مقالات خودروهای سنگین

تاریخچه خودروهای سنگین در ایران

تاریخچه خودروهای سنگین در ایران

تاریخچه خودروهای سنگین در ایران

اگر علاقه‎مند هستید اطلاعات خود را درباره تاریخچه خودروهای سنگین در ایران، اولین خودروهای وارد شده به کشور عزیزمان ایران و یا اولین خودروهای سنگین جهان افزایش دهید، با این مطلب همراه باشید. ما در ادامه شما عزیزان را با تاریخچه خودروهای تولیدی ایران و جهان بیشتر آشنا می‎کنیم. شما می‎توانید از این اطلاعات برای تولید مقالات کاربردی در حوزه صنعت خودرو و ماشین‎سازی جهان و مخصوصا ایران بهره ببرید.

خودرو سنگین چیست؟

خودرو سنگین به ماشین‎های بزرگی که معمولا از آنها برای حمل انسان یا کالا استفاده می‎شود، اطلاق می‎گردد. در مقابل کلمه خودرو سنگین، خودرو شخصی وجود دارد که از آغاز تولید تا به امروز با پیشرفت بسیاری همراه بوده است. امروزه، تولیدکنندگان خودرو شخصی اقدام به عرضه و تولید خودروهای اتوماتیک و پیشرفته در سطح جهانی کرده‎اند. قطعا با گذشت زمان خودروهای شخصی و سنگین به پیشرفت‎های فراوانی دست خواهند یافته‎اند. از کاربردهای مختلف  خودروهای سنگین می‎توان به ارسال اجناس از کشور مبدا به مقصد، جابه‎جایی مسافر بین شهرها و کشورهای مختلف اشاره کرد. از جمله خودروهای شناخته شده سنگین در جهان می‎توان به کامیون یا کامیونت اشاره کرد. احتمالا حالا برایتان سوال پیش آمده است، اصلا چه کسی اولین بار خودرو را اختراع کرد؟

چه کسی اولین بار اقدام به تولید خودرو کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت طبق تحقیقات و متون تاریخی ارائه شده اولین بار کارل بنز اقدام به ساخت خودرو شخصی کرده است. در ضمن، باید بدانید تاریخچه خودروهای سنگین در ایران و جهان با تاریخچه خودروهای شخصی تفاوت زیادی دارد. کارل بنز، در سال ۱۸۸۶ اولین خودرو را که با نام Patent Motorwagen شناخته می‎شود، اختراع کرد. این خودرو سه چرخ و یک سیلندر داشته و از آن برای رفت‎و‎آمد به مناطق مختلف در سطح شهر استفاده می‎شده است.

با گذشت زمان، انسان‎ها اقدام به تولید خودروهای مختلفی نظیر اتوبوس و کامیون کردند. اولین اتوبوس در سال ۱۸۹۳ با ۷۵.۰ اسب بخار و چهار چرخ تولید شده است. پس از آن شرکت‎های بزرگ خودروسازی به ساخت خودروهای مختلف پرداختند. از جمله این شرکت‎های معروف می‎توان به بنز، فورد و در دنیای امروز تسلا اشاره کرد. امروزه صنعت خودرو یکی از صنعت‎های پولساز و محبوب بین اقشار مختلف جامعه مخصوصا آقایان جوانان است.

خودرو در چه سالی وارد کشورمان ایران شد؟

اگر نگاهی به تاریخچه کشورمان داشته باشید احتمالا می‎دانید که در ایام گذشته اجداد ما از کالسکه برای رفت‎و‎آمد بین شهرهای مختلف استفاده می‎کرده‎اند. در ضمن، معمولا قشر پولدار جامعه توانایی استفاده از کالسکه را داشته‎اند، تا در نهایت در سال ۱۲۷۹  مظفرالدین شاه قاجار که اولین بار راهی فرنگ یا کشورهای خارجه شده بود با اتومبیل آشنا شده و آن را با خود به ایران آورد. اولین خودرو وارد شده به ایران جز خودروهای ساخت شرکت فورد بوده است. این خودرو، بین عوام مردم  با نام کالسکه دودی شناخته شد. البته برخی از افراد جامعه آن را با نام ارابه شیطان هم صدا می‎کردند.

بزرگترین شرکت خودرو سازی در ایران چه شرکتی است؟

در پاسخ به این سوال می‎توان گفت در حال حاضر شرکت ایران خودرو که در سال ‍۱۳۴۳ فعالیت خود را آغاز کرد، به عنوان بهترین، بزرگ‎ترین و محبوب‎ترین شرکت خودروساز در ایران شناخته می‎شود. این شرکت کار خود را با تولید خودروهایی نظیر ال‎پی که بدنه آنها از آلمان وارد ایران می‎شده، آغاز کرده است. البته، خودرو پیکان هم تولید این شرکت است که پس از مدت ۴۰ سال تولید نهایت در سال ۱۳۸۴ تولید آن متوقف شد. این خودرو جز محبوب‎ترین و پرطرفداران خودروهای تولید داخل کشور بوده است. حالا بیایید کمی به تاریخچه خودروهای سنگین در ایران و جهان و خودروهای آنتیک بپردازیم.

خودروهای آنتیک چه نوع خودروهایی هستند؟

خودروهای آنتیک نیز مرتبط به صنعت خودروسازی هستند، اما از تولید این خودروها چندین دهه یا صدها سال می‎گذرد. معمولا این خودروها را در موزه‎های ماشین یا موزه‎های مرتبط به حوزه جنگ و دفاع از کشور نگهداری می‎کنند. این خودروها شامل خودروهای کاربردی و معروف سالیان گذشته همچون سال‎های جنگ جهانی اول یا دوم هستند. این خودروها با نام خودروهای کلاسیک نیز شناخته می‎شوند. این خودروها بسیار  گران هستند و معمولا کلیکسیونرهای ماشین و خودرو علاقه‎مند به خرید و نگهداری آنها هستند.

اولین خودروهای سنگین جهان در چه سالی تولید شده‎اند؟

اگر به حوزه خودرو علاقه‎مند باشید احتمالا کنجکاو هستید اطلاعاتی درباره اولین خودروهای سنگین جهان هم به دست آورید. اولین ماشین‎های سنگین جهان نظیر اتوبوس، کامیون و کامیونت توسط شرکت آمریکایی ماک در سال ۱۹۰۰ ساخته و راهی بازارهای فروش شده‎اند. این شرکت اولین کامیون خود را در سال ۱۹۰۷ روانه بازارهای فروش آمریکا کرد. سپس از طریق بهبود کالای تولیدی خود کیفیت محصول را افزایش داده و آن را روانه بازارهای جهانی کرد. البته شرکت رنو در سال ۱۹۸۳ مالک ۴۰ درصدی سهام این شرکت شده و اقدام به تولید و عرضه محصولاتی نظیر رنو تراکس به بازارهای فروش جهانی کرده است. در حال حاضر، شرکت خودروسازی ماک در حوزه تولید کامیون به صورت حرفه‎ای فعالیت دارد.

چه شرکتی اولین بار خودروهای سنگین ایران را تولید کرد؟

اگر به تاریخچه خودروهای سنگین در ایران نگاهی بیندازیم، می‎بینیم شرکت شهاب خودرو اولین بار در سال ۱۳۴۳ اقدام به تولید کامیون، وانت، اتوبوس، و کامیونت کرده است. در حال حاضر، این شرکت در حوزه تولید بدنه خودروهای مختلف فعالیت دارد. و چندین سالی است که به همکاری با شرکت‎های خودروساز  موفق ایرانی نظیر ساپیا می‎پردازد.

چه  شرکت‎های خودروسازی اقدام به تولید خودروهای سنگین در ایران می‎کنند؟

پس از شرکت شهاب خودرو که اولین خودروهای سنگین ایران را روانه بازارهای فروش کرد، شرکت‎هایی نظیر شرکت صنعتی خاور اقدام به تولید و عرضه خودروهای سنگینی نظیر کامیون در کشورمان ایران کرده است. شرکت خاور که اولین بار فعالیت خود را در سال ۱۳۳۴ آغاز کرد، پس از مدتی در دسته شرکت‎های مطرح داخلی در حوزه تولید خودرو تبدیل شد. البته این شرکت در سال ۱۳۷۸ با شرکت خودروسازی ایران خودرو ادغام شد و امروزه به عنوان بخشی از این شرکت به تولید محصولات مرتبط به حوزه خودرو همچون بدنه خودرو می‎پردازد.

دنیای خودروها در آینده به چه صورت به نظر می‎رسد؟

در دنیای امروز شرکت‎های خودروساز مطرحی نظیر شرکت جنرال موتورز، تسلا، رنو، تویوتا، فورد، فولکس وگن و ایران خودرو در سطح جهانی شناخته می‎شوند. در واقع، امروزه تصور دنیایی بدون وجود خودرو برای انسان‎ها کاری دشوار و غیرممکن به نظر می‎رسد. هرچند که در سال‎های ابتدایی ساخت خودرو تصور دنیایی با خودرو امری غیرممکن بوده است. وجود خودروهای شخصی و سنگین، خودروهای برقی و اتوماتیک و حتی خودروهای پرنده امروزه طبیعی و نرمال به نظر می‎رسد. به همین منظور، این صنعت همواره با پیشرفت و توسعه همراه خواهد بود و همیشه می‎توان منتظر تولید و عرضه خودروهای باکیفیت، مرغوب و حتی فوق‎العاده جالب نظیر خودروهای تسلا در سطح جهانی بود. شما می‎توانید با کمی تحقیق و جستجو در گذشته و حال صنعت خودروسازی پیشرفت و توسعه بسیار را در این صنعت مشاهده کنید. به همین منظور، می‎توان انتظار تولید انبوه خودروهای پرنده، خودروهایی که بر سطح آب‎ و دریا حرکت می‎کنند و یا خودروهای برقی را در آینده‎ای نزدیک برای مردم جهان در نظر داشت.

جمع‎بندی اطلاعاتی کاربردی در رابطه با تاریخچه خودروهای سنگین در ایران

در آخر باید گفت امیدواریم از اطلاعاتی که درباره تاریخچه خودروهای سنگین در ایران و جهان به دست آورده‎اید، نهایت استفاده را کرده باشید. شما می‎توانید از این اطلاعات و نکات کاربردی و تاریخی برای داشتن نگاه جدیدی نسبت به این صنعت استفاده کنید. امیدواریم این مطلب پاسخگوی سوالات فراوان شما در حوزه تاریخچه خودروها در ایران و جهان بوده باشد.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید