نقل و تجارت از زمان‌های دور است و نشان می‌دهد که نیاز به تجارت از زمان های پیشین نیز وجود داشته است. گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی باعث به‌ وجود آمدن جاده‌ها و وسایل نقلیه شد و پس از آن انجام حمل‌ونقل نیز آسان‌تر و بهتر شد.

گواهینامه مخصوص رانندگی برای وسایل نقلیه ترانزیت

رانندگانی که شغل آن‌ها ترانزیت درجاده ها است؛ حتما باید گواهینامه مخصوص رانندگی وسایل نقلیه ترانزیت را داشته باشند. وسایل نقلیه‌ای که ترانزیت با آن‌ها انجام می‌شود، معمولا کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین هستند. درمواردی از وانت‌هایی مانند نیسان و پیکان‌وانت نیز استفاده می‌شود؛ اما بیشتر مواقع ماشین سنگین‌ها وسایل حمل‌ونقل در ترانزیت هستند.

مهم ترین مزایای استفاده از ترانزیت جاده ای

ترانزیت های جاده ای مزایای زیادی دارند، که مهم‌ترین آنها توسعه تجارت بین کشورها است. از مزایای مهم دیگر این عمل می‌توان به امنیت کالا، توانایی ارتباط برقرار کردن با مشتریان، ساده‌تر بودن این ترانزیت نسبت به سایر روش‌ها، سرعت بالا درتحویل کالاو… اشاره کرد.

مهم ترین معایب ترانزیت جاده ای

حمل و نقل های جاده ای درکنار مزایای که دارند، معایب مهمی نیز دارند که شامل: سرعت کمتر نسبت به ترانزیت های دیگر، امکان وقوع حوادث جاده‌ای، آسیب دیدن اجناس، نداشتن فضای کافی کامیون‌ها برای کالاهای زیاد و هزینه های جانبی.

اگرچه ترانزیت جاده‌ ای یک روش بسیار خوب برای حمل و نقل است، اما همانطور که گفتیم ریسک بالایی دارد. پس پیش از انجام آن باید به دقت تمام موارد را بررسی کرد.

ادغام کردن یکی از بهترین روش ها در حمل‌ و نقل جاده ای


برخی از شبکه‌ها و شرکت‌های حمل و نقل، هنگام ترانزیت محموله‌ها و اجناس را ادغام می‌کنند و سپس می‌فرستند. این عمل به کاهش هزینه های حمل و نقل کمک زیادی می‌کند. همچنین این روش در مدت زمان نیز موثر است و همزمان می‌توان چند بار را با این عمل ترانزیت کرد، پس طبیعی است که شرکت‌های تجاری زیادی این روش را برای ترانزیت انتخاب کنند.

ترانزیت کردن به صورت اختصاصی

گاهی‌اوقات برخی شرکت‌ها یا برخی گیرنده‌ها کالایی را به صورت اختصاصی سفارش می‌دهند تا به صورت تنها و تک برایشان ترانزیت شود. هنگام انجام این سفارش فرستنده کالا را به صورت جداگانه و اختصاصی بسته‌بندی می‌کند و برای گیرنده می‌فرستد. این روش بسیار مناسب است اما هزینه بالایی دارد، زیرا وسیله نقلیه تنها برای ترانزیت کردن یک کالا مسیری طولانی را می‌پیماید.

ترانزیت با وسیله نقلیه اختصاصی

این روش بدین‌گونه است که گیرنده کالا یکی از وسایل نقلیه را مخصوص سفارش‌های خویش انتخاب می‌کند. ترانزیت جاده ای بارها توسط این وسیله و حتی توسط یک راننده مخصوص انجام می‌شود. این عمل یکی از جذاب‌ترین روش‌های ترانزیت است، زیرا سفارش‌های فرد با دقت و امنیت بیشتری ارسال می‌شوند و همچنین فرد با اطمینان بیشتری سفارش های خود را دریافت می‌کند.

روش کار ترانزیت های جاده ای داخلی

استفاده از ترانزیت های جاده ای داخلی مخصوص داخل کشور هستند و از شهری به شهر دیگر ارسال می‌شوند. معمولا ترانزیت‌های داخلی مخصوص شرکت های تجاری بزرگ و معتبر هستند. هزینه این کار به عوامل زیادی همچون:  قیمت و ارزش اجناس، مسیر حمل و نقل، نوع اجناس، فاصله محل ارسال تا گیرنده و نوع ترانزیت بستگی دارد. همچنین انجام این نحوه ارسال، مراحل اداری خاصی نیز دارد که انجام دادن آن‌ها ضروری است. مثلا یکی از مهم‌ترین مرحله ای که باید انجام شود، گرفتن گواهی ثبت سفارش است.

روش کار ترانزیت های جاده ای خارجی

ترانزیت خارجی مختص حمل و نقل بین کشورها است. در این روش کامیون‌ها از گمرک‌های مرزی یک کشور خارج می‌شوند و به گمرک های داخلی کشور دیگر وارد می‌شوند. انجام ترانزیت خارجی مراحل بیشتری نسبت به داخلی دارد. اجناس وارد شده اگر جزو کالاهای مجاز کشور نباشند اجازه ورود ندارند مگر اینکه مجوز رسمی دریافت کرده باشند. همچنین گاهی‌اوقات وقتی که کامیون حاوی بار به داخل کشور رسید، حمل و نقل اجناس به محل سفارش ممکن است به دلیل انجام مراحل اداری چند روزی طول بکشد؛ در این موارد فرد باید کالارا در گمرک قرار دهد وهزینه آن را نیز پرداخت کند.

ترانزیت جاده ای با کامیون های کنترل دما

اغلب اوقات کالاهایی که ترانزیت می‌شوند، به دمای خاصی نیاز دارند. در این موارد کامیون‌ها دارای یخچال‌های کنترل دما هستند و می‌توانند دمارا برای کالاها تنظیم کنند. این کار برای جلوگیری از فاسد شدن وخراب شدن اجناسی است که باید در دمای مشخصی نگه‌داری شوند تا سالم به دست مصرف کنندگان برسند. خوشبختانه با پیشرفت علم و فناوری دیگر جای نگرانی برای ارسال این کالاها وجود ندارد.

سخن نهایی

در دنیای امروز به دلیل گسترش روابط تجاری و اقتصادی خرید و فروش بین شهرها و کشورها افزایش یافته است. همین امر نیاز به حمل و نقل را ضروری کرده است. امروزه ترانزیت جاده ای به دلیل مزایای خاصی که دارد، یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین روش‌های حمل و نقل به شمار می‌رود.

در این مقاله تلاش براین بود تا نکات ضروری و مهم و مزایا و معایب ترانزیت جاده ای که در رابطه با حمل و نقل ها نقش مهمی دارند، گفته شود تا افراد راحت‌تر بتوانند روش مناسبی برای خرید و فروش کالاهای خود پیدا کنند.

هرگز نباید از این نکته غافل شد که هر فردی زمانی می‌تواند به یک تاجر موفق تبدیل شود که پیش از انجام هرکاری به درستی و کامل درباره آن تحقیق کند و سپس دست به اقدام بزند. هرکاری درکنار مزایایی که دارد، معایب خاصی هم دارد؛ پس هیچ‌گاه نباید تحقیق و مطالعه را فراموش کرد.

منابع :

https://www.transportmeasures.org

https://en.wikipedia.org/wiki/Roads_and_Transit

دیدگاهتان را بنویسید