مقالات خودروهای سنگین

هر آنچه از شرکت کنوورث می‌خواهید بدانید

هر آنچه از شرکت کنوورث می‌خواهید بدانید

تاریخچه پیدایش شرکت کنوورث

شرکت کنوورث (Kenworth) تولید‌کننده خودروهای سنگین آمریکایی به‌خصوص کامیون باری است که در شهر پورتلند آمریکا در سال 1912 تأسیس شد. برادران گرلینگر، مؤسسان اولیه این شرکت بودند.

در سال 1914 این شرکت شروع به ساخت اولین کامیون‌های تجاری با موتورهای 6 سیلندر کرد.

اولین ماشین سنگین ژرسیکس نام داشت که یک سال پس از تأسیس شرکت توسط این دو برادر ساخته شد. این کامیون متناسب با نواحی شمال غربی آمریکا بود که محیطی ناهموار و صعب‌العبور داشت. پس از این موفقیت بزرگ، کارخانه به شهر تاکاما در ایالت واشنگتن انتقال داده شد.

سهام شرکت در سال 1923 توسط هری کنت (Harry kent) و ادگار ورثینگتن (Edgar worthinton) خریداری شد. بعد از این تغییر مالکیت، شرکت کنوورث به وجود آمد که برگرفته از نام دو صاحب جدید بود. این اقدام، سرآغاز تحول و حرکت به سمت پیشرفت بود.

تغییر رویکرد توسط مالکان جدید

برخلاف روند سابق شرکت، مالکان جدید، همت و تلاش بسیاری را برای رسیدن به فروش و دستیابی به یک بازار جاری بزرگ انجام دادند. نتیجه این کار فروش 80 کامیون در سال 1924 بود. این شرکا، توانستند هزینه اولیه که برای سهام شرکت و ساخت کامیون‌ها انجام داده بودند را با سود به دست آورند.

شرکت کنوورث، تلاشی برای رسیدن به آینده‌ بهتر

در اقدام بعدی، هدف گذاری نسبتاً بلندپروازانه در تاریخچه کامیون سازی صورت گرفت. تولید و فروش 100 کامیون در یک سال، آن هم با توجه با امکانات موجود در سال 1925. نیازمندی به نیروی کار عظیم و تلاش شبانه‌روزی و فروش موجب شد در پایان این سال یک نتیجه خارق‌العاده رخ دهد. این شرکت توانست 96 دستگاه کامیون ساخته و روانه بازار سازد.

در سال 1927 با توجه به محبوبیت آقای کنت و به پشتوانه کارخانه عظیمش، او در انتخابات شرکت و رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا شد. با توجه به قدرت موجود، توانست تعداد زیادی کارخانه تولید ماشین سنگین برند خود به‌خصوص کامیون در سیاتل تأسیس کند.

این شرکت تا سال‌ها با تولید انواع کامیون و ماشین‌های سنگین، به عنوان نماد سخت‌کوشی شناخته می‌شد. سلطانی که جاده‌ها با بارهای مختلف  را به زانو درآورده بود.

شرکت کنوورث، رانندگی بدون حد و مرز!

پایان سلطنت!

در سال 1944 شرکت کنوورث توسط Pacific Car and Fooundry، از مالکان آن خریداری شد. مرثیه‌ای برای پایان یک رؤیا که روزی شعاری بزرگ داشت. اهداف بزرگ را در مقابل خود به زانو درآورده بود، حالا دچار تابعیت و زیر مجموعه شدن قرار گرفت.

مالکان جدید با عدم تغییر سیاست، توانستند به سود سرشاری در 5 سال اول مالکیت خود دست پیدا کنند. این سود مالی، عمدتاً از طریق فروش خارجی که تا حدود 40 درصد بود، تأمین می‌شد. دستگاه‌های موجود همچنان به نام قبلی در بازار تجاری و نظامی به فروش می‌رفت و مالکان آن تغییری در اسم آن به وجود نیاوردند.

طلای سیاه، خونی تازه

با توجه به کشف نفت، یک بازار بسیار گسترده کاری در حوزه‌های متفاوت برای فعالیت به وجود آمد. در بین شرکت‌ها، شرکت کنوورث با کمی تغییر در ساختار ماشین‌های سنگین خود، توانست گوی رقابت را از دیگران برباید و بیشترین میزان کامیون خریداری شده توسط صنعتگران حوزه انرژی و نفت را به خود اختصاص دهد.

853 کامیون سنگین جهت حمل و نقل مواد مختلف و 801 ماشین کشنده جهت انتقال ابزار استخراج نفت، توانست این شرکت را از خطر ورشکستگی و کاهش درآمد کاملاً نجات دهد.

مقاله مرتبط : برترین کمپانی های کامیون سازی دنیا

سری 900

پرفروش‌ترین محصول که منحصراً برای صنعت نفت بازطراحی شده بود، سری 900 است که توانایی انتقال 3000 تن تجهیزات برای اکتشاف نفت از سیاتل به شمال یوکان منتقل سازد.

علت موفقیت این محصول، بیش از همه، مرهون تلاش مهندسان مکانیک شرکت است. آن‌ها توانستند برای اولین بار با تغییر در ساختار داخلی کابین و باز طراحی موتور، اتلاف را تا میزان 10 درصد کاهش و توان لازم را ایجاد کنند.

آرزوها حد و مرز ندارند!

با آغاز دهه 60 میلادی، کنوورث با جذب یک منبع مالی سنگین، اقدام به توسعه و طراحی مدل‌های جدید کرد. این تلاش‌ها در نهایت منجر به تولید دو مدل K100 و W900 شد.

W900

یک بازنگری شیرین از سری 900 بود که به نام یکی از مالکان آن (worthinton) با W آغاز می‌شود. یکی از این تغییرات در ابعاد سایز کابین که به کابین‌های معمولی معروف است، انجام شد. افزایش ارتفاع کابین و میزان شیشه آن از اقدامات قابل محسوس بود. دو شیشه جلو پنجره، یکی شدند. پهن شدن رادیاتور، یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت کاهش گرمای موتور است. هود آن استاندارد شد. چراغ‌های جلو، روی گلگیر نصب بوده‌اند و محفظه‌ای برای محافظت از آن‌ها نصب گردید.

K100

شباهت زیادی به ساختار W900 دارد. تقویت‌های ظاهری و کشنده آن‌ها در این سال‌ها تفاوت‌هایی را به وجود آورده است. در حقیقت این کابین با یک طراحی بهتر نسبت به مدل‌های قدیمی توانست در آن دوران، فروش بالایی داشته باشد.

در طول 5 سال این شرکت، توانست 2037 عدد کامیون از دو محصول ذکر شده تولید کند و به رکورد خارق‌العاده سالیانه حداقل 500 کامیون برسد. بسیاری از این کامیون‌ها در صنعت نفت و ترابری اقلام سنگین معدنی، به کار گرفته شدند.

میان سالی با روحیه یک جوان 20 ساله!

شاید بتوان یکی از درخشان‌ترین دوره‌های شرکت کنوورث را دهه 1970 تا 1990 میلادی دانست. جایی که شرکت نه تنها به دنبال بقا یا تغییر مالکیت نبود، بلکه اهداف اولیه خود را با شدت بیشتری در حوزه کامیون باری دنبال می کرد.

نیم قرن زندگی

در سال 1972 و در تولد 50 سالگی تولد این شرکت، این مجموعه توانست برای اولین بار، فروشی بالغ بر 10000 کامیون در سال انجام دهد. با توسعه روز افزون کارخانجات و محصولات، این دستاورد، آن هم در این سال، خستگی را از تن مجموعه کنوورث خارج کرد.

البته ناگفته نماند این پایان راه نبود و شرکت همچنان به مسیر رشد خود ادامه داد. افتتاح شعبه در اُهایو در سال 1974 اولین قدم برای شروع فاز بعدی برنامه‌های شرکت بود.

اولین بودن مهم‌ترین است!

این شرکت که همواره به عنوان پیش‌گام در این صنعت بوده است و به سراغ یک اتفاق جذاب و کاربردی رفت. تولید تخت خواب‌های تاشو که می‌تواند به راحتی جمع شود. با طی مراحل استاندارد به سرعت یک آیتم محبوب در بین رانندگان شد.

در حقیقت، کنوورث روی معضل خستگی و عدم رفاه رانندگان همیشه در جاده، دست گذاشت. این خدمات در زمانی بود که شما در همه خانه‌ها ممکن بود تخت پیدا نکنید.

شرکت کنوورث، تلاشی برای راحتی رانندگان

T600 خداحافظی با محصول سنتی!

کنوورث در 1985 از کامیونی رونمایی کرد که پایانی بر تولیدات قدیمی بود. این محصول در مقایسه با سایر کامیون‌ها با تغییر ظاهر، باعث بهبود آیرودینامیک تا 40 درصد شده بود. طراحی رادیکالی و شیب‌دار باعث شد تا 22 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کند و حرفی برای مقایسه با محصولات شرکت‌های رقیب باقی نگذارد.

دوران درخشان و توسعه این شرکت در این دو دهه آن‌چنان پرشتاب بود که هیچ شرکتی توان رقابتی نداشت.

دهه 90 و تغییر نگرش!

تا قبل از این، شرکت بیشتر به دنبال خلق بود تا توسعه! در این دوران با رسیدن به یک جایگاه مناسب، به دنبال افزایش مناطق پوششی و توسعه در امکانات موجود در کامیون‌های خود داشت.

اولین اقدام این شرکت، تخته خواب یکپارچه AeroCab است که تا به امروز در کابین‌ها استفاده می‌شود.

توسعه و ساختن محصولات با تشابه زیاد نسبت به محصولات قبلی و کاهش خلاقیت، یکی از عوامل کاهش رغبت به این کامیون‌ها در بین کامیون داران بود. فراهم سازی افزایش فرصت رقابت برای سایر شرکت‌ها از نتایج منفی این اقدامات بود.

قرن جدید، تلاشی برای خروج از یک روزمرگی

با توجه به عقب‌گرد شرکت و تلاش برای افزایش زیر‌ساخت‌ها، دیگر کامیون‌های موجود، کافی و پاسخ‌دهنده نیاز‌های جهان نبود.

تولید کامیون قوی و خوبی مانند T2000 توانست معیارهای راحتی و سبکی را در جامعه کامیون‌داران تغییر دهند و امید تغییر توان رقابتی شرکت را بدهد.

در ادامه این مسیر T660، با اقبال عموم افراد روبرو شد. طراحی زیبا و اجرای اصول آیرودینامیک از مهم‌ترین اقدامات این شرکت است. این محصول آغاز کننده تولید بزرگ‌ترین دستاورد شرکت کنوورث بود.

شرکت کنورث تولید کننده آیرودینامیک ترین کامیون

T700 که به آیرودینامیک پذیراترین و بهترین محصول این شرکت معروف است، نسخه پیشرفته T660 است. در این محصول از یک طراحی بسیار زیبا طبق استانداردهای جهانی و برش راحت هوا استفاده شده است.

سخن آخر

شرکت کنوورث توانسته است با پیش‌گام بودن در صنعت کامیون‌ باری، اقدامات بسیار مهمی را به وجود بیاورد.

این اقدامات بیشتر در حوزه آیرودینامیک و رفاه حال رانندگان جهت پیدا کرده است. به‌گونه‌ای که امروزه از بهترین کامیون‌ها برای کسانی که انتخابشان این فاکتورها است، خواهد بود. یک رانندگی جذاب، امن و آرام را با کنوورث تجربه کنید.

منابع:

www.kenworth.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید