مقالات خودروهای سنگین

بوق خودروهای سنگین و انواع آن

بوق خودروهای سنگین و انواع آن

بوق خودروهای سنگین و انواع آن

تاکنون شده است که از شنیدن صدای بوق یک ماشین سنگین شوکه شوید؟ گاهی اوقات بوق خودروهای سنگین، به حدی زیاد است که بسیاری از رانندگان خودروهای سواری مجاور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی بوق خودرو وسیله‌ای است که برای اعلان هشدار به رانندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته که در کشور ما کاربردهای دیگری هم می‌توان برای بوق خودرو متصور بود!

اما سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که بوق خودروهای سنگین چه مشخصاتی دارد؟ چند نوع بوق ماشین سنگین در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ این‌ها سوالات مهمی هستند که در ادامه به بحث و بررسی پیرامون آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مقدمه‌ای در خصوص ساختمان و عملکرد بوق

فارغ از این که در خصوص بوق ماشین‌های سنگین بحث می‌کنیم یا خودروهای سواری، بوق‌های ماشین دارای ساختار نسبتا ساده‌ای هستند. در واقع در بین بسیاری از قطعاتی که در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند، بوق ساختمان بسیار ساده‌ای دارد. این مسئله موجب می‌شود که در صورت خرابی بوق خودرو نیز به راحتی بتوان آن را تعمیر نمود.

ساختمان بوق‌ها وابسته به نوع آن‌ها به دو دسته کلی الکتریکی و بادی تقسیم می‌شوند که در ادامه به تشریح هریک از این دو نوع بوق که استفاده از هر دوی آن‌ها در خودروهای سنگین مرسوم است، اشاره می‌کنیم.

بوق بادی | بوق خودروهای سنگین

بسیاری از رانندگان خودروهای سنگین علاقه خاصی به استفاده از بوق‌های بادی در خودروهای خود دارند. در بسیاری از خودروهای سنگین امروزی عملا بوق‌های الکتریکی نصب می‌شود؛ اما بوق‌های بادی که تحت عنوان بوق‌های شیپوری هم شناخته می‌شوند هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ هر چند در سطح کاربردهای تزئینی.

بوق‌های بادی یا شیپوری ساختمان ساده‌ای دارند؛ این دسته از بوق‌ها دارای یک پمپ باد هستند که هوا را با فشار نسبتا زیادی به لوله انبساطی که در دهانه آ‌ن‌ها متصل می‌شود، منتقل می‌کند. در کامیون‌ها به دلیل آن که معمولا نیاز به تولید صدای بیشتری وجود دارد، ممکن است بوق‌های شیپوری با بیش از یک لوله طراحی شوند. فشار هوایی که برای بوق‌های بادی خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا چیزی بین 6 تا 10 اتمسفر است.

همچنین معمولا یک دسته شبیه به ضامن برای این دسته از بوق‌ها طراحی می‌شود که راننده با کشیدن آن هوای داخل محفظه پمپ را به سمت لوله‌ها هدایت می‌کند. صدایی که توسط این دسته از بوق‌ها تولید می‌شود، متناسب با فشار هوا در فرکانس‌های مختلفی شنیده می‌شود. معمولا فرکانس بوق‌های شیپوری بین 400 تا 800 هرتز دسته‌بندی می‌شود.

در حال حاضر کمتر از بوق‌های شیپوری استفاده می‌شود و این دسته از بوق‌ها بیشتر جنبه تزئینی پیدا کرده‌اند. اما راننده‌های خودورهای سنگین قدیمی حتما خاطره‌های زیادی با این دسته از بوق خودروهای سنگین دارند.

بوق الکتریکی | بوق خودروهای سنگین

بوق‌های الکتریکی که در حال حاضر بیشتر از بوق‌های بادی در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار میگیرند نیز ساختمان چندان پیچیده‌ای ندارند. این دسته از بوق‌ها یک رله یا مدار دارند که به یک فیوز متصل است. رانند با فشردن دکمه‌ای که در مجاورت فرمان تعبیه می‌شود، فرمانی جهت وصل شدن مدار بوق صادر می‌کند. رله به عنوان مرکز اصلی جهت اتصال و همگام شدن کلید بوق، قطب مثبت باتری ماشین و مدار بوق فعالیت می‌کند.

رله انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از باطری ماشین تامین می‌کند و سپس در اختیار مدار الکتریکی سیستم بوق قرار می‌دهد. نتیجه این فرآیند ایجاد صدا است. تفاوت اصلی که در بوق‌های الکتریکی خودروهای سنگین و خودورهای معمولی وجود دارد، میزان و نوع صدایی است که تولید می‌شود. معمولا فرکانس و همچنین سطح صدای تولیدی بوق خودروهای سنگین بالاتر است. دلیل این مسئله به خاطر اهمیت بیشتری است که در خصوص هشدار خودروهای سنگین وجود دارد. صدای بوق خودروهای سنگین به دلیل ماهیت‌ آنها باید محیط گسترده‌تری از فضای پیرامون خود را در بر بگیرد.

مقایسه بوق‌های الکتریکی و بادی

در خصوص مقایسه بوق‌های الکتریکی و بادی باید به چند نکته اشاره نمود. یک نکته در خصوص تفاوت ساختاری میان بوق‌ها است که در بالا درباره آن بحث شد. دو تفاوت اصلی دیگر وجود دارد که عبارتند از:

1- طراحی بوق‌های الکتریکی این امکان را به راننده می‌دهد که سطح صدای تولید شده توسط بوق را به راحتی کنترل کند. در بوق‌های جدید معمولا دو گزینه H و L تعبیه می‌شود. در محیط‌های شهری که باید صدای بوق کمتر باشد، راننده می‌تواند از گزینه L استفاده کند. همچنین در مواقعی که راننده نیاز به هشدار جدی دارد و محیط‌های بیرون از شهر، می‌توان از گزینه H استفاده نمود تا صدای بلندتری ایجاد شود. اما بوق‌های بادی فاقد این قابلیت هستند و معمولا صدایی با شدت یکسان از آن‌ها ساطع می‌شود.

2- نکته بعدی در خصوص مسئله خرابی بوق‌ها است. ساختمان بوق‌های بادی به گونه‌ای است که خراب نمی‌شوند و بنابراین نیازی به تعمیر ندارند. اما بوق‌های الکتریکی مانند هر سیستم الکتریکی دیگر احتمال خراب شدن دارند. البته باتوجه به ساختمان ساده این بوق‌ها در مدت زمان کوتاهی می‌توان نسبت به رفع ایرادات آن‌ها اقدام نمود.

کلام پایانی

در این مقاله در خصوص بوق خودروهای سنگین بحث و بررسی انجام گرفت. باید توجه داشت که بوق ابزاری برای هشدار دادن است و نباید از آن برای ارسال پیام به دیگران، ایجاد رعب و وحشت یا مزاحمت برای دیگران استفاده نمود. استفاده صحیح از بوق می‌تواند از بروز خسارات مالی و جانی متعددی در طول رانندگی جلوگیری کند. اهمیت استفاده صحیح از بوق در خودروهای سنگین به مراتب بیشتر است. به این دلیل که خودروهای سنگین معمولا در صورت تصادف، خطرات جدی‌تر را به همراه خواهند داشت. برای خرید بوق خودروهای سنگین یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بوق‌ها می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید