مقالات خودروهای سنگین

بررسی بوژی کش‌ها

بررسی بوژی کش‌ها

بررسی بوژی کش‌ها

به دنیای بوژی کش‌ها، قوی‌ترین کشنده خوش آمدید! بوژی به تنهایی توانسته‌اند که بسیاری از معضلات کشش بارهای سنگین و فوق سنگین را به راحتی حل کنند. حمل و نقل زمینی از مهم‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین نوع جابجایی است. این ماشین‌های سنگین در ابعاد و توانمندی‌های مختلف وجود دارند و تلاش برای بهبود عملکرد آن‌ها همچنان ادامه دارد. در ادامه همراه باشید تا با این ابر غول‌ها بیشتر آشنا شویم.

بوژی کش‌ها قهرمان دسته سنگین وزن‌ها!

بوژی یک کلمه فرانسوی است که به معنی محور است. این کشنده مانند قهرمانان، ساختار قدرتمند و سخت دارد و در عین حال در درون آن به راحتی توسط فشار روغن هیدرولیکی که بر آن اعمال می‌شود، قابل کنترل و تعلیق هستند. جذب ضربه از خواص دیگر این قهرمان است.

بوژی که با اصطلاح کمرشکن نیز در ایران شناخته می‌شود با محورهای زیادتر از حالت نرمال برخوردار است و این محورها در هر ماشین متفاوت خواهد بود. این تعداد محورها با توجه به میزان بار قابل کم یا زیاد کردن است. هرچه بار بیشتر شود، تعداد محورها برای توزیع نیروی وزن بار، بیشتر می‌شود.

گاهی شما مشکلی از نظر وزن نخواهید داشت. وزن جسم به آن میزان است که تریلی قادر به کشیدن آن است، اما چرا از این هیولای قدرتمند استفاده می‌کنند؟

حقیقت در حجم بار است. بار حجمی بیش از ظرفیت تریلی دارد. از مهم‌ترین موارد می‌توان به پره توربین‌ها اشاره کرد.

مهندسی‌ترین حرکات در علم مهندسی!

رانندگی بوژی بر خلاف تمام ماشین‌های سنگین، فرایندی بسیار سخت دارد. اولین معضل در هنگام بارگیری است. باید بار دقیقاً با توجه به محاسبات انجام شده، قرار بگیرد. این کار مهم‌ترین اصل در رسیدن به مقصد است.

بوژی کش‌ها و عملیات غیرممکن

دغدغه دوم مسیر حرکتی است. شما در این حالت باید به نکات بسیاری توجه کنید. ممکن است عبور یک مسیر 100 کیلومتری بین 35 الی 40 روز طول بکشد. یک تیم کامل برای طراحی مسیر باید وجود داشته باشد. علاوه بر مهارت راننده، رعایت نکات زیر بسیار مهم است.

  • عدم وجود موانع در طول مسیر
  • بررسی مسیر از نظر پیچ و عرض خیابان
  • کنترل دقیق آب‌وهوا

حرکت در زمان‌های خلوتی و عدم ترافیک برای سایر ماشین‌ها در کنار نکات محیطی بیان شده، از مهم‌ترین موارد است. از الزامات آن هماهنگی با ادارات برق، پلیس و سایر سازمان‌هایی که در این رابطه سهیم هستند، است.

بوژی تنها حرکت نمی‌کند. یک تیم کامل از صفر تا صد با آن حرکت می‌کنند. این تیم شامل افرادی مانند مسئولان فنی، نماینده شرکت مقصد، مبدأ و نمایندگان پروژه در کنار دو ماشین که در جلو و عقب کشنده، آن را همراهی می‌کنند.

راننده کمرشکن باید با سرعت مطمئنه و به دست آمده از محاسبات حرکت کند. این سرعت عموماً بین 5 الی 15 کیلومتر است. در حالی که ماشین عموماً تا سرعت 45 کیلومتر بر ساعت توان حرکتی دارد.

عبور در جاده‌هایی که پرتردد تردد هستند، فقط از ساعت 6 بعدازظهر تا 6 صبح اجازه تردد دارند. این ساعت در روزهای تردید از بین می‌رود و باید حرکت نکنند.

پادشاهی بی‌پول!

حقیقت این است بوژی دارها افراد بسیار ثروتمندی نیستند. علت این موضوع را در چند بخش می‌توان بررسی کرد. این حوزه‌ها به شرح زیر خواهند بود.

  • هزینه عوارض جاده‌ای و هزینه‌هایی که به افراد گوناگون مانند استانداری یا شهرداری و غیره باید پرداخت کنند.
  • هزینه ساخت بوژی کش‌ها و همچنین هزینه بالای تعمیرات این دستگاه‌ها.

در کنار این محدودیت‌ها، دستورالعمل‌ها را نیز اضافه کنید. نمونه‌ای از این دستورات این است، اگر محموله وزنی بیشتر از 96 تن داشته باشد، حق عبور از روی پل‌ها را ندارد. در صورت اینکه زیر 96 تن وزن محموله و ماشین باشد، باید کشنده به سمت دیگر ابتدا رفته و سپس توسط سیم‌بکسل و نهایتاً با سرعت 5 کیلومتر بر ساعت آن را به سمت دیگر پل بکشد.

ایران و ورود بوژی کش‌ها

از سال 1345 این ماشین‌های حمل کننده بزرگ وارد ایران شدند. در کشورمان، بیشترین میزان برای مان، ولوو، اسکانیا، کنوورث، بنز و ماک سری N دیده می‌شود. اکثر این موارد وارداتی که غالباً آمریکایی هستند، اکسل جلو هستند. این نوع قرارگیری باعث می‌شود به خاطر دوری چرخ‌ها از کابین راننده، رانندگی آسان‌تر و نرم‌تر بشود. از دیگر امکانات تقسیم وزن بار بهتر در طول کشنده می‌شود و امکان بارگیری مازاد را به وجود می‌آورد.

ماک سری B اولین ساخته شرکت‌های ایرانی بودند. این ماشین‌ها که تفاوت زیادی با نمونه اورجینال و وارداتی داشتند، اما توانستند بازار خود را پیدا کنند. موتور آن‌ها 250 اسب بخار و توربوشارژ شارژ بوده است که به 24 دنده نیز مشهور است. در سال‌های بعد، با پیشرفت صنعت قالب سازی، ساخت این دستگاه‌ها در ایران ادامه پیدا کرد و به مدل‌های بهتری دست پیدا شد.

دانستنی‌ها!

در مورد کشنده با توجه به عدم توانایی در دسته بندی آنان، نمی‌توان خط کشی کرد. این عدم خط کشی حد و مرزی در این دنیا به وجود نیاورده است و کمرشکن‌ها بدون حد و مرز رو به پیشرفت هستند.

شرکت نیکولاس در فرانسه قوی‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده این بوژی کش‌ها است که به نام Tractomas شناخته می‌شوند. انواع مختلف 6*6 و 8*8 و 10*10 دارند. عظمت این غول‌ها، همان بس که یک ولوو FH16 در برابر آن ناچیز و بسیار کوچک است.

ابعاد 10.87*3.48*4.52 متر، با 36 تن وزن خالص است. کابین رنو در این کشنده همراه شما است. پیشرانه D75 TR8x8 ساخت کاترپیلار و با گیربکسی 6 سرعتی اتوماتیک است. یک قلب بسیار قوی برای رساندن هر محموله‌ای به هر نقطه‌ای که شما بخواهید.

این پیشرانه 12 سیلندری، حجمی معادل 27 لیتر دارد و 900 اسب بخار قدرت در 2100 rpm تولید می‌کند. این میزان قدرت در کنار گشتاور فوق‌العاده موتور که برابر است با 4000 نیوتن متر که دوری برابر 1400 rpm ایجاد می‌کند یک سلاح قوی برای کشش هر بار فوق سنگین و عظیم‌الجثه‌ای هست.

به دریاچه 1000 لیتری که به عنوان منبع سوخت استفاده می‌شود سلام کنید. تنها 1000 موجود در مشخصات نخواهد بود. این موجود تا 1000 تن را می‌تواند با خود بکشد. یک شتاب 30 متر در ثانیه چشم هر بیننده‌ای را به مهندسی دقیق آن متمرکز می‌کند. عبور از شیب‌هایی به میزان 3 درصد با بارگیری کامل، توانایی دیگر این ماشین است.

این مدل نیکولاس بیشتر در معادن زیرزمینی یا برای بارهای فوق سنگین استفاده می‌شود. هر کدام از این دستگاه‌ها با توجه به قطعات نصب شده بر آن‌ها می‌تواند تا 1 میلیون یورو قیمت داشته باشد. وجود اتاقک در داخل آن، یک مکان مناسب برای استراحت افرادی که با بوژی کش‌ها از این مدل سروکار دارند، به وجود آورد.

این شرکت در آخرین دستاورد محصولی به مراتب غول‌آساتر ساخته است. این محصول D100 نام دارد. این غول بی انتها 5 محور دارد وزن خالص بدون بار آن 41 تن است. وزنی که به تنهایی از روی نصف پل‌ها نمی‌تواند عبور کند. امروزه کشورهایی نظیر ژاپن، کره و استرالیا از مشتریان اصلی این شرکت هستند.

بوژی کش‌ها و شرکت نیکولاس

سخن آخر

بوژی کش‌ها به عنوان یک کشنده فوق سنگین در موارد مختلفی کاربرد دارد. این ویژگی می‌تواند در حوزه‌های گوناگون فعالیت داشته باشد. از جابه‌جایی اجسام فوق سنگین تا بسیار حجیم در خدمت شما است.

رانندگی با این موجودات غول‌آسا جز سخت‌ترین کار‌ها محسوب می‌شود. شما دنیای عظیمی را در دستانتان دارید. این احساس است که افراد گوناگون پس از رانندگی و بدون تکراری شدن برای شما بیان خواهند کرد.

ماشین‌هایی که هزینه سنگینی در نگهداری و ساخت در بردارند. در کنار آن محدودیت‌هایی در حرکت در اتوبان‌ها و مسیر‌های خاص دارند. با پیدایش بوژی، بسیاری از مشکلات ساخت و جابه‌جایی اجسام گوناگون حل شد.

این نوع کشنده علاوه بر محرک بودن بسیاری از صنایع، خود نیز با تعامل با شرکت‌های بسیاری به وجو‌د آمده‌اند و توانسته‌اند چرخ بسیاری از صنایع را بچرخانند.

منبع:

www.nikolamotor.com

دیدگاهتان را بنویسید