مقالات خودروهای سنگین

مرسدس بنز آکتروس نسل دوم

مرسدس بنز آکتروس نسل دوم

آشنایی با خصوصیات منحصربه‌ فرد مرسدس بنز آکتروس نسل دو

مقدمه

شرکت مرسدس‌بنز از بهترین تأمین‌کنندگان خودرو در سراسر جهان است. بنز آکتروس یکی از شکیل‌ترین کامیون‌های سنگین همه‌کاره‌ی آلمانی است که از سال 1995 توسط شرکت میرا ترانس دایملر آلمان آغاز به تولید کرده است. تا به امروز دست‌کم پنج نسل از این کامیون با هدف حمل‌ونقل بارهای سنگین برای مسافت‌های طولانی و یا کوتاه، عملیات عمرانی و ساخت‌وسازها، توسط این شرکت ساخته شده است. در این مقاله ما قصد داریم اطلاعاتی را از سایت مرسدس‌بنز دررابطه‌با ویژگی‌های فنی و ظاهری آکتروس به شما ارائه دهیم و به معرفی بنز آکتروس نسل دو بپردازیم.

معرفی بنز آکتروس نسل دو

در سال 2002 شرکت مرسدس‌بنز، نسل دوم از سری کامیون‌های آکتروس را به دنیا معرفی کرد. این سری کامیون‌ها از ایمنی و امنیت بالایی برخوردار هستند و به دلیل برتری‌هایی که نسبت به نسل قبل دارند، از نسخه قبلی گران‌تر هستند. آکتروس نسل دو در سال 2003 با وجود رقبا به‌عنوان برترین خودروی سنگین دنیا معرفی شد و ثابت کرد برای نسل قبلی جایگزین بسیار خوبی است.

مقایسه 6 ویژگی فنی بنز آکتروس نسل دو

در ساخت نسل دوم بنز اکتروس، تفاوت‌هایی با نسل قبل ایجاد شده است که در ادامه به شش مورد از این تفاوت‌ها اشاره کرده‌ایم.

1. اندازه بیرونی و کابین نسل دوم

همه ابعاد و محورهای آکتروس نسل دوم تک محور بوده و تا حدودی با نسل یک برابر است، در ظاهر این کامیون هم تغییرات بسیار کمی ایجاد شده است. آکتروس MP2 دارای شش اتاق مجزا است و 12 مدل شاسی در کنار مدل‌های کمپرسی دارد. ضریب آیرودینامیک و سیستم‌های الکترونیکی در نسل دو بهبودیافته و کابین خودرو بزرگ‌تر و جادارتر از قبل طراحی شده و دارای فضای بیشتر به‌منظور استفاده فرد است.

کابین‌های این نسل در 3 مدل (روزانه، متوسط و بزرگ) ساخته شده است؛ ولی در ایران فقط از نوع روزانه که اصطلاحاً به پاکوتاه معروف است، استفاده می‌شود. کابین‌های بزرگ دارای امکانات بیشتری است و می‌توان آنها را در ارتفاع‌های گوناگونی سفارش داد که متأسفانه در ایران موجود نیستند.

2. سیستم تعلیق بادی

تفاوت اصلی و مهم بین نسل یک و دو، در تجهیزات خودرو و سیستم تعلیق بادی آنها است. نسل یک این خودرو دارای سیستم تعلیق بادی نبوده ولی نسل دوم دارای سیستم تعلیق بادی در محورهای جلو و عقب است. در محورهای عقب خودرو نسل دو همانند نسل یک، دیگر از فنر شمش استفاده نشده و به بالن بادی تغییریافته است که به‌صورت قابل‌توجهی ظرفیت بارگیری این کامیون‌ها را تا 450 اسب بخار افزایش می‌دهد.

3. بنز آکتروس نسل دو، زیبا و پرقدرت تر از نسل یک

در نسل دو، طراحی ظاهری کامیون‌ها بسیار زیباتر از قبل شده است و ظاهر کشنده به نسبت قبل اصلاح شده است. پیشرانه‌ها از 320 تا 530 اسب بخار (390 کیلووات) قدرت دارند و تا 350 تن قابلیت حمل بار را دارد که در مقایسه با نسل 1 قدرت نسل 2 در حدود 7 الی 27 اسب بخار، افزایش پیدا کرده است. این کشنده پرطرف‌دار از سیستم فنربندی، تجهیزات برقی، رفاهی، ایمنی و شاسی‌های بهتری نسبت به نسل یک برخوردار است. موتور‌های خورجینی 6 و 8 سیلندری با خروجی 320 تا 530 اسب بخار و 1600 دور موتور که از 12.8 تا 16 لیتر حجم برخوردار است، می‌تواند سبب افزایش قدرت این کشنده با طراحی قوی شود.

4. تغییر چراغ ها در نسل دوم

در بنز آکتروس نسل دو چراغ‌های زنون با کاهش 35 واتی در مصرف سوخت و طول عمر بالا، نسبت به کشنده نسل یک در رتبه اول قرار دارد و به‌راحتی در دسترس خریداران است. چراغ‌های مه‌شکن در قسمت پایینی سپر جاگذاری شده تا از آسیب رسیدن به آن هنگام رانندگی جلوگیری شود.

5. نوع گیربکس

در کشنده نسل دو، مدل گیربکس مشابه نسل قبل بوده و مدل آن دستی و از نوع دنده‌ای است.

6. مصرف سوخت بهینه

کشنده نسل دو، سالانه به طور معمول 1100 لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کند. این کشنده دارای سیستم تهویه مطبوع جدیدی است که به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند.

نام‌گذاری کامیون ها و محورهای بنز آکتروس

کمپانی مرسدس‌بنز، انواع نسل‌های آکتروس را با کد MP x نمایش می‌دهد. برای مثال نسل دو با علامت MP 2  به نمایش عموم در می‌آید. مطمئناً هنگامی‌که محصولات بنز را مشاهده می‌کنید، با ارقامی مانند: 1844، 1843، 1855، 1860 برخورد کرده باشید. برای شما سؤال پیش می‌آید که این ارقام و اعداد چهاررقمی چه معنی و کاربردی دارد.

محصولات و خودروهای سنگین مرسدس‌بنز اصولاً با چهار رقم به نمایش در می‌آید. به طور مثال در مدل Actros 1843، دو رقم اول به معنی وزن ناخالص کامیون است که شامل وزن کامیون، وزن بار و ظرفیت قابل‌تحمل آن است و نباید از 18 تن بالاتر باشد. 2 رقم دوم نشان‌دهنده قدرت کشنده است که تا ده برابر قدرت می‌تواند بار حمل کند. مثلاً اگر وزن کشنده را 10 تن در نظر بگیریم؛ کشنده می‌تواند در حدود  20تن بار را حمل نماید. 10 تن از این بار حتماً لازم است روی شاسی کامیون قرار گیرد و باقی روی محورهای تریلر گذاشته می‌شود.

پیکربندی کشنده‌های آکتروس محرک و تک محور بوده و به‌صورت 2*4 نشان داده می‌شود که عدد 4 به تعداد چرخ‌ها اشاره دارد. اگر تعداد چرخ‌ها کامیون تقسیم‌بر عدد 2 شود، تعداد کل اکسل‌ها به دست می‌آید. همچنین عدد 2 نیز همانند عدد قبلی نشان‌دهنده تعداد چرخ‌ها است؛ با این تفاوت که در اینجا منظور چرخ‌هایی است که از دیفرانسیل خودرو تقویت نیرو می‌کنند و محرک هستند.

سخن آخر در رابطه‌ با نسل آکتروس

بنز آکتروس نسل دو، در ایران به‌وفور یافت می‌شود. تولید این کامیون اقتصادی، توسط آکسور و آتگو در شرکت بزرگ ایران‌خودرو دیزل انجام شده است. اگرچه آکتروس نسل دو امکانات خوبی دارد؛ اما باید اشاره کرد که شرکت مرسدس‌بنز پس از نسل دوم، کامیون‌های جدیدتری تولید کرده است. هرکدام از این سری کامیون‌ها ویژگی‌های به‌خصوص خود را دارند و از نمونه قبلی تولید شده پیشرفته‌تر و بهینه‌تر خواهند بود. امیدواریم که با خواندن این مقاله توانسته باشیم شما را در شناخت ویژگی‌های بنز آکتروس نسل دو راهنمایی کرده باشیم و اطلاعات کاملی را دراین‌رابطه به شما ارائه داده باشیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید