مقالات خودروهای سنگین

سیستم باد خودروهای سنگین

سیستم باد خودروهای سنگین

سیستم باد خودروهای سنگین

مقدمه ای بر سیستم باد در خودروهای سنگین

وسایل نقلیه مانند کامیون ها، تریلرها و دیگر کشنده های سنگین جاده ای از سیستم ترمز بادی استفاده می کنند که نسبت به سایر ترمزها از قدرت بالایی برخوردار است. ترمزهای اصلی ماشین به وسیله باد و هوای فشرده شده توسط کمپرسور کار می کنند. عملکرد سیستم بادی به این صورت عمل می کند که نیروی فشار هوا را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند.

هدف اصلی تعبیه شدن ترمزهای کمکی استفاده از آن در سراشیبی هاست که با خنک نگه داشتن لنت های ترمز ایمنی را افزایش دهد. ترمزهای کمکی امروزه در تمامی کامیون ها و تریلرها به کار می روند و ایمنی بیشتری را برای خودرو به ارمغان می آورند. از این مجموعه می توان به ترمز موتور یا ریتاردر اشاره کرد. سیستم کمکی بسیار سبک و کم حجم بوده و علاوه بر کمکی که به ترمز موتور می کند فشار هوای وارده بر سیستم ترمز معمولی را کاهش می دهد.

ترمزهای بادی در ماشین­های سنگین

ترمزهای بادی به وسیله فشار هوا عمل ترمزگیری در ماشین های سنگین را انجام می دهند. پرکاربردترین نوع ترمزهای بادی در کامیون ها و اتوبوس ها ترمز فندانسیون می باشد و از قطعات داخلی مخصوص به خود تشکیل شده است. از جمله قطعات مهم در ترمز بادی فندانسیون می توان به کمپرسور هوا، سوپاپ تخلیه، سوپاپ پدال ترمز، میله پرس، کنترلگر کمپرسور هوا، اتاقک ترمز، رگلاتور متحرک، فنر برگشت، لنت و محور اس اشاره کرد.

وقتی که راننده پای خود را از روی پدال ترمز برمی دارد فشار هوا بیشتر شده و به محور اس فشار وارد شده ودر نهایت لنت ها آزاد می شوند. زمانی که  کاربر مجددا پدال را فشار دهد، فشار هوا کم شده و محور اس می چرخد و لنت ها به کاسه می چسبند. کمپرسور دوباره مخزن را از هوا پر می کند و وقتی راننده کامیون پای خود را از روی پدال برمی دارد، مجددا فشار هوا به حالت اولیه اش بر می گردد.

کامیون ها معمولا مجهز به ترمز اگزوز نیز هستند که مستقل از سیستم ترمز بادی عمل می کند. ترمزهای بادی بسیار کارآمد و قابل اعتماد هستند و مناسب ترین انتخاب برای کامیون ها و دیگر ماشین های سنگین جاده می باشند.

سیستم باد کردن تایرها

سیستم های باد کردن لاستیک ها اهدافDetect ، Notify و Inflate  را دنبال می کنند.

Detect یا آشکار کردن به معنای این است که سیستم کنترل کننده به طور پیوسته فشار باد هر کدام از لاستیک ها را کنترل می نماید و در صورت لزوم فشار را در لاستیک کم می کند.

Notify  به معنای هشدار دادن بوده و در هنگام بروز خطا به راننده هشدار می دهد.

Inflate  یا باد کردن لاستیک به مقدار مشخص بدین صورت عمل می کند که یک مخزن ذخیره هوا و یک شیر یک طرفه بر روی لاستیک تعبیه شده و در مواقع کم شدن باد تایر، شیر باز شده و لاستیک را باد می کند.

ویژگی سیستم باد در خودروهای سنگین

سیستم باد در خودروهای سنگین بسته به نوع محصول و کمپانی تولید کننده متفاوت هستند؛ با این حال تمام آن ها وجه اشتراکاتی دارند که نمی توان نادیده گرفت:

  • تمام سیستم های بادی دارای سوپاپی هستند که همه لاستیک ها را ایزوله می کند.
  • در تمام این سیستم ها روشی برای detect کردن فشار هوای درون لاستیک خودروهای سنگین وجود دارد که این اقدام عموما از طریق سنسور مرکزی انجام می شود.
  • تمامی سیستم های بادی دارای مسیری برای انتقال هوای مخزن به لاستیکها هستند.
  • همه این سیستم ها مجهز به Pressure Relief Vent یا شیر اطمینان فشار به منظور خارج کردن هوا از لاستیک هستند که ایمنی کار را تضمین می کنند.
  • این سیستم ها باید منبع ذخیره هوا داشته باشند که به طور اشتراکی برای سیستم ترمزی و پنوماتیکی به کار می روند. البته سیستم به صورت پیش فرض عمل کرده و زمانی که فشار از حد معینی کمتر است از به کار بردن هوای مخزن برای تنظیم باد لاستیک ها استفاده نمی کند.

انواع سیستم های باد خودروهای سنگین

سیستم های بادی متنوعی بسته به نوع ماشین و کاربرد آن در خودروهای سنگین تعبیه شده است که در این قسمت به بررسی چند مورد از آن ها می پردازیم؛ با ما همراه باشید:

Trailers Tire Maintenance System

سیستم Trailers Tire Maintenance System که به معنای سیستم پایش و تنظیم باد لاستیک ها می باشد، به طور اتوماتیک فشار باد لاستیک ها را کنترل کرده و در صورت کم باد شدن، فشار هوا را تنظیم می کند. این سیستم پایش از اجزای زیر تشکیل شده است:

شلنگ های لاستیک و شیرهای یک طرفه

این سیستم شامل Tire Hose Assembly است که به عنوان مسیری برای جریان هوا برای باد کردن لاستیک هاست. هم چنین دارای شیرهای یک طرفه ای است که وقتی سیستم در حال کنترل باد تایرها نیست، مسیر هوا را تحت فشار قرار ندهد.

مفصل دوار یا  Rotary Joint 

مفصل دوار شامل آب بند های هوا، آب بند روغن و یاتاقان ها می باشد. آب بندهای هوا برای ممانعت از نشت هوای فشرده و آب بند روغن برای جلوگیری از خروج روغن و ایجاد آلودگی تعبیه شده است.

Pressure Sensor و Electronic Control Unit

سوپاپ ایمنی فشار، سیستم را از جهت عدم مصرف هوای ذخیره شده ترمزها در مواقع لازم ایمن می سازد. این منفولید برای اندازه گیری فشار لاستیک ها دارای سنسور فشار یا همان Pressure Sensor می باشد. واحد کنترل الکترونیکی یا Electronic Control Unit کل سیستم را اجرا کرده و برای عملیاتی شدن سیستم بررسی های مورد نیاز را انجام می دهد.

اگر فشار تعیین شده بعد از زمان مشخصی به لاستیک ها نرسد، سیستم به طور خودکار شروع به باد کردن لاستیک ها می کند.

AIRGO System

سیستم ایرگو تشکیل شده از شیرهای یک طرفه برای آشکارسازی کاهش فشار باد می باشد. وقتی نشتی هوا در قسمتی از سیستم رخ دهد، ایرگو هوا را از سیستم پنوماتیکی خودرو دریافت کرده و آن را از طریق لوله هایی به کلاهک توپی می فرستد و بدین طریق هوای مورد نیاز ماشین را تامین می کند.

Central Tire Inflation System

Central Tire Inflation System که به اختصار CTIS نامیده می شود به معنای سیستم مرکزی باد لاستیک ها در مواقع نشتی باد و یا پنچری خودرو است و هدف آن تامین فشار باد هر لاستیک به منظور بهبود عملکرد آن ها می باشد. با کنترل مستقیم میزان فشار باد هر کدام از لاستیک ها راننده کنترل بهتری بر روی ماشین سنگین داشته و بازدهی خودرو تا حد زیادی افزایش می یابد.

در این سیستم یک سوپاپ در انتهای هر چرخ تعبیه شده که امکان بالانس فشار بین دو لاستیک و پر و خالی کردن باد تایرها را ممکن می سازد.

سیستم Electronic Control Unit یا همان ECU به عنوان هد اصلی سیستم به شمار می رود و دستورات راننده را تجزیه و تحلیل نموده و سیگنال های دریافتی را آنالیز می کند، سپس به سیستم اجازه کنترل فشار مناسب تایرها را می دهد. صفحه کلید تعبیه شده روی داشبورد به راننده این امکان را می دهد تا فشار مناسب لاستیک ها را انتخاب نماید.

زمانی که سرعت ماشین سنگین زیاد است فشار لاستیک ها با کمک سنسور CTIS افزایش می یابد. این سنسور هوای مورد نیاز خود را از کمپرسور هوای ترمزها می گیرد. البته این اقدام پس از اطمینان ازعملکرد صحیح سیستم ترمز انجام می شود.

به طور خلاصه ECU به واحد کنترل پنوماتیکی فرمان می دهد تا فشار لاستیک ها کنترل و به میزان مورد نیاز راننده کم یا زیاد شود. اگر این تغییر نیاز باشد سیستم بررسی می کند که آیا ذخیره فشار ترمز کافی است یا خیر، اگر فشار ترمزها کافی باشد مقداری از هوا را به سوپاپ لاستیک ها منتقل می کند تا لاستیک ها باد شوند. اگر هوای داخل لاستیک به مقدار کافی باشد سیستم با ایجاد خلا کمی در سوپاپ به واحد کنترل پنوماتیکی دستور می دهد تا سوپاپ را ببندد.

Meritor Tire Inflation System

سیستم نگه داری فشار مناسب تایر یا MTIS  برای تریلرها طراحی شده و از هوای فشرده تریلر برای بادکردن لاستیک های کم فشار استفاده می نماید. این سیستم متشکل از دو بخش مجموعه انتهایی چرخ و مدول کنترل است.

مجموعه انتهایی چرخ

تریلر در انتهای هر چرخ دارای لوله های انعطاف پذیر و شیرهای یک طرفه، استاتور و تکیه گاه میان گذر جریان به همراه درپوش توپی چرخ است.

مدول کنترل

Control Module از یک سوپاپ قطع جریان برای توقف جریان هوا در مواقع ضروری به طور مستقیم و یک فیلتر آلاینده و محافظ فشار تشکیل شده است؛ هم چنین سوئیچ حس گر جریان به وسیله  یک چراغ، راننده را از پنچر بودن لاستیک ها مطلع می سازد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید