مقالات خودروهای سنگین

بررسی کامیون MAN TGX

بررسی کامیون MAN TGX

بررسی کامیون MAN TGX

شرکت MAN یک برند آلمانی است که در سال‌های اخیر توانسته است با تولید محصولاتی جذاب و بسیار ایمن در حوزه کامیون و تریلی‌های باری قد علم کرده و حرف‌هایی برای صحبت داشته باشد. کامیون MAN TGX محصولی هست که برنده جایزه 2021 در طراحی از اتحادیه اروپا شده است شامل نکاتی می‌شود که نشان از تغییر حرکت مسیر این شرکت به افق‌های جدید و ورود به عرصه رقابت با رقبای آمریکایی خود، خواهد پرداخت.

کامیون MAN TGX و دنیای ایمن و آرام

TGX با دراختیار داشتن امکانات مختلف، توانسته چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب کند و امکانات در کنار طراحی زیبا، دلایلی است که انتخاب اول بسیاری از افراد فعال در این حوزه شده است. قابلیت‌هایی که یک گام از محصولات این شرکت آلمانی جلوتر است، به تازگی در بازار وارد شده و احتمال زیاد به زودی در جهان فراگیر خواهد شد.

کامیون MAN TGX، رانندگی همراه با تکنولوژی

در 4 حوزه مختلف این کامیون قابل بررسی است که در این مقاله هر کدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی ظاهری داخل کابین اولین حوزه که به آن خیره می‌شوید

بسیاری از شما این جمله را شنیدید که عقل انسان در چشم اوست و واقعاً شما را مدهوش می‌کند. این ویژگی فقط به تبلیغات نیست و واقعاً کارایی دارد. دردی از شما و مشکلاتتان را دوامی می‌کند.

محیط رانندگی و پشت فرمان

این قسمت شامل 7 بخش است که باعث می‌شود شما یک تجربه آرام داشته باشید. اولین نکته رانندگان بعد اولین تجربه هفت‌گانه این است که واقعاً سوار کامیون به این عظمت بوده‌ایم؟ این موارد به شرح زیر خواهند بود.

صفحه کیلومتر

تفکیک میزان مسافت، کیلومتر و دور موتور از مهم‌ترین اقدامات صفحه کیلومتر است. توانایی تنظیم نور این صفحه امکان جذاب کامیون است. کامیونی که در آن اعداد به‌صورت کامپیوتری نیست و حس سواری و زیبایی‌های ماشین‌های قدیمی را دارد.

آینه بغل

آینه تلسکوپی که به صورت دو تکه در آینه بغل کار شده است. در کامیون همواره نقاط کور از سخت‌ترین و بدترین مکان‌ها برای تشخیص بوده است، اکنون بدون دغدغه رانندگی خواهید کرد.

یک آینه یک تکه بزرگتر نیز باعث می‌شود، شما به راحتی بتوانید محیط کنار کامیون را به وضوح ببینید. حالت آن باعث می‌شود فاصله‌ای که با ماشین کنار خود می‌بینید بیشتر از فاصله واقعی باشد و به مراتب، فواصل دورتر قابل مشاهده است. عکس العمل در این زمان سریع‌تر خواهد بود.

تعویض دنده

نزدیکی به فرمان، یک خاصیت اصلاح شده در این سری از کامیون‌های شرکت‌MAN است. امکان چرخش حالت ماشین به صورت انگشتی از امکانات جذاب است. استفاده از مواد عرق‌گیر دست، در ساخت آن، در کنار فرمت ارگونومیک دسته توانسته است یک امنیت بیشتر را برای کسانی که سوار کامیون می‌شوند به وجود آورد.

کامیون MAN TGX و تعویض دنده ساده

فرمان

در وهله اول شما سادگی و غرور را مشاهده خواهید کرد. دقت بیشتر، به شما نکاتی را نمایش می‌دهد که در رانندگی بسیار کارآمد است. کلیدهای میانبر دسترسی، آن هم به این میزان، یعنی یک قدرت مانور فوق‌العاده در رانندگی.

امکان تنظیم ارتفاع چراغ، تماس، آب‌پاش ماشین و غیره برای آسایش شما تعبیه شده است. نکته جذاب در هنگام استفاده از فرمان در کامیون MAN TGX، سفت نبودن دکمه و عدم خراب‌شدن در طولانی مدت یا ایجاد صدای تق تق است.

کلید الکترونیکی پارک خودکار

ترافیک برای تخلیه بار چقدر شما را اذیت می‌کند؟ دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشید. وجود این کلید تعبیه شده در داخل ماشین باعث می‌شود شما نیازی به تغییر دنده برای حالت پارک یا توقف طولانی نداشته باشید. با روشن کردن این کلید، اجازه دسترسی مستقیم به سیستم دنده اتوماتیک می‌دهید.

در حالتی که چرخ‌ها متوقف می‌شود و بیش از حد معمولی یعنی 7 الی 10 ثانیه، خود به خود چرخ‌ها به حالت قفل، ماشین به حالت پارک متوقف شود و چرخ‌دنده‌ها خود جابه‌جا شوند. با حرکت چرخ‌ها عملیات عکس این به صورت خودکار اتفاق می‌افتد.

سیستم اطلاع رسانی

به هوش مصنوعی کامیون خوش آمدید. هیچکس از هیولای زمخت در اواسط دهه 1930 انتظار نداشت که به چنین سیستم ظریف و حساسی تجهیز شود. سیستم این کامیون، آخرین سیستم ردیابی ماهواره‌ای را دارد که قابلیت کار با شبکه ماهواره‌ای GPS ‏و GLONSS را دارد.

یافتن بهترین مسیر عبور و تشخیص میزان شیب جاده و اعلام آن در صفحه 12.3 اینچی کامیون، از اولیه‌ترین نکات ویژه آن است. قابلیت لمسی بودن صفحه امکان دسترسی از طریق مانیتور به سیستم هوشمند و برخی کلیدها را برای شما ممکن می‌کند.

وجود یک موس گردان در کنار دستتان موقع رانندگی و اتصال آن به مانیتور، کار شما را برای تشخیص راحت‌تر خواهد کرد.

کامیون MAN TGX و انتخاب از صفحه نمایش

داشبورد

تعریف هر آنچه از داشبورد را کنار گذارید. یک فایل آهنی چند طبقه در یک اداره دولتی را تصور کنید. حالا این فضا را در طراحی بسیار هوشمندانه در داخل کابین کامیون خود متصور باشید. وجود 1100 لیتر فضا در داخل مجموعه کامیون نشان از وجود طراحی بسیار توانمند بوده است.

این داشبورد هم به‌صورت فضای کشو مانند برای قراردادن ورقه‌ها و هم فضای باکس مانند برای کیف و غیره است.

فضای استراحت

بخش دوم، وجود یک فضا برای خوابیدن راحت یک نفر با قد استاندارد از زیباترین ویژگی‌های این ماشین سنگین است. این فضایی است که شما در آن به راحتی می‌توانید استفاده کنید. از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است که به شرح زیر خواهد بود.

 • تخت خواب: یک تخت نرم با ابعاد 200 *80 باعث می‌شود شما بتوانید به دو حالت تخت‌خواب و مبل از آن استفاده کنید. جنس این تخت از جنس فوم فشرده با استفاده از پوشش نانو ضد بو برای جلوگیری از عرق است.
 • فضای خالی: یک فضای باز بسیار زیاد در روبروی محل استراحت، قابلیت استفاده از امکانات مختلف را در این زمان برای شما به وجود می‌آورد.
 • سینی تاشو: یک سینی که قابلیت مطالعه یا غذاخوردن دارد. پس از استفاده، در هر زاویه که تمایل داشتید، جمع می‌شود. این سینی در حقیقت همان نصفه دوم صندلی شاگرد است که در صورت صاف کردن، فضایی را اشغال نمی‌کند.

این میز 3 برابر میزهای اتوبوسی است که شما در اتوبوس مشاهده می‌کنید. یک فضا با داشتن لبه در خود میز برای جلوگیری از سر خوردن کتاب در صورتی که روی آن قرار دهید.

کامیون MAN TGX و امکان غذاخوردن راحت

 • ریموت تلفنی: این ریموت امکان دسترسی به کل کامیون شما، آن هم از مکانی که نشسته‌اید را می‌دهد. این موارد شامل بالا و پایین‌کردن شیشه‌ها و قفل درب‌ها و غیره می‌شود.
 • تنظیم دما: می‌توانید به حالت دستی دمای داخل را بر عدد خاصی قرار داده و بقیه کارها به عهده سیستم هوشمند موجود در ماشین است. شما در گرما و سرما، از هوای داخل لذت ببرید.

حوزه دوم، خدمات الکترونیک است

این حوزه در 5 بخش مختلف درحال فعالیت است. مجموعه این خدمات، شما را در جاده به دنیا متصل می‌کند و رانندگی را لذت بخش خواهند کرد. این بخش‌ها به موارد زیر تقسیم می‌شود.

 • جمع‌آوری اطلاعات 10 سفر آخر و اعلام نتایج و مشکلات پیش‌آمده آن،
 • سیستم هوشمند ارزیابی وضعیت راننده،
 • سیستم اطلاع رسانی وضعیت چرخ‌ها،
 • ثبت اطلاعات و دارایی‌ها به صورت دیجیتال (ماشین، کیف پول شما خواهد بود)،
 • عیب‌یابی ماشین، پیداکردن نزدیک‌ترین تعمیرگاه مرتبط.

تمامی این امکانات با اینترنت ماهواره‌ای و ارتباط با آنتن موجود در کامیون امکان‌پذیر است.

سیستم رانندگی خودران، حوزه سوم که برتری را به ارمغان می‌آورد

این حوزه در زمینه‌های مختلف زیر به کمک راننده می‌آید و توانایی شما در مهار را بالا می‌برد. این موارد به شرح زیر خواهد بود.

 • رعایت فاصله خودکار با توجه به ماشین جلویی در ترافیک،
 • تعیین فاصله با توجه به نوع ماشین جلویی،
 • قابلیت تنظیم ماشین به صورت خودکار در صورتی که به کناره‌ها و ماشین ثانویه بیش از حد نزدیک شود،
 • امکان تشخیص چهارراه، میدان و انجام احتیاط‌ها و چرخش لازم به صورت خودکار.

با کامیون MAN TGX بدون خستگی رانندگی کنید.

موتور و مصرف سوخت حوزه چهارم است

مصرف سوخت با توجه به موتورهای اقتصادی، آیرودینامیک بهبود یافته و افزایش راندمان مثل جدید بودن محور عقب باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت تا 8 درصد می‌شود. جیب خود را حفظ کنید.

سه موتور D26، D38 و D15 پرچم‌داران شرکت هستند. از D26 به عنوان موتور اصلی در این کامیون استفاده شده است. تغییر آیرودینامیک و بازدهی بیشتر آن از دیگر امکانات قابل‌توجه بوده است. یک پیشرفت کاملاً مکانیکی در این ماشین، قدرتی بالا به شما خواهد بخشید.

سخن آخر

کامیون MAN TGX که آخرین دستاورد شرکت MAN است به عنوان یک نقطه شروع مجدد در طراحی است. لذت یک رانندگی هوشمند در کنار راحتی برای راننده اولویت طراحان آن بوده است. تکنولوژی و زیبایی در خدمت شما است. مسیری که می‌تواند با چشم بسته رانندگی کنید و لذت ببرید.

منبع:

https://www.man.eu

دیدگاهتان را بنویسید