مقالات خودروهای سنگین

بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

اگر به بررسی قطعات خودرو و تعمیرات آن‌ها علاقه داشته باشید، احتمالا با قطعه‌ای به نام بوستر ترمز آشنا هستید. با توسعه فناوری‌ها، ساخت خودروها نیز پیشرفت بسیاری کرد. به‌طوری‌که رانندگی با اتومبیل‌های امروزی تجربه کاملا متفاوتی را نسبت به خودروهای قدیمی ایجاد می‌کند؛ زیرا کار با آن‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر است.

یکی از قطعاتی که راحتی و ایمنی بیش‌تری را برای راننده و دیگر سرنشینان اتومبیل به همراه می‌آورد، پس با ما همراه باشید تا ببینیم بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

بوستر‌ ترمز چیست؟

قبل از آشنایی با عملکرد بوسترها، ابتدا باید با این قطعه آشنا شوید. ترمزهای برقی سیستمی هیدرولیکی هستند که برای کاهش سرعت و یا توقف وسایل نقلیه مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها اجزای مکانیکی مختلفی به‌کار گرفته می‌شوند تا نیروی واردشده به پدال را به اندازه‌ای تقویت کنند که بتواند خودرویی چند تنی را متوقف نماید. بوستر ترمز (brake booster) یکی از این قطعات است که نیروی واردشده از پدال ترمز به سیلندر اصلی را افزایش می‌دهد.

 

انواع بوستر ترمز خودروهای سنگین

 

اجزای بوستر‌های ترمز چیست؟

بوستر ترمز یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم‌های ترمز به حساب می‌آید که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این بوسترها برای داشتن عملکردی مناسب به اجزایی خاص نیازمند هستند. brake booster از بخش‌های زیر تشکیل شده است.

 • بدنه: این قسمت اصلی‌ترین بخش بوسترهای ترمز است و به عنوان پوشش خارجی به محافظت از اجزای داخلی آن می‌پردازد.
 • میله: ارتباط بین ورودی و خارجی بوستر توسط این قطعه حاصل می‌شود. انتقال نیرو از پدال به سیلندر نیز بر عهده این میله است.
 • سوپاپ‌ها: این اجزا نقش مهمی را در کنترل و حفظ فشار هوا در بوستر دارند. عملکرد هر دو سوپاپ brake booster یکسان بوده اما یکی از آن‌ها به خلاء و دیگری به اتمسفر راه دارد.
 • دیافراگم: بوسترهای ترمز را به دو قسمت تقسیم می‌کند.
 • فنر: تنظیم موقعیت سوپاپ‌ها وظیفه اصلی فنرها است.

بوسترهای ترمز چگونه عمل می‌کنند؟

بوستر ترمز خلاء اغلب بر روی فایروال (Firewall) یا همان دیوار آتش خودرو و درون محفظه موتور نصب می‌شود. این نوع بوسترها محفظه‌ای دارند که توسط دیافراگم به دو قسمت تقسیم شده است. این محفظه‌ها به منبع خلاء متصل می‌شوند و میله‌ای دارند که یک‌ سر آن به پدال ترمز و انتهای دیگرش به سیلندر اصلی اتصال می‌یابد. مراحل عملکرد بوسترهای ترمز خلاء به شرح زیر است:

 1. قبل از این‌که شما پدال ترمز را فشار دهید، در هر دو طرف دیافراگم خلاء وجود دارد.
 2. با فشردن پدال اتفاقات مختلفی پشت سر هم رخ می‌دهد که عبارتند از:
 • میله به سمت جلو حرکت کرده و دریچه پشتی محفظه را باز می‌کند.
 • فشار اتمسفر وارد نیمی از محفظه می‌شود.
 • اختلاف فشار ایجادشده میله را بیش از پیش به سمت جلو هدایت می‌نماید.
 • به این ترتیب میله فشاری به سیلندر اصلی وارد می‌کند.
 • زمانی که پدال را رها می‌کنید، یک فنر میله را به جای اصلی خود باز می‌گرداند و بر همین اساس دریچه‌ها نیز بسته خواهند شد. سپس در سراسر محفظه خلاء ایجاد می‌شود.

بوستر ترمز چه تاثیری دارد؟

همان‌طور که متوجه شده‌اید، بوستر ترمز فشار بیشتری را بر روی سیلندر اصلی وارد می‌کند. بوسترها می‌توانند 200 الی 300 lbs نیروی وارده به سیلندرها را افزایش دهند. البته میزان این نیرو به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • اندازه دیافراگم
 • مقدار خلاء موجود در محفظه
 • فشار جوی هوا

نیروی اضافی که با کمک بوسترها ایجاد می‌شود به افزایش فشار وارده بر سیلندر می‌انجامد. بدین ترتیب فشاری که سیستم ترمز برای اعمال تاثیرات خود بر روی سرعت به آن نیاز دارد تامین خواهد شد. این قطعه باعث می‌شود، توقف راحت‌تر صورت پذیرد و کاهش سرعت نیز سریع‌تر حاصل شود. بدین ترتیب راننده دیرتر خسته خواهد شد و رانندگی برای او به تجربه‌ای کاملا لذت بخش تبدیل می‌شود.

نشانه‌های عملکرد ضعیف بوسترهای ترمز چیست؟

در این قسمت به بررسی نشانه‌های ضعف عملکرد بوستر ترمز پرداخته‌ایم. در صورت مشاهده هرکدام از این نشانه‌ها به هیچ عنوان از آن‌ها غافل نشوید؛ زیرا چنین علائمی نشان می‌دهند که رانندگی با این خودرو ایمنی کافی را ندارد. علائم عملکرد ضعیف بوسترها عبارتند از:

دشواری فشردن پدال ترمز

بوسترهای خراب، فشردن پدال ترمز را بسیار دشوار خواهند کرد. با از بین رفتن بوسترها، نیروی اضافی که به سیلندر اصلی وارد می‌شود ایجاد نخواهد شد. بدین ترتیب راننده وسیله نقلیه باید تمام نیروی مورد نیاز سیستم ترمز را به تنهایی تامین کند و این مسئله، کار دشواری است.

افزایش زمان لازم برای توقف یا کاهش سرعت

گاهی بوستر ترمز به تدریج از بین می‌رود، به این ترتیب عملکرد آن رفته‌رفته ضعیف خواهد شد. اگر احساس می‌کنید که برای توقف لازم است نسبت به قبل زودتر بر روی پدال فشار آورید تا در جایی که می‌خواهید کاهش سرعت رخ دهد، باید سیستم ترمز را چک نمایید. اگر روتورها و لنت‌ها سالم بودند، احتمالا بوستر دچار نقص شده است.

بازگشت با تاخیر پدال به موقعیت اصلی

علاوه‌بر سختی اعمال فشار بر روی پدال ترمز، نقص در بوسترها می‌تواند بازگشت پدال ترمز به جایگاه اصلی آن را با تاخیر همراه سازد.

عملکرد بوستر ترمز را چک کنید

زمانی که موتور خاموش است، چندین بار پدال ترمز را فشار دهید. بوستر ترمز به‌گونه‌ای طراحی شده که در زمان خرابی موتور، خلاء کافی برای اعمال ترمز و توقف خودرو را داشته باشد. البته در هر خرابی موتور تنها یک یا دوبار می‌تواند چنین امکانی را فراهم آورد.

حال زمانی که در حال روشن کردن موتور هستید، به آرامی بر روی پدال ترمز فشار وارد کنید. باید احساس کنید که پدال کمی حرکت می‌کند و سپس محکم می‌شود. اگر هیچ تغییری احساس نکردید یعنی بوسترهای ترمز دچار نقص شده‌اند.

حرف آخر

همان‌طور که با مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، بوستر ترمز نقش مهمی را در وسایل نقلیه ایفا می‌کند و می‌تواند امنیت هرچه بیشتر رانندگان و سرنشینان را فراهم آورد. نقص این قطعه نشانه‌هایی به همراه دارد که باید در اسرع وقت به آن‌ها رسیدگی شود تا از خرابی‌های گسترده‌تر جلوگیری به عمل آید.

امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مطلب به اکثر سوالات شما در ارتباط با بوسترهای ترمز پاسخ مناسبی دهیم. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید