مقالات خودروهای سنگین

تاریخچه شرکت کاماز

تاریخچه شرکت کاماز

شرکت کاماز

مقدمه ای بر تاریخچه شرکت

شرکت کاماز kamaz کمپانی روسی معروف در زمینه تولید کامیون، اتوبوس و موتور دیزل بوده که در نابرژنیه چلنی روسیه واقع شده است.

نام کاماز از نام بندری در رودخانه کاما گرفته شده است؛ دلیل انتخاب این شهر موقعیت و نزدیکی به خط راه آهن وکشتی رانی می باشد که مسائل مربوط به لجستیک را برای این کارخانه آسان تر کرده است.

شرکت کاماز

کمسیون مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی و انجمن اداری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، در جلسه مشترک خود تصمیماتی مبنی بر ثبت و تأسیس یک کارخانه برای تولید خودروهای سنگین و بزرگ در سال 1967گرفتند.

در ابتدا کامیون های شرکت کاماز مورد استفاده ارتش بودند که با فروپاشی شوروی و پایان جنگ، این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد و کامیون های نظامی در نقل و انتقالات تجاری مورد استفاده قرار گرفت که بیش از یک چهارم سیستم حمل و نقل کشور روسیه را در اختیار داشت؛ در واقع 60 درصد محصولات و تولیدات کشور روسیه را خودروهای کارخانه کاماز جا به جا می کرد.

کاماز نخستین خودروی خود را در 16 فوریه سال 1967 عرضه کرد؛ از آن زمان به بعد بیش از 2 میلیون موتور تولید شده است که در بیش از 80 کشور جهان در حال فعالیت هستند.

کاماز یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده ماشین های سنگین و جزو 13 شرکت برتر دنیا می باشد. این کارخانه از همان سال های آغازین تأسیس خود، یک میلیون وسیله و هر سال 51 هزار کامیون تولید نمود که بیش از 45 هزار عدد آن، در روسیه به فروش رسید.

در سال 2000 کارخانه کاماز 260 دستگاه کامیون در روز  و 93600 دستگاه کامیون در سال تولید می کرد؛ از جمله  آن ها می توان به کامیون های 8 سیلندری پر قدرت که برای کار کردن در مناطق مختلف و دور افتاده  به شمار می رود اشاره کرد.

هم چنین خودرو های شرکت کاماز به دلیل سادگی در طراحی داخلی و قدرت و بهره وری در مسابقات رالی داکار به طور پی در پی به قهرمان و نائب قهرمانی رسید. کامیون های کاماز تا کنون هفده بار مقام نخست مسابقه Dakar را بدست آورده اند.

تولیدات کاماز در اوایل سال 2013 به دو میلیون و نیم رسید. این شرکت با بهره گیری از 52 هزار کارمند در شرکت های مختلف خودرو سازی جهان در آمدی حدود 3 میلیارد دلار در سال دارد.

شرکت کاماز در سال 2014 با تولید 43000 دستگاه کامیون به بزرگترین تولید کننده کامیون در روسیه تبدیل شد. هم چنین به عنوان یکی از کمپانی های بزرگ ساخت کامیون در کشورهای اوکراین، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان شناخته شد.

کاماز در کمترین زمان به یک برند جهانی تبدیل شد و قرار داد های بین المللی بزرگی با دیگر کشورهای جهان از جمله کشور های اروپایی بست. این پیشرفت به گونه ای بود که شرکت کاماز در 25 ژوئن 1990 به شرکتی مشترک المنافع تبدیل شد.

همان طور که قبلا  ذکر شد پس از فروپاشی شوروی  و اتمام جنگ،  شرکت کاماز به بخش خصوصی واگذار گردید و پس از این واگذاری اولین تولید آن در زمینه حمل و نقل تجاری در تاریخ 21 دسامبر1987 تحت عنوان خودروی سواری کوچکی به نام اوکایاواز-1111 روانه بازار شد.

محصولات شرکت کاماز

از محصولات شرکت کاماز می توان به تراکتور، کامیون، ابزار های سنگین، اتوبوس، مولد برق و ابزارهای سنجش قطعات ماشین آلات کشاورزی و هم چنین کامیون های کمپرسی، کشنده ها، کامیون های جانبی، کامیون های ورزشی و کامیونت های نسبتا کوچک اشاره کرد.

این شرکت فعالیت خود را از سی سال قبل در بخش خصوصی در زمینه تولید کامیون آغاز کرده است و توانسته تا اکنون خودرو های سنگین خود را به بسیاری از کشورهای اروپای غربی، آسیا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و آفریقای شمالی صادرکند.

آنچه کاماز را از همان ابتدای کار به یک شرکت برند خودرو سازی تبدیل نمود، خدمات پس از فروش آن بود؛ به طوری که این شرکت در سال 1977در برنامه خود تولید 15 هزار دستگاه خودرو را پیش بینی کرد، اما توانست تولیدات خود را به 22 هزار تعداد نیز برساند. این موفقیت فقط مربوط به آن سال نبود بلکه این کارخانه ی ابر قدرت توانست در سال های آینده تولیدات خود را به 100هزار دستگاه برساند.

کارخانه کاماز تاکنون بالای 40 مدل کامیون و بیش از 71 هزار اتوبوس و تریلر تولیدکرده است.  هدف اصلی این کارخانه تولید با کیفیت ترین محصول و جلب رضایت مشتریان خود می باشد.

شرکت کاماز در سال 2006 نیز برنده بهترین کیفیت محصول شد. در حال حاضر کاماز یک برند سازنده ی کامیون و موتور درNABEREZHNYE CHELNY می باشد.

نمایندگی های شرکت کاماز

در سال 2008  شرکت آلمانی damler دایملر با خرید اکثر سهام کاماز به عنوان سهام دار اصلی این برند معرفی شد. خودرو سازی سایرکشورها به گونه ای بود که  قطعات آماده کامیون های کاماز را وارد کرده و آنها را در خط تولید کارخانجات خود مونتاژ می کردند.

کاماز بعد از پیشرفت های چشم گیری که در زمینه ی تولید کامیون بدست آورد به تولیدات دیگری از جمله اتوبوس، آمبولانس و موتور نیز پرداخت. علاوه بر آن تأسیس یک کارخانه در ایالت متحده آمریکا را در رزومه کاری خود قرار داد. این شرکت در کشورهایی مانند افغانستان، اتیوپی، ایران، آلمان، شیلی،  ویتنام، قزاقستان، لهستان، پاناما، ترکمنستان، عربستان سعودی، سودان، پاکستان، کره شمالی و نیکاراگوئه دارای کارخانه می باشد.

صاحبان کنونی کاماز

در حال حاضر سهام داران و صاحبان کنونی کاماز شرکت روسی ترولیکا دیالوگ با 4/27 درصد سهم ، شرکت دولتی فناوری روسیه با 4/49 درصد سهم ، شرکت آلمانی دایملر با 11درصد و بانک اروپایی توسعه و بازسازی با 4درصد سهام هستند که همه ی آن ها در کنار هم سهام این شرکت بزرگ را به خود اختصاص داده اند.

نمایندگی شرکت کاماز در ایران

از جمله کشورهایی که با شرکت کاماز  فعالیت دارند ایران می باشد که به طور مختصر به عملکرد آن می پردازیم.  شرکت ایرانی رخش دیزل که در شهر تبریز تأسیس شد و کارخانه آن در شهرک سرمایه گذاری این شهر مستقر است کار مونتاژ موتور و قطعات وارداتی شرکت کاماز روسی را انجام می دهد. این قرار داد همکاری بین شرکت کاماز روسیه و شرکت رخش دیزل ایران در سال 1382 منعقد شد.

روش تولید این کارخانه بدین صورت است که قطعات کامیون های کاماز به صورت جداگانه به کشور وارد می شوند و شرکت رخش دیزل در خط تولید خود، این قطعات را مونتاژ می کند. محصولات کارخانه کاماز در این شرکت با برند آراز و رود ارس تولید می شوند.

محصولات شرکت کاماز در ایران

کاماز با همکاری شرکت رخش دیزل انواع مدل های ماشین باری از جمله کامیون هایی به وزن 14 تا 40 تن، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس، سواری شاسی بلند، یدک کش، ماشین های کشاورزی قدرتی و تراکتور های سبک، متوسط و سنگین کشاورزی را تولید می کند.

علاوه بر آن انواع اجزای متصله کامیون و کامیونت مانند تریلر، تانکر آلومینیومی و فولادی با ظرفیت000 1 تا12000 لیتر، موتور دیزل و سایر ابزار آلات خودرو و تجهیزات خودرو های سنگین را عرضه می نماید.

کمپانی کاماز انواع کشنده های مختلف نظیر  کشنده کاماز مدل 5460، کشنده کاماز مدل6460، کمپرسی کاماز 6460، کمپرسی کاماز 53605 و باری کاماز مدل5360 را در ایران تولید و روانه ی بازارکرده است.

شرکت رخش خودرو در شهرت کامیون های کاماز نقش بسیار مهم و اساسی داشته است؛ جالب است بدانید که کامیون های این شرکت به عنوان خودروهای تجاری در اکثر محور های ایران فعالیت دارند.

در این رابطه ایرک گومرف معاون مدیر عامل شرکت کاماز به خبرگزاری روسی اینتر فاکس بیان کرده است که ظرفیت تولید کارخانه ی مونتاژ این کامیون ها در ایران تا 1500 دستگاه کامیون در سال خواهد رسید.

منبع : Wikipedia

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید