مقالات خودروهای سنگین

عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی

عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی

عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی و همه آن چیزی که باید بدانیم

سوپاپ قفل کن تریلی معمولاً در سیستم ترمز هوا برای کنترل از راه دور ترمزهای عقب یک کامیون سنگین یا نیمه تریلر در ترکیب تراکتور-تریلر استفاده می‌شود. اطمینان از عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی در کامیون‌های سنگین برای سرعت بخشیدن به ترمز عقب و رها شدن آن بسیار ضروری است. سوپاپ قفل کن در واقع  بخشی از سیستم ترمز مبتنی بر هوای خودرو به شمار می‌رود. در این مقاله سعی شده است تا عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه عملکرد سوپاپ قفل کن

بررسی نحوه عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی به ما کمک می‌کند تا این جزء مهم خودروهای سنگین را بهتر بشناسیم. در وهله اول نباید فراموش کرد که سوپاپ‌های هوا در قسمت عقب خودرو بیشتر از جلوی آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدون وجود سوپاپ قفل کن تریلی، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا هوای کافی از سوپاپ پدال ترمز به عقب کامیون یا تریلر برسد و همچنین این سوپاپ باعث می‌شود تا همزمان با ترمزهای سرویس عقب خودرو، ترمزهای جلو آن نیز کار کنند.

عدم هماهنگی بین ترمزهای عقب و ترمزهای جلو خودرو به تاخیر ترمز معروف است. برای اصلاح این شرایط در یک وسیله نقلیه چرخدار، یک سوپاپ قفل کن در نزدیکی محفظه‌های ترمز سرویس عقب نصب می‌شود. در تراکتورها و همچنین کامیون‌های مستقیم، یک منبع تغذیه از راه دور هوا به شکل یک لوله با قطر بزرگ متصل شده بین مخزن اصلی و سوپاپ قفل کن تریلی برای اطمینان از سرعت سیستم ترمز خودرو، وجود دارد.

در سیستم ترمز هوای یک کامیون، هنگامی که راننده پدال را فشار می‌دهد دریچه‌های سوپاپ قفل کن  سیگنال لازم را دریافت می‌کنند تا شیر سوپاپ را باز کنند و اجازه ورودی هوا از طریق محفظه ترمز را می‌دهند. در نتیجه باعث می‌شوند تا دیافراگم تحت فشار قرار ‌بگیرد، سپس میله تنظیم کننده که وظیفه چرخاندن میل لنگ ترمز را دارد، شل می‌شود. در مرحله بعدی، دیسک گوه‌ای یا S-cam حرکت خود را آغاز می‌کند، که کفش‌های ترمز و آستر را هل می‌دهد و اصطکاک لازم را ایجاد می‌کند. این اصطکاک باعث می‌شود که چرخش لاستیک کند و در نهایت قطع شود.

سوپاپ قفل کن تریلی چیست؟

در تریلرها، یک منبع تغذیه از راه دور به صورت مخزن ارائه شده است و هر زمان ترمزهای اضطراری آزاد شوند، خود به خود از طریق شیر تغذیه تریلر قرمز روی داشبورد شارژ می‌شود. در سیستم ترمز هوای دو مدار، این مخزن در واقع هوای خود را از مخازن اولیه و ثانویه تراکتور دریافت می‌کند. هوا از هر دوی این مخازن از طریق یک شیر چک دو طرفه ادغام می‌شود. سوپاپ چک دو طرفه یک دستگاه پنوماتیک است که دارای دو ورودی و یک خروجی است. هر ورودی به یکی از این مخازن متصل می‌شود.

عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی به گونه ایی است که فقط هوایی که فشار بالاتری دارد اجازه عبور از خروجی سوپاپ را دارد. این هوا از طریق دریچه محافظ تراکتور عبور می‌کند و سپس از طریق منبع قرمز تریلر به سمت مخزن هوا و دریچه ترمز فنر تریلر حرکت می‌کند (این خط معروف به خط اضطراری است) و در نهایت باعث می‌شوند که ترمزهای اضطراری تریلر (ترمزهای فنری) آزاد ‌شوند.

در واقع سوپاپ قفل کن تریلی وسیله‌ای است که در صورت جدا شدن یا شکسته شدن خطوط هوا داخل سیستم ترمز اطمینان حاصل می‌کند که هوا موجود در سیستم ترمز تریلی از بین نرود. خطوط هوایی موجود در سیستم ترمز تریلی از طریق اتصالات فلزی به خطوط هوایی تریلر متصل می‌شوند. هوای ادغام شده از هر دو مخزن تراکتور از اتلاف هوا در تنها یک مدار ترمز در تریلی جلوگیری می‌کند، این امر باعث می‌شود تا سیستم ترمزهای فنر تریلر به صورت خودکار عمل نکنند. این موضوع به راننده امکان کنترل بیشتر را می‌دهد و از تصادف و توقف ماشین در مکانی ناامن نظیر وسط تقاطع جلوگیری می‌کند.

هدف استفاده سوپاپ قفل کن تریلی چیست؟

باید توجه داشت که در سیستم ترمز یک کامیون، نحوه کلی عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی در جهت کاهش زمان واکنش و زمان ایجاد فشار مضاعف در سیستم ترمز است. عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی معمولا در سیستم‌های ترمز هوای خودرو تعریف می‌شود.

دریچه‌ی سوپاپ به عنوان یک دریچه‌ی هوا عمل می‌کند و باعث می‌شود تا از راه دور امکان کنترل ترمزها در عقب یک کامیون سنگین یا نیمه تریلر در ترکیب با خودروهایی نظیر تراکتور وجود داشته باشد و همچنین باعث حرکت دیسک گوه یا S-cam می‌شود. این قطعه در نهایت کفش‌های ترمز و پوشش را هل می‌دهد و اصطکاک لازم برای ترمز ماشین را ایجاد می‌کند. هدف کلی استفاده از این وسیله در خودروهای سنگین را می‌توان ایجاد وضعیتی به نام تعلیق ترمز دانست. این موضوع به رانندگان در کنترل بیشتر خودرو کمک می‌کند.

نحوه خرید سوپاپ قفل کن تریلر

همان طور که گفته شد عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی در خودروهای سنگین بسیار مهم است. لذا دقت لازم در هنگام خرید این وسیله ضروری به نظر می‌رسد. در حال حاضر سوپاپ­های قفل کن تریلی موجود در بازار ساخت کشور چین هستند. تهیه مناسب این وسیله گاهی اوقات مانند یک چالش به نظر می‌رسد. در هنگام خرید این وسیله حتما از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. جالب است بدانید که در حال حاضر امکان خرید اینترنتی این وسیله وجود دارد. این موضوع باعث می­شود تا با اطمینان بیشتری از اصل بودن این محصول، آن را از فروشگاه‌های معتبر آنلاین خریداری کنید.

آزمایش­های انجام شده برای تعیین میزان عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی

دوام و عملکرد سوپاپ قفل کن تریلر قبل از ارائه به بازار با استفاده از یک آزمون خاص با هوا آزمایش می‌شود. در این آزمایش، سوپاپ 2 اینچی یا کوچکتر باید کمتر از 15 ثانیه تحت فشار 80 psig یا بیشتر قرار بگیرد. همچنین در صورتی که اندازه سوپاپ‌ها بیشتر از 3 اینچ  باشد، باید کمتر از 30 ثانیه تحت فشار 80 psig یا بیشتر قرار گیرند.

لازم است بدانید که بر نحوه این آزمایش­ها در شرکت­های معتبر نظارت می­شود، این در حالی است که نمی‌توان از عملکرد سوپاپ قفل کن تریلی ساخته شده در کارخانه­های نامعتبر اطمینان حاصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید