مقالات خودروهای سنگین

سیستم‌های ایمنی در کاهش تصادفات کامیون

سیستم‌های ایمنی در کاهش تصادفات کامیون

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازندگان کامیون بوده است. شما نمی‌توانید از کنار آمار ترسناک تلفات جاده‌ای به راحتی عبور کنید. آماری که همگی نشان دهنده فشار بالای این کار و طاقت‌فرسایی آن است. شما با کامیون مدت زمان زیادی را سپری می‌کنید و در نتیجه بسیار نسبت به آن چیزی که از بیرون دیگران مشاهده می‌کنند، فرسوده خواهید شد.

صنعت خودروسازی با توجه به پیشرفت‌هایی که در حوزه ارتقا دستگاه‌ها داشته است، توانسته است گامی مؤثر در زمینه ایمنی بردارد. در ادامه مقاله به بیان این نکات می‌پردازیم.

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها

زمانی که با دنیای رانندگی ماشین‌های سنگین آشنا شدید چند سال داشتید؟ اولین بار که فرمان ابر غول سرکشی در دستانتان آرام گرفت، چطور بودید؟ آیا هنوز هم جذابیت دارد؟

واقعیت این است شما در هنگام رانندگی، هیچ گاه به تصادف و مشکلات آن نمی‌اندیشید، ولی واقعاً این کار درست است؟ آیا جان آدمی ارزشی کمتر از پول یا حتی بار دارد؟ جواب همگی بلاشک خیر است. عملکرد‌ها با جواب‌ها کاملاً متفاوت هستند.

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها و کاهش تلفات جاده‌ای

در این زمان است که محققان با طراحی سیستم‌های مختلف با عملکردی کاملاً ایمنی محور، تلاش کرده‌اند شما را از تبعات این رانندگی کاملاً بدون ترس نجات دهند. کاهش بیش از 40 درصد تصادفات گویای این موفقیت عظیم است. در ادامه با این رویکرد در طول سالیان مختلف آشنا خواهیم شد.

کمربند، وسیله‌ای قدیمی با رویکردی تازه

از اضافه شدن کمربند ایمنی به خودروها زمان زیادی می‌گذرد، اما وجود یک حالت در کامیون‌ها موردی جدیدتر است که در زمان پیدایش کمی با سروصدا همراه بود و تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها از اینجا آغاز شد. آژیر عدم بستن کمربند، با آن صدای نابه‌هنجار هر راننده‌ای را مجاب به بستن کمربند می‌کرد تا از جان او محافظت شود.

خوانندگان مقاله سیستم برخورد، سیستم برخورد، خوانندگان مقاله!

اثری که این سیستم در حوزه ایمنی کامیون به وجود آورد به اندازه یک شخص که بنیادی را نهادینه کرده است، مهم است. شما دیگر نگران برخورد نیستید!

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها و سیستم فاصله سنج

در این زمان که هر لحظه امکان برخورد شما وجود دارد، یک سیستم بسیار توانا شما را آگاه می‌سازد. این سیستم با پیشرفت علم در حوزه الکترونیک به وجود آمده است. پرداختن به فاصله از ماشین و موانع در جلو و عقب باعث شده است که شما بتوانید به راحتی از برخورد با آن‌ها جلوگیری کنید.

این موضوع در شب و در اوج خستگی جان بسیاری از کامیون‌داران را نجات داده است.

ترمز خودکار به میدان می‌آید!

ترمز خودکار، به عنوان کامل کننده چرخه هوشمندسازی در دست ساخت قرار گرفت. سیستمی که پس از سنجش فاصله با یک خلأ مواجه بود. اگر راننده ترمز نگیرد چه می‌شود؟ اگر در یک پیچ نتواند به هر علت به موقع ترمز بگیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها و سیستم ترمز

بعد از آن تلاش‌ها در حوزه ترمزها آغاز شد. تغییر شگرف در مرحله اول دیسکی خارج شدن ترمزها برای افزایش شدت بود. در مرحله بعد با استفاده از روغن سعی در افزایش سیستم ترمز و بهبود عملکرد آن کردند.

این سیستم به عنوان آخرین فناوری موجود، در یک لحظه خاص بر اساس الگو، سیستم ترمز را به مدار می‌آورد و کاهش آماری 44 درصدی را به وجود آورده است و تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

نمایشگر، تفریح، کار، امنیت!

نمایشگرهای موجود در کامیون‌ها می‌توانند هم شما را سرگرم کنند، هم به دادتان برسند و حتی جان شما را حفظ کنند. این نمایشگرها، نتایجی را به شما نشان می‌دهند که برای بهبود عملکردتان بسیار مفید است.

در حوزه ایمنی با نشان دادن محل عیب ماشین، به خصوص عیب‌هایی که در روند عادی ماشین مشکلی را ایجاد نمی‌کند، اما پس از مدتی باعث معضلات در رانندگی می‌شود و شما را از عملکرد اصلیتان دور نگه می‌دارد. این نمایشگر با داشتن بخش عیب ماشین، به سرعت آن را بیان می‌کند.

تاثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها و نمایشگر

با کاغذ‌های کیلومترشمار خداحافظی کنید. یک سیستم در کنار شما است و می‌توانید از آن بهره ببرید. اعداد مرتبط با سرویس با وارد کردن در این نمایشگر به حافظه سپرده شده و موعد آن را به شما گوشزد می‌کند.
ایمنی تضمین نخواهد شد مگر اینکه تمام ابزار کامیون به خوبی کار کنند.

سیستم پایش راننده دیگر مورد جذاب است. در این سیستم شما با اتصال به یک پزشک سیار میزان سلامتتان و حالات بدنیتان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پیشنهاداتی را به شما ارائه می‌دهد.

آینه کامیون

آینه کامیون از آن دسته ابزارهایی است که با تغییر شکل توانسته است به راحتی دید شما را افزایش دهد؛ افزایش دید به دوردست‌ها. به‌گونه‌ای که شما بتوانید با میدان دیدی وسیع تصمیمی به هنگام بگیرید. عموماً نقاط کور راننده در این حالت به میزان قابل توجه کاهش یافته است.

تحقیقاتی که صورت گرفته است، نشان می‌دهد این اتفاق علاوه بر افزایش امنیت خاطر راننده و قدرت مانور بهتر در شرایط خاص، کاهش تصادف با ماشین‌های کناری به خصوص آن‌هایی که از پشت کامیون می‌آیند را به زیر 15 درصد رسانده است.

آیرودینامیک ماشین

بدنه کامیون به علت خشک بودن، به عنوان یکی از دلایل وقوع تلفات جاده‌ای محسوب می‌شد. تمرکز نیرو در یک محل دلیل این فاجعه بود که هم جان راننده کامیون و طرف مقابل را به خطر می‌انداخت. یکی از ابزارهای تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها بدنه جدید آن‌ها است.

یکی از مباحث فنی که دانشمندان حوزه ایمنی بر آن کار کرده‌اند این موضوع است. تغییر بدنه با درنظرگرفتن ملاحظات ایمنی بوده است. در وهله اول جنس مواد استفاده شده در کامیون است. استحکام بالاتر و همچنین بالا بودن میزان ضربه پذیری نکته اول است.

این ضربه پذیری به گونه‌ای است که می‌تواند به راحتی نیرو را در طول بدنه پخش کند. این بخش کمترین میزان فشار را به راننده می‌آورد. سپس مانع از انتقال این نیرو به سرنشین ماشین ثانویه می‌شود.

مسئله بعدی تمرکز نقطه بار یا همان نقطه G است. تغییر از یک نقطه به دو نقطه نسبتاً نزدیک برای ایجاد تعادل بهتر در هنگامی که در پیچ‌ها و بارها هستند موردی است که در آیرودینامیک تغییر ایجاد کرده است. فرمان پذیری بیش از 30 درصدی و حفظ تعادل بالا نکات این موضوع است.

آخرین نکته ایمنی

ایجاد یک سیستم دوربینی که قابلیت دیدن کامل پشت ماشین را می‌دهد، نکته اصلی است که همچنان به دنبال تجاری سازی و کاهش هزینه‌های این آپشن هستند.

ارتباط پایدار و اطلاع از وضعیت راه‌ها باعث می‌شود در هر لحظه که نیاز است با جهان در ارتباط باشید و در صورت بروز مشکل اساسی شما را به امداد و نجات به صورت خودکار وصل کند.

این موارد همگی در راستای کاهش تلفات جاده‌ای و افزایش تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها بوده است و توانسته است بسیاری از معضلات را حل کند. افزایش امنیت و راحتی در کنار رانندگی سریع هدفی است که همچنان دنیایی ناشناخته به نظر می‌رسد.

سخن آخر

تأثیر سیستم ایمنی در کاهش تصادفات کامیون‌ها با پیشرفت امکانات روزبه‌روز در حال افزایش است. شما می‌توانید با بهره‌گیری از آن‌ها به سمت امنیت و یک رانندگی ایمن سوق دهد. تلفات جاده‌ای یکی از علل کاهش جمعیت در جهان است. ساخت و وجود این ابزار در کامیون‌ها یک مسئله بوده و استفاده شما به عنوان راننده مبحثی مهم‌تر و دقیق‌تر است. پس لطفاً سعی کنید به صورت سنتی از کامیون‌ها استفاده نکنید.

بهره‌گیری از تکنولوژی نشان داده است علاوه بر ایمنی بیش از 40 درصدی در هنگام رانندگی، یک امنیت روانی بالای 60 درصدی برای شما ایجاد می‌کند که باعث آرامش فکری شما در زمان‌های آزاد خواهد شد.

منبع:

https://www.wabco-auto.com/americas_en/Our-Solutions/Truck-solutions/Truck-Safety

دیدگاهتان را بنویسید