مقالات خودروهای سنگین

نوسازی کامیون های فرسوده

نوسازی کامیون های فرسوده

نوسازی کامیون های فرسوده

رفع مشکلات و موانع نوسازی کامیون های فرسوده و مقایسه مصرف سوخت

کامیون ها از جمله وسایل نقلیه بسیار مهم در حمل و نقل محسوب می شوند و این خودروهای سنگین مصرف سوخت بیشتری هم دارند اما باید بدانید کامیون های امروزی تفاوت هایی با کامیون های قدیمی دارند و یکی از همین تفاوت های مهم بهینه سازی مصرف سوخت در کامیون های جدید نسبت به کامیون های قدیمی است و فرسوده است قدیمی بودن خودروهای سنگین مانند کامیون ها در مصرف سوخت آنها موثر خواهد بود کامیون هایی که بیش از حد قدیمی شده اند، مصرف سوخت آنها هم غیر استاندارد است در نتیجه این موضوع باعث هدر رفت مصرف بنزین می شود. کمی قبل تر که قیمت گازوئیل هم پایین بوده تنها سه درصد هزینه های کامیون را سوخت تشکیل میداده است امروزه با افزایش قیمت گازوئیل، بیش از 50 درصد هزینه های یک کامیون را سوخت آن تشکیل می دهد طرح نوسازی کامیون های فرسوده از جمله مواردی است که می خواهیم به آن بپردازیم.

طرح نوسازی کامیون های فرسوده برای حمل بار :

جاده ها در بیابان ها به یکدیگر متصل هستند. آنها گذرگاه خودروها و ماشین های سنگین مانند کامیون ها هستند. جاده ها مانند شریان های قلب هستند. در این رفت و آمدهای خودروها، کامیون ها جایگاه ویژه ای دارند. کامیون ها برای حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند. بارها از نقاطی از کشور به نقاطی دیگر توسط ماشینهای سنگین مانند کامیون ها جابه‌جا می شوند. در واقع این بارهایی که در کامیون ها حمل می شوند، همان مایحتاج زندگی انسان ها هستند. پس بهترین کار این است که این کامیون های غول آسا همیشه در دسترس قرار بگیرند. اما در این بخش می خواهیم مقایسه ای از کامیون های جدید و قدیم داشته باشیم. به راستی چه تفاوت هایی بین این کشنده های بار وجود دارد؟ کامیون های جدید و یا قدیم چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ در ادامه مطلب این موضوع را به صورت واضح تر توضیح خواهیم داد.

بررسی تفاوت های میان کامیون های قدیم و جدید:

حتما شما هم بارهای شنیده اید که چرخ گوشت های قدیمی تلفاتی به بار می آورده است. اما امروزه مشکلاتی اعم از قطع شدن انگشت در چرخ گوشت های جدید وجود ندارد. این مثال اشاره ای به بحث امنیت دارد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی مواردی اعم از این قبیل بسیار کاهش یافته است. این امنیت در ماشین های جدید و حتی کامیون ها هم صدق می کند. کامیون های جدید و امروزی امنیت خیلی بیشتری برای راننده دارند. در نتیجه می توان اطمینان داشت که بار هم با درصد بالایی به سلامت به مقصد می رسد. به همین دلیل متقاضیان هم سعی دارند بار خود را با کامیون های جدید به مقصد بفرستند. راننده های زحمت کش و پرتلاش حق دارند که با آرامش و اطمینان خاطر سفر کنند. رانندگان باید با خیال راحت سوار کامیون های جدید و مطمئن شوند.

از جمله موارد دیگر که باید از کامیون های جدید استفاده کرد، بهینه سازی در مصرف سوخت است. بدیهی است که کامیون های قدیمی دارای موتورهای بسیار قدیمی تری هستند. در نتیجه سوخت بیشتری هم مصرف می‌کنند. اما کامیون های جدید باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شوند. زیرا مصرف آنها تا حد زیادی پایین تر آمده است. آنها کاملا استاندارد ساخته شده اند. به همین دلیل دولت خواستار تعویض کامیون های قدیم با کامیون های جدید است. در همین راستا امتیازهایی هم برای رانندگان در نظر گرفته است. از جمله این امتیازات دادن وام های خوب به رانندگان است. این موضوع باعث می شود تا رانندگان برای تعویض کامیون های قدیمی خود تشویق شوند.

چگونگی اجرای طرح نوسازی کامیون ها:

به نقل از گزارش اقتصاد آنلاین: دولت اعلام کرده است که هر دو کامیون فرسوده با یک کامیون جدید جایگزین می شوند. دولت در حمایت از این طرح وام های 320 میلیونی هم برای نوسازی کامیون ها در نظر گرفته است. اما سوال اینجاست که این طرح چه نفعی برای دولت دارد؟ قطعا با این طرح در سوخت کامیون ها هم صرفه جویی می شود. به همین طریق منابع مالی هم تامین می شود. جالب است بدانید که کامیون های قدیمی علاوه بر مصرف سوخت بالا، باعث پخش شدن ذرات معلق در هوا می شوند. این موضوع نشان می دهد که سلامت انسان ها و طبیعت در خطر است. در نتیجه دولت و مردم باید با همکاری های یکدیگر استفاده از کامیون های قدیمی را کاهش دهند. قطعا همه ما می دانیم که این طرح  نوسازی کامیون ها نیازمند همکاری بین مردم و دولت است.

دلیل استفاده از کامیون های جدید:

همانطور که گفتیم کامیون های قدیمی سهم زیادی در آلودگی هوا دارند. آلودگی هوا تهدیدی جدی برای زندگی انسان ها و طبیعت است. هم چنین کامیون های خیلی قدیمی که عمری حدود 70 سال دارند، انرژی زیادی هم برای حرکت مصرف می کنند. طبق گزارشات انجام شده کامیون های قدیمی در هر 100 کیلومتر چیزی حدود 65 لیتر گازوئیل مصرف می کنند. اما کامیون های جدید در هر 100 کیلومتر تنها 30 لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. طبق صحبت های مسئولین این موضوع می تواند صرفه جویی خوبی برای سازمان وزارت نفت باشد. طرح نوسازی کامیون های بالای 35 سال از سال 94 آغاز شده است. در بهمن ماه سال گذشته هم طرح های جدید تری با حضور رئیس جمهور در این رابطه شکل گرفت. در این طرح چیزی حدود 240 هزار کامیون در طرح نوسازی قرار گرفتند. این طرح علاوه بر سوددهی های گفته شده، برای رانندگان هم بسیار خوب است. قطعا آنها می توانند با اطمینان خاطره بیشتری در دل جاده ها بروند. در واقع طرح نوسازی کامیون های فرسوده یک اقدام مهم و اساسی برای مردم و دولت است.

مقایسه کلی مصرف سوخت کامیون های قدیم و جدید:

تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد مصرف سوخت کامیون های قدیم و جدید به شما داده است. دلایل و برهان های زیادی برای شما آورده ایم که کامیون های قدیمی باید جای خود را به کامیون های جدید بدهند. دلیل این تعویض هم در مصرف سوخت بالای کامیون های قدیمی است. در ادامه سعی داریم مقایسه کلی تری از این موضوع را ارائه دهیم.

بررسی موتورهای کامیون ها در میزان مصرف سوخت:

شاید بتوان با بررسی موتورهای این ماشین های غول آسا به نتایج بهتری دست یافت. هدف کلی موتورهای ماشین ها راه اندازیی آنها است. اما امروزه بحث راه اندازی و بحث میزان مصرف سوخت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. باید بدانیم به چه دلیل استفاده از کامیون ها و ماشین های جدید به افراد توصیه می شود؟ بحث مصرف میزان سوخت در دنیای امروز بسایر اساسی و مهم است. هدف علاوه بر راه اندازی ماشین ها، مصرف مناسب سوخت آنها ا است. از این طریق می توان از اتلاف انرژی هم جلوگیری کرد. موتورهای جدید کامیون‌های امروزی فناوری های بهتر و کارامد تری دارند. در فناوری جدید موتورها، سوخت و هوا باهم ترکیب می شوند. البته قبل از ورود به سیلندر این ادغام انجام می شود. این موضوع باعث می شود تا موتور کارایی بهتری داشته باشد. در نتیجه این ماجرا سوخت کامیون هم بهتر میسوزد.

سخن پایانی:

در آخر باید بدانید که کامیون های قدیمی به علت داشتن موتورهای فرسوده تر میزان مصرف سوخت بیشتری هم دارند. این موضوع هم برای  محیط زیست و هم برای اقتصاد کشور کاملا زیان آور است. پس بهتر است با راه حل های موجود که دولت در اختیار رانندگان کامیون ها قرار داده است، تصمیم به نوسازی کامیون های قدیمی گرفته شود . طرح نوسازی کامیون های فرسوده به طور کامل اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید