مقالات خودروهای سنگین

ترمز دستی کامیون ها

ترمز دستی کامیون ها

هر آنچه باید درباره ترمز دستی کامیون ها بدانیم!

مقدمه

احتمالا شما با واژه ترمز دستی یا ترمز پارک در کلاس‎های راهنمایی و رانندگی آشنا شده باشید، اما اگر بنا به هر دلیلی اطلاعی درباره ترمز دستی کامیون ندارید و یا خواهان این هستید که به اطلاعات بیشتری نظیر ترمز دستی چیست و چه کارایی‎هایی دارد دست پیدا کنیدو یا خواهان آشنایی با انواع متنوع ترمز دستی‌های موجود در بازار هستید، این مطلب همان چیزی است که به آن نیاز دارید. ما در ادامه پاسخ سوالات شما را درباره این وسیله مهم و ضروری خودروها ارائه می‎دهیم.

ترمز دستی کامیون چیست؟

ترمز دستی وسیله‎ای است که از آن برای استاپ یا نگه داشتن خودرو و وسایل نقلیه شخصی و باری متنوعی همچون کامیون در مدت زمان کوتاه استفاده می‎شود. در صورتی که به صورت طولانی مدت از ترمز دستی استفاده شود ممکن است در برخی اجزای خودرو همچون لنت آن مشکلاتی رخ دهد. معمولا سازندگان خودرو ترمز را بر چرخ‎ها قرار می‎دهند تا افراد بتوانند با استفاده از ترمز دستی وسیله نقلیه دستگاه را از حرکت باز داشته و یا اصطلاحا باعث توقف وسیله نقلیه بشوند.

در واقع، رانندگان از ترمز دستی به منظور ثابت نگه داشتن خودروی نقلیه بهره می‎برند. این افراد با استفاده از ترمز دستی خودرو را روی تپه‎ها، روی سراشیبی‎ها ثابت نگه داشته و یا با کمک این ترمز به پارک وسایل نقلیه متنوعی همچون کامیون و تاکسی اقدام می‎کنند. به همین خاطر، رانندگان با استفاده از ترمز دستی کنترل بهتری بر وسیله نقلیه خود خواهند داشت و این وسیله کمک بزرگی به کاهش تصادفات جاد‎ه‎ای می‎کند.

کاربردها و ویژگی‎های ترمز دستی‎ کامیون

ترمز دستی‎ انواع متنوعی همچون ترمز دستی برقی و غیره دارد که هر کدام از این مدل‎ها ویژگی‎ها و مشخصات خاصی دارند. اگر بخواهیم به برخی از ویژگی‎های ترمز دستی‎ کامیون اشاره کنیم، می‎توانیم موارد زیر را نام ببریم:

  • اولین مشخصه ترمز دستی تفاوت ظاهری آن با ترمزهای اتوماتیک یا معمولی وسایل نقلیه است. ترمز دستی‎های موجود در خودرو برای ثابت و بی حرکت نگه‎داشتن خودروهای مختلف استفاده می‎شوند.
  • دومین تفاوت ترمز دستی و ترمز معمولی میزان استهلاکی است که به واسطه استفاده از ترمز دستی در وسیله نقلیه به صورت دراز مدت ایجاد می‎شود. متاسفانه، استفاده از ترمز دستی آسیب‎هایی را بر بخش‎های متنوع وسیله نقلیه ایجاد می‎کند. به این دلیل، کارشناسان وسایل نقلیه نقدهای فراوانی به استفاده از این وسیله وارد کرده‎اند.
  • آخرین تمایز ترمز دستی با ترمز معمولی در میزان خساراتی که این دستگاه ایجاد می‎کند، قابل مشاهده است. در صورتی که ترمز دستی به صورت طولانی مدت استفاده شود بر قسمت‎های داخلی وسیله نقلیه آسیب وارد می‎کند. به همین علت، به استفاده کوتاه مدت از ترمز دستی توصیه می‎شود.

انواع مختلف ترمز دستی کامیون

بد نیست بدانید ترمز دستی کارایی زیادی ندارد اما یکی از ضروری‎ترین وسایل موجود در خودروها است. علت این امر را می‎توان در کاربردی بودن این وسیله دانست. اگر می‎خواهید بدانید چند مدل ترمز دستی‎ در بازار موجود است و یا این مدل‎ها چه تمایزها و تفاوت‎هایی دارند، ما در ادامه شما را با این دو مدل بیشتر آشنا می‎کنیم. شما با در نظر گرفتن اطلاعات ذکر شده درباره این دو ترمز دستی کامیون می‎توانید نسبت به خرید محصول مناسب اقدام نموده و یا با آگاهی بیشتری از ترمز دستی خودرو استفاده نمایید. از جمله دو مدل ترمز دستی موجود در بازار می‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ترمز دستی دکمه‎ای: این نوع ترمز دستی شبیه دکمه است و به همین علت با نام ترمز دستی دکمه‎ای شناخته می‎شود. ترمز دستی دکمه‎ای را می‎توان در دو مدل برقی و سیمی در مارکت‎ها پیدا کرده و از آنها استفاده کرد. فراموش نکنید کارایی هر دو مدل ترمز دستی دکمه‎ای مشابه یکدیگر هستند و تفاوت چندانی با همدیگر ندارند.
  • ترمز دستی اهرمی: این ترمز دستی همچون یک اهرم در وسیله نقلیه جاسازی می‎شود. معمولا وسایل نقلیه فراوانی دارای این نوع ترمز دستی هستند. شما می‎توانید این مدل از ترمز دستی را در وسایل نقلیه قدیمی و جدید به صورت پدال پا و یا اهرمی در کنار صندلی راننده مشاهده نمایید.

قیمت خرید ترمز دستی کامیون

قیمت خرید ترمز دستی به عوامل متنوعی همچون کشور و برند تولیدکننده ترمز دستی، زیبایی ظاهری ترمز دستی، سبکی و میزان انعطاف و راحتی ترمز دستی حین استفاده از آن و عوامل و فاکتورهای فراوان دیگری همچون رنگ یا ظاهر آن بستگی دارد. شما می‎توانید متناسب با نیاز خود با در نظر داشتن موارد و فاکتورهای فوق نسبت به تهیه ترمز دستی مدنظر خود با قیمت مناسب و بهترین کیفیت اقدام نمایید.

حتما قبل از خرید محصول درباره مسائلی همچون ضمانت پس از فروش کالا از خریدار کسب اطلاعات نمایید تا بعدا دچار هیچگونه مشکلی نشوید. در ضمن، قبل از خرید ترمز دستی لیست قیمت ترمز دستی‎های موجود در مارکت‎ها از برندهای مختلف را در نظر بگیرید و پس از بررسی قیمت‎های برندهای مختلف نسبت به تهیه کالای مدنظر و مناسب نیاز خود اقدام نمایید.

در صورت خرابی ترمز دستی خودروی خود چه کنم؟

حالا ممکن است برایتان سوال پیش آید در صورتی که ترمز دستی کامیون خراب شد چه بایدکرد؟ برای پاسخ به این سوال می‎توان پیشنهادات مختلفی همچون خرید ترمز دستی جدید و نصب آن بر روی وسیله نقلیه و یا تعمیر این وسیله ارائه کرد. البته قبل از هر گونه اقدامی در صورتی که اطلاعات تخصصی و مورد نیاز برای رفع این مشکل را ندارید حتما با یک فرد متخصص صحبت نموده و مشکلات رخ داده را با او مطرح کنید. تعمیرکاران وسایل نقلیه بهترین مشاوران شما برای رفع این مشکل هستند. در ضمن، در سریع‎ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر یا تعویض ترمز دستی اقدام نمایید، در غیر این صورت احتمال رخ دادن مشکلاتی حین استفاده از وسیله نقلیه وجود دارد.

جمع‎بندی

امیدواریم این مطلب پاسخ سوالات مدنظر شما را در رابطه با ترمز دستی‎های مختلفی همچون کامیون داده باشد، شما می‎توانید با استفاده از این اطلاعات بهترین و مناسب‎ترین ترمز دستی را برای وسیله نقلیه خود تهیه نمایید و با خیالی راحت از کالای مدنظر استفاده نمایید. حتما نکات ذکر شده را قبل از خرید ترمز دستی در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید