مقالات خودروهای سنگین

بیمه در ارسال بار چه نقشی دارد؟

بیمه در ارسال بار چه نقشی دارد؟

بیمه در ارسال بار چه نقشی دارد؟

شاید برای شما سوال شده باشد که برای ضمانت بارهای ارسالی خود باید چه بکنید؟ برای ضمانت بار بیمه‌هایی وجود دارند که هرکدام نقش‌های مجزایی به خود اختصاص دادند. برای بهتر درک کردن نقش بیمه در ارسال بار با ما همراه باشید.

نماد بیمه بارنامه کالاها

اصطلاحات بیمه

برای درک بهتر ابتدا باید انواع اصطلاحات عمومی بیمه را بشناسید؛ سپس به معرفی بیمه‌ها و تخصص آنها می‌پردازیم.

 • بیمه‌گر: شرکتی است که طبق تعهدات قراردادی در بیمه نامه نوشته شده؛ در ازای پرداخت‌های حق بیمه از سوی شما به جبران خسارتهای احتمالی یا اتفاق افتاده را مطابق با شرایط درج شده در قرارداد پرداخت کند.
 • بیمه گذار: در این بیمه‌نامه به شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه را خریداری کرده است. همچنین تعهد به پرداخت حق بیمه را عهده دارد.
 • ذی نفع: شخص یا شرکتی است که بنا به درخواست فرد بیمه گذار نام وی او در بیمه نامه درج شده و تمام یا قسمتی از خسارات وارده به او پرداخت می‌شود.
 • حق بیمه: مبلغی که توسط شرکت بیمه متناسب با بیمه نامه و درخواست مشتری در قرارداد درج شده؛ بیمه گذار موظف به پرداخت آن به صورت یکجا یا در قسط‌های تعیین شده به بیمه گر پرداخت می‌کند.
 • موضوع بیمه: اموال مورد نظری که برای بیمه شدن در قسمت مشخصات بیمه نامه ثبت می‌شود.
 • فرانشیز: قسمتی از خسارت که بر عهده بیمه‌گذار بوده و میزان پرداختی آن در بیمه‌نامه تعیین می‌شود.
 • مدت اعتبار: هر بیمه نامه‌های دارای شرایط کلوز پیوست متفاوتی است، اما درباره‌ حمل و نقل دریایی یا ترکیبی یکی از شرایط ذیل جایگزین دیگر کلوزها می‌شود.

هوایی: پس از رسیدن کالا یا بار به مقصد مورد نظر از طریق هواپیمایی تا 30 روز پس از ورود به فرودگاه

زمینی: پس از عبور از مرز زمینی کشور مقصد تا 60 روز پس از ورود.

این مدت زمان‌ها به درخواست بیمه گذار و توافق با بیمه گر، در ازای دریافت مبلغی اضافه قابل تمدید است.

بیمه بارنامه شامل تمامی وسایل نقلیه (هوایی، زمینی، آبی) است

آشنایی با بیمه نامه باربری

و اما اصل موضوع،نقش بیمه در ارسال بار چیست؟ برای جلوگیری از حادثه‌ای ارسال کنندگان کالا بارهای خودرا بیمه یا به اصطلاح ضمانت می‌کنند. همچنین از بیمه در جبران خسارت‌های احتمالی بار طی مسیر استفاده‌های عمده‌تری می‌شود.

حال به توضیح تمامی اصطلاحات بیمه باربری می‌پردازیم.

 • زیان طرفین: از اصلی ترین قانون‌های ضمانت دریانوردی است. طبق آن اگر طرفین قرداد برای حفظ کالای خود خسارتی به کشتی یا قایق هنگام وقایع اضطراری تحمیل کرده باشند، در پرداخت خسارت شهیم هستند.
 • بیمه اتکایی: در این بخش طی قراردادی شرکت بیمه اول بخشی از تعهدات خودرا که ظرفیتی مازاد (در حیطه فنی و مالی) دارد به شرکت بیمه یا شرکت‌های بیمه دیگر مجددا بیمه می‌کند.
 • بارنامه: پس از ثبت مشخصات کالا، نام و آدرس فرستنده و گیرنده، میزان کرایه حمل، مشخصات، تعداد و وزن اوراق بهاداری توسط شرکت یا موسسه باربری صادر می‌شود. این اسناد ثبت شده در واقع قرارداد حمل و نقل، رسید و دریافت تحت عنوان سند مالکیت هستند.
 • اتلاف کامل: این قسم فقط در هنگام حادثه‌های از جمله آتش سوزی، غرق شدن، سقوط هواپیما به کار برده می‌شود که تمامی کالا یا بار بیمه شده از بین رفته یا کاملا تلف شده باشد. این قبیل بیمه‌نامه‌ها فقط تا رسید به مقصد معتبر هستند.
 • اتفاقات واقعی: هنگامی که کالا یا بار در حادثه‌ای از بین برود.
 • اتفاقات فرضی: در این شرایط تلف شدن کالا اگر هزینه تعمیر یا بازسازی آن بیشتر از ارزش خود کالا باشد؛ شرکت بیمه پرداخت غرامت آن را ترجیح می‌دهد.
 • ارزش موارد بیمه: در این مورد اگر برای کالاها هیچ توافقی میان بیمه گر و بیمه‌گذار تعریف نشده، ارزش کالا یا اجناس بیمه شده فقط شامل قیمت خرید، هزینه حمل و عدم النفع است.
 • عدم النفع: میزان ارزش عدم النفع در بیمه‌نامه ها معمولا 10% مجموع قیمت خرید، هزینه حمل آن است، مگر اینکه توافق دیگری به صورت صریح شکل گرفته باشد.
 • حمل به دفعات (Part shipment): به این معنی است که کالا یا اجناس بیمه شده طی چندین مرحله از مبدا به مقصد در بیمه‌نامه حمل مندرج حمل و انتقال داده شود.
 • تغییر وسیله نقلیه (Transshipment): برای بهبود و تسهیل روند انتقال بار در برخی موارد باید وسیله نقلیه آن تغییر یابد. اما به چه معناست؟ در این مورد وسیله نقلیه نظر ترکیبی است.

برای ارسال کالا قسمتی از مسیر توسط وسایل نقلیه زمینی، آبی یا هوایی طی و مابقی مسیر از دیگر وسایل نقلیه آبی، زمینی یا هوایی استفاده می‌شود.

 • FOB: از مهمترین نقش بیمه در ارسال بار به بیمه FOB تخصیص داده شده است. تحویل کالا **بر عرشه ** که فرآیند خاصی از حمل و نقل کالاست را FOB می‌گویند. در این مورد هزینه‌ها تا لحظه رسیدن کالا بر عرشه کشتی محاسبه می‌شود.

فروشنده وظیفه دارد تحت قوانین بین المللی، تمامی هزینه‌های محاسبه شده کالا را تا محل حمل مبدا (عرشه) پرداخت کند. پس از آن خریدار موظف است تمامی هزینه‌های بعد از نشست بار بر عرشه را تا مقصد خود (اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه واردات و غیره) متقبل و پرداخت کند.

انواع بیمه (وارداتی – صادراتی)

بیمه باربری و حمل نقل بر اساس محدوده جغرافیایی به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 1. بیمه حمل و نقل وارداتی:

در این بیمه کالاهایی توسط شخص های حقیقی یا حقوقی از خارج مرز کشور خریداری می‌شوند. این کالاها تحت تاثیر قوانین‌های جاری بدون انتقال ارز یا از طریق اعتبارات سندها خریداری می‌شوند و خرید این نوع بیمه باربری برای تمامی واردکنندگان اجباری است.

 1. بیمه حمل و نقل صادراتی:

تمامی کالاهای ارسالی از ایران به مقصد کشوری خارجی بر اساس نوع شرایط فروش نیاز به بیمه‌نامه صادرات دارند. در این مورد قرارداد بیمه، شرکت‌های بیمه‌ای کالای صادراتی را تا کشور مقصد تحت پوشش ضمانتی خود قرار می‌دهند.

 1. بیمه حمل و نقل ترانزیت:

برخی مواقع مبدا و مقصد کالاها ممکن است داخل کشور یا بیرون کشور باشد، گاهی هم ممکن اصلا به عنوان مثال ایران نیز بین مسیر انتقالی بیمه قراردادی قرار گیرد. این قبیل بیمه نامه‌هایی که شامل این نوع حمل و نقل ها است، بیمه ترانزیت گفته می‌شود که نرخ و شرایط بیمه نامه‌های صادراتی به همان صورت مورد استفاده طرفین قرار می‌گیرد.

 1. بیمه حمل و نقل داخلی:

تمامی کالاهای تولیدی یا تجاری که در محدوده داخلی مرز ایران تولید، حمل و انتقال داده شوند، توسط این بیمه تحت پوشش خود قرار می‌گیرند.

بیمه و نقش آن

همانطور که گفته شد، برای ضمانت بار تمامی ارسال کنندگان نیاز به یک سند معتبر دارند تا در صورت بروز حادثه هزینه خسارت وارد شده را دریافت کنند.
استفاده از بیمه طی انتقال کالا و اجناس به دیگر نقاط کشور یا خارج کشور از بروز هرگونه نابود شدن دارایی‌های ارسالی و اتفاقات غیرقابل پیش بینی جلوگیری می‌کند؛

یا در مواقع نادر مانند آسیب دیدگی، سوختن کالا، غرق شدن یا سقوط هواپیما برای جلوگیری از نابود شدن سرمایه شرکت تولید کننده، وارد کننده یا همچنین شرکت‌های صادر کننده از بیمه استفاده می‌شود.

شرکت های بیمه موظف‌اند تا در بروز چنین مشکلاتی با توجه به قرارداد عقد شده توسط طرفین خسارات وارد شده بیمه گذار را جبران یا پرداخت کنند.

خطرات موجود به صورت پیش فرض برای ثبت قراردادها در نظر گرفته می‌شوند. این خطرات خود به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند.

بیشترین نقش بیمه در ارسال بار بخاطر همین خطرهای اصلی است. این خطرها شامل آتش سوزی، واژگونی وسیله حمل و نقل، تصادف یا پرت شدن وسیله هستند.

خطرات اضافی هم شامل برخورد جسم خارجی، افتادن محموله از وسیله نقلیه، بارگیری و تخلیه نادرست یا سرقت مورد بیمه شده به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده‌اند.

با توجه به توضیحات فوق درباره انواع حیطه بیمه گذاری، تمامی کسانی که برای ارسال کالا حتی اگر کالای مورد نظر ارزش چندانی ندارد حتما باید از بیمه استفاده بکنند.

زیرا تحت هیچ شرایطی فرد یا شرکت حمل و نقلی در صورت از بین رفتن کالای شما مسئولیتی برعهده نمی‌گیرد.

واژگونی کشتی مثالی از خطرات اصلی که شامل بیمه بارنامه می‌شود

برخی مزایای بیمه حمل و نقل

در بیمه‌نامه‌های بین المللی حمل ونقل از مزیای ذیل بهره‌مند می شوید.

 • بیمه ترانزیت بین المللی دارای شرایط استاندارد جهانی است. بدان معنی که کلوزهای پوششی (بندهای پوشش دهنده) در تمامی کشورهای دنیا شناخته شده و معتبر هستند.
 • بیمه‌های برتر دارای شرایط پوشش دهنده چند آیتمی هستند که همزمان می‌توانید از آنها در قرارداد خود استفاده کنید.
 • شرایط قرارداد طرفین به صورت آنلاین از هرنقطه‌ای از جهان امکان پذیر است.
 • با ارائه کردن مشخصات بسیار محدودهم می‌توانید از بیمه ترانزیت بهره‌مند شوید.
 • یکی از راه‌های بسیار ساده‌ای است که برای کالاهای ترانزیتی می‌توانید بیمه تهیه کنید.
 • شرایط پوششی بیمه تمامی ریسک‌هایی که امکان آسیب رسیدن، تلف شدن یا نابود شدن کالا را داشته باشد در نظر گرفته و به بیمه گذار این حق انتخاب را می‌دهد تا از تمامی آنها استفاده کند.
کلام آخر

به طور خلاصه و کلی مواردی که لازم بود درباره نقش بیمه در ارسال بار بدانید در این مقاله جمع آوری کردیم.

تاکید می‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه ضرر مالی و سرمایه‌ای قبل ارسال کالای خود از ضمانت کالای خود تا رسیدن به مقصد مطمئن شوید. در غیر اینصورت هرگونه اتفاق ناخواسته‌ای در برخی مواقع ضررهای غیرقابل جبرانی به شما وارد می‌کند.

منابع :

دیدگاهتان را بنویسید