مقالات خودروهای سنگین

تاریخچه شرکت کاترپیلار (Caterpillar)

تاریخچه شرکت کاترپیلار (Caterpillar)

تاریخچه شرکت کاترپیلار (Caterpillar)

چه در ایران چه در هر نقطه از جهان با شنیدن نام کاترپیلار تصویری از صلابت، قدرت و جان‌سختی به ذهن ما می‌آید. البته این تصویر غلطی نیست، اما یک شرکت چگونه به این نقطه از شکوه می‌رسد؟

شرکت کاترپیلار که به اختصار (CAT) هم خوانده می‌شود در تمام سال‌های فعالیتش یک فرمول ساده و البته کاربردی را دنبال کرده است؛ یکی از نیازهای مردم را پیدا کن و به بهترین نحو به رفع آن بپرداز!

این ابرشرکت در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کند که شامل تولید موتورهای دیزل و توربودیزل، ساخت توربین گاز، ماشین‌آلات کشاورزی، ماشین‌آلات سنگین، ساخت لوکوموتیو، تولید کامیون های سبک و سنگین، تولید تراک‌های معدن، تولید پوشاک و گوشی‌ تلفن همراه می‌شود.

ما امروز قصد داریم به بررسی زمینه اصلی فعالیت این شرکت بپردازیم، فعالیتی که باعث تاسیس کاترپیلار شد و نام آن را تا امروز به عنوان پرچم‌دار این عرصه حفظ کرده است.

برای بررسی تاریخچه پیدایش کاترپیلار تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

تولد غول!

در سال 1925 میلادی در ایالت ایلینوی (Illinois) آمریکا دو مرد با نام‌های بنجامین هولت (Benjamin Holt) و دانیل بست (Daniel Best) با ادغام شرکت‌های تحت امر خودشان، یعنی تراکتورسازی C.L. Best با کارخانجات تولیدی هولت، برندی تحت عنوان شرکت کاترپیلار تاسیس کردند.

این امر مقدمه‌ای بر شروع عصر طلایی ماشین‌آلات سنگین بود. اما چه موضوعی باعث شد این دو فرد به این کار دست بزنند؟

تراکتورهای تولید شده در شرکت کاترپیلار

در اوایل قرن 19 میلادی کشاورزان آمریکایی برای کشت و برداشت زمین‌های زراعی از تراکتورهای بخار استفاده می‌کردند. این نوع تراکتورها هنگام بارش باران و زمانی که خاک زمین نرم می‌شد، کارایی خود را از دست می‌دادند و گیر می‌کردند. این نقص حتی با تقویت موتور تراکتور نیز رفع نشد و سال‌های متمادی باعث رنج و زحمت مضاعف کشاورزان شده بود.

اما ایده بنجامین هولت چیزی فراتر از تقویت موتور بود، او ترکیب قدرت و کارآمدی را می‌خواست! او توانست با کار گذاشتن نواری از چوب‌های محکم به دور قرقره‌های پیش‌برنده تراکتور ایده موردنظرش را پیاده کند. نتیجه کار حیرت‌انگیز بود! تراکتورهایی که با کمی نرم شدن زمین گیر می‌کردند، اکنون در گل‌ و لای مزارع کالیفرنیا زمین را چنگ می‌زدند و حرکت می‌کردند.

همین موضوع منجر به ساخت تراکتورهای CAT-30 و CAT-60 شد.

فروش و سوددهی کاترپیلار

در سال نخست این شرکت به رقم قابل توجه 13 میلیون دلار فروش دست پیدا کرد. این موفقیت به دلیل کارآمد بودن و کیفیت بالای ساخت این محصولات بود.

کاترپیلار بزرگترین تولید کننده ماشین‌آلات سنگین در جهان است

روند صعودی فروش و درآمد شرکت ادامه پیدا کرد، به طوری که در سال 1929 تا مرز 52 میلیون دلا فروش نیز پیش رفت. شرکت کاترپیلار با افزایش درآمد دست به نوآوری‌های مختلف زد و این روند را در سال 1930 هم ادامه داد.

محصولات کاترپیلار هر سال با کیفیت‌تر می‌شدند و بیشتر از قبل مورد توجه کشاورزان قرا می‌گرفتند.

کاترپیلار و جنگ جهانی

در سال‌های آغاز جنگ جهانی ارتش ایالات متحده نیازهای خود برابر سایرین را به شرکت‌های آمریکایی اعلام کرد. نیاز به ماشین‌های سنگین، ادوات نظامی و تانک.

شرکت کاترپیلار که مبتکر استفاده از نوارهای چوبی بود، این‌بار با استفاده از ایده‌های جدید اقدام به تولید زنجیره‌های فلزی و قرقره‌های بزرگ برای جابه‌جایی تانک کرد.

موتورهای دیزلی CAT

شرکت کاترپیلار با شروع خط تولید موتورهای دیزلی، صنعت جدیدی را به صنایع خود افزود. این موتورها به دلیل قدرت زیاد و دوام بالای خود در نیروی دریایی ایالات متحده استفاده می‌شدند، همین موضوع به شهرت بیشتر این شرکت کمک کرد.

کاترپیلار از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کامیون‌های نیمه‌سنگین و سنگین است

استفاده از موتورهای پرقدرت دیزلی کم‌کم به سایر محصولات نیز سرایت کرد و حتی موجب تولید انواع جدید ماشین‌آلات سنگین شد.

شرکت کاترپیلار در آن موقع تولید کننده انواع تراکتورهای زنجیری، گریدر، لودر، تراک معدن، بیل‌های هیدرولیکی و انواع توربین‌های گازی بود.

صادرات ماشین‌آلات CAT

ماشین‌آلات ساخت شرکت کاترپیلار به دلیل دوام، کیفیت و قدرت بالای خود به سرعت مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار گرفتند.

ونزوئلا، هند، استرالیا، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر که در آن سال‌ها در حال توسعه و راه‌سازی بودند، استفاده از این محصولات را در دستور کار خود قرار دادند.

در کنار تمام این موارد، محصولات کاترپیلار کمک زیادی به دست‌یابی به مکان‌های صعب‌العبور کرده‌اند.

گسترش کاترپیلار

شرکت کاترپیلار علاوه بر افزایش کیفیت محصولات خود، با توجه به سیاست‌های کلان مدیریتی اقدام به دایر کردن کارخانجات خود در اقصی نقاط جهان کرد.

کاترپیلار تولیدکننده قوی‌ترین و بهترین ماشین‌آلات معدن است

این اقدام به معرفی هرچه بیشتر کاترپیلار و فروش بیشتر آن در تمام نقاط دنیا کمک می‌کرد.

علاوه بر این موارد، کاترپیلار اقدام به ساخت ماشین‌آلات جدید و اضافه‌کردن آن به سبد محصولات تولیدی خود کرد.

تولید لیفتراک، توربوهای گازی صنعتی و موتورهای کوچک دیزلی از اقدامات کاترپیلار در جهت گسترش فعالیت‌های خود بود.

کاترپیلار، محبوب آمریکایی‌ها

برای بازار آمریکای شمالی که استقامت، دوام و قدرت حرف اول را می‌زند، کاترپیلار به اولویت خرید تمام مردم تبدیل شد. سابقه درخشان شرکت کاترپیلار در تولید موتورهای جان‌سخت و قدرتمند، این شرکت را به انتخاب قابل اطمینانی برای مصرف‌کنندگان تبدیل کرد.

از چندین سال قبل شرکت‌های مختلف خودروسازی به علم به این موضوع استفاده از موتورهای CAT را در سبد مصولات قابل عرضه خود جای دادند.

کمپانی‌های ماک (Mack)، ولوو (VOLVO Trucks)، اینترنشنال (International Harvester) و فرایت‌لاینر (Freightliner) از جمله شرکت‌های کامیون‌سازی هستند که از موتورهای کاترپیلار در کنار موتورهای ساخت خود استفاده می‌کنند.

اما می‌توان حدس زد انتخاب مردم آمریکای شمالی به کدام موتور تمایل بیشتری دارد!

شرکت‌های تابعه CAT

در تمام سال‌هایی که شرکت کاترپیلار پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی می‌کرد، استفاده از منابع مالی و سرمایه‌گذاری را در دستور کار خود قرار داده بود.

در طول این سال‌ها شرکت‌های مختلفی توسط CAT تاسیس یا به زیرمجموعه کاترپیلار ملحق شدند. این شرکت‌ها را در زیر خواهید دید:

 • Anchor
 • ASIATRAK
 • CAT Financial
 • CAT Lift Trucks
 • CAT Rental
 • FG Wilson
 • Hindustan
 • HYPAC
 • Kemper
 • M2M
 • MWM
 • MAK
 • Olympian
 • Perkins
 • Progress Rail
 • SEM
 • SPM Oil & Gas
 • Solar Turbines
 • Turner PowerTrain Systems

مشارکت و چشم‌انداز به آینده

کاترپیلار که امروزه لقب بزرگ‌ترین تولید کننده ماشین‌آلات سنگین و ادوات کشاوری جهان را یدک می‌کشد، با چشم‌انداز و سیاست‌های مدیریتی در فکر رقابت بیشتر و حفظ جایگاه خود است.

این شرکت همواره در پی ابداع راهکارهای جدید برای توسعه خدمات و تولیدهای بهتر و بیشتر محصولات مورد نیاز مردم است.

کاترپیلار به مرور زمان صنعتی غیرقابل رقابت را پایه‌گذاری می‌کند

با گسترش زمینه فعالیت شرکت به امور بیمه‌، مالی و اقتصادی شاهد ارائه خدمات جدیدی از شرکت کاترپیلار خواهیم بود. مشارکت در زمینه‌های مختلف از جمله صنایع سنگین، ادوات کشاورزی، ماشین‌الات بهره‌برداری، ماشین‌آلات سنگین و تولید قوای محرکه این شرکت را به جزء جدانشدنی از صنعت تبدیل کرده است.

سخن پایانی

وقتی از کاترپیلار صحبت می‌کنیم لوگوی ساده و زردرنگ آن در ذهن ما تداعی می‌شود. در حقیقت نیز چنین است، محصولات کاترپیلار در عین کارآمد بودن بسیار ساده هستند. دوام بالای آن‌ها زبانزد است و کیفیت تولیدات این کمپانی به عنوان نمونه و مرجع توسط سایر شرکت‌ها استفاده شده است.

شرکت کاترپیلار از سال‌های ابتدای پیدایش تاکنون مبدع روش‌ها و ماشین‌آلات مختلفی بوده و در طول تمام این‌ سال‌ها برای حفظ و گسترش این رسم دیرینه خود کوشش کرده است.

منابع:

https://www.clevelandbrothers.com/caterpillar-history/

https://www.caterpillar.com/en/company/history/history-timeline.html

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید