مقالات خودروهای سنگین

هر آنچه باید در مورد شرکت تاتاموتورز بدانید

شرکت تاتاموتورز

تاریخچه پیدایش شرکت تاتاموتورز

شرکت تاتاموتورز در سال 1868 توسط تأسیس شد و مقر اصلی آن در هند است. این شرکت، هم‌اکنون شامل 30 زیرمجموعه است که در زمینه صنعت کامیون سازی فعالیت می‌کنند. گروه تاتا با هدف بهبود شرایط و کیفیت زندگی در سطح جهانی فعالیت پیوسته‌ای دارد. در حال حاضر زیرساخت‌های آن در 6 قاره و بیش از 100 کشور‌، در فعالیت است.

این شرکت هندی معتقد است، تمامی دارایی خود را از اعتماد مشتریان خود، به دست آورده است. جالب‌ترین نکته در مالکیت سهام این شرکت است. برخلاف سهام‌داری توسط فردی خاص یا موسس آن، 66 درصد سهام این شرکت، توسط صندوق‌ها و مراکز خیریه نگهداری می‌شود. این مجموعه در حوزه‌های گوناگون همچون بهداشت و سلامت روان، بهبود سطح رفاه زندگی، فرهنگ و هنر اقدامات موثری را انجام داده است.

وجود 750 هزار نفر پرسنل شاغل در کارخانه‌ها از دیگر ویژگی‌های این شرکت است.

شرکت تاتاموتورز، نقطه‌ای سفید در بین سیاهی مطلق!

تاتاموتورز با هدف ایجاد یک چتر حمایتی برای اقشار هندی و ایجاد فضای کار در سال 1868 ایجاد شد. در آن سال‌ها که هند تحت استعمار بریتانیا بود، این شرکت یک تولید‌کننده کوچک در بحث گاری و اولیه‌ترین وسایل کشتی سازی آن هم به‌صورت اسمبل سازی و تعمیرات پیش‌پا افتاده بود.

این شرکت با وجود تمام ضعف‌ها، توانست یک لبخند تصنعی برای اهالی هند به وجود آورد. با انقلاب تراکتور و کامیون‌ها در اروپا و آمریکا، این شرکت یک تغییر شگرف در حوزه چهارچرخ‌ها در این شرکت رقم خورد.

استعمار در کنار تمام معضلات خود، باعث شد تکنولوژی به‌سرعت به هند از اروپا انتقال یابد. اولین تکنولوژی که به‌صورت کامل و جدی انتقال پیدا کرد در سال 1945 و با ساخت لوکوموتیو همراه بود.

ساخت اولین قطار با همکاری انگلستان، یک خودباوری در جان و پیکره این شرکت به وجود آورد که زمینه‌ساز فعالیت‌های بعدی شد.

تلاشی قبل از خاموش شدن بارقه امید

این شرکت پس از اجرای کامل پروژه قطار به مدت سه سال توسط نیروهای نخبه و آهنگران توانمند هندی، توانست اولین غلتک ماشینی را به وجود آورد. یک محصول کارآمد که مهندسان هندی نقش محوری داشتند و توانمند ظاهر شدند. این حادثه که یک سال پس از خروج از استعمار اتفاق افتاد، شیرینی این دستاورد را بیشتر از پیش کرد.

توان داخل، نیازی به خارج از کشور نیست!

یک پیروزی، آن هم به وسعت خروج انگلستانی‌ها از خاک این کشور، تبعات سنگینی را به همراه دارد. یکی از اولیه‌ترین معضلات صنعت حمل‌ونقل هند بود.

تاکاموتورز بازهم مانع از خم شدن کمر یک ملت و انقلاب نوپا شد. در مدت 6 سال تحقیق و با تمام سختی‌ها، توانستند اولین کامیون هندی را در سال 1954 به اسم TMB312 بسازند و در جاده‌های هند به کار گرفته شد.

آرزوها، پایانی ندارند!

بعد از دستیابی به تکنولوژی کامیون سازی از هیچ تا 100 درصد، یک خودباوری برای فاز دوم اهداف در حوزه ماشین‌های سنگین آغاز شد.

هدف ایجاد خط تولید ماشین‌های سواری و کامیون بود که با آزمون خطای بسیاری در طول یک دهه همراه بود، در این برهه، بسیاری از فشارها به این شرکت وارد شد، تا مانع از تولید این خط شود. تحریم تکنولوژی، قطعات خط تولید، سوخت لازم برای وسایل 4 چرخ و مشکلات معیشتی که بر اثر تحریم‌ها ایجاد شد، نتوانست تلاش مهندسان تاتا را بی‌اثر کند.

با ایجاد خط تولید در سال 1964 یک جشن ملی برای خودروسازی هند بود. دلیلی که مردم پیش از پیش حامی کشور خود شدند.

گسترش فرهنگ!

تاتاموتورز با اتکا به حمایت مردمی از خودش و ایجاد یک فرهنگ، در یک بازه کوتاه‌مدت، توانست قدرت اول در حوزه ماشین‌های سنگین در هند شود. اولین شرکتی که به خانواده تاتا پیوست Telco بود. این شرکت‌، بدون ازدست‌دادن نیروها، به ادامه فعالیت پرداخت.

پس از این اتفاق، شرکت‌های زیادی به‌عنوان زیر مجموعه تاتاموتورز، ادغام و فعالیت کردند.

در شرکت‌های تابع، اقدامات صورت گرفته تنها در سیاست به‌کارگیری نیروها و نقطه اتکا بود که به‌جای خارج، بر روی داخل تمرکز کنند. این کار باعث پیشرفت بیشتر شرکت‌ها و رشد مالی شگفت‌آور آنان شد.

پیشرفت کیفی با حداکثر سرعت!

شرکت تاتاموتورز، با سرعتی فزاینده، درگیر یک انقلاب وسیع از سال 1975 به مدت 20 سال شد.

عدم نیاز به هزینه برای زیر ساخت و استفاده از ظرفیت سایر شرکت‌های تابع از اقدامات مؤثر در این گام بلند بود.

این عصر با تولید کامیون‌های Tata1210 دیفرانسیل جلو، آغاز شد. یک کامیون میان‌رده با حجم بار متوسط که غالباً برای حمل مصالح ساختمانی و سنگ‌های معدن، استفاده می‌شود. این نسل کامیون، به سرعت در هند مورد توجه قرار گرفت و افراد و کارخانه‌های مختلف به آن روی آوردند. درآمد حاصل از آن، در دو حوزه تحقیقات و آموزش افراد هندی و مستعد هزینه شد.

مدیریت شرکت با تفکر سرمایه انسانی، ارزشمندترین دارایی ما است، توانست پایه‌های آینده را بسازد.

تاتاموتورز وارد دسته سنگین وزن‌ها می‌شود

با ورود به دهه 1980 و آغاز صنعتی شدن هند، مواد اولیه برای ساختمان‌ها و صنعت دچار افزایش تقاضای وحشتناکی رفت. این افزایش، نیازمند حمل‌ونقل بهتر و سریع‌تر بود که پیش‌گام آن، می‌توان به کامیون‌ها و تریلی‌های بارکشی تاتا که در سال 1983 تولید شد، اشاره کرد.

شرکت تاتاموتورز به عرصه کشنده‌ها وارد می‌شود

بالیوود وارد می‌شود!

در اواخر این قرن، شرکت‌های خارجی برای تصاحب بازار مصرف بزرگ و جذاب هند، پا به این کشور گذاشتند. کامیون‌هایی که در آن زمان تکنولوژی بالاتری داشتند در رقابتی نابرابر، در حال کسب بازار شرکت هندی بودند.

با اتخاذ یک شیوه جالب از طرف دولت، کارخانه تاتا و شرکت‌های فیلم سازی در هند، به یک همکاری جالب دست زدند. استفاده از کامیون‌های Tata LCV 407 در فیلم‌ها. اگر شما هم یکبار فیلم‌های هندی این دوران را دیده باشید، کامیون قرمز رنگ با یک جای بار متوسط دیده‌اید. نقش اول فیلم‌های دهه 1990 کسی نبود جز، کامیون.

تاتا به عرصه خودرو سبک، وارد می‌شود

این شرکت با برگشت نیروهایی که روزی بر آنان سرمایه‌گذاری کرده بود، تکنولوژی خودروهای سبک را در دستور کار قرارداد. به مدت 15 سال و تا آغاز سال 2000 این شرکت با تکیه بر کامیون‌های نسل قدیم و تولید انبوه آنان در جهت صادرات توانست نیاز داخلی برای خودرو سبک را نیز جبران کند.

قرن جدید، ظهوری تازه!

شرکت تاتا با تجربه بالا در ساخت موتورها که به دست آورده بود، شروع به یک ریسک بزرگ در زمینه تخصصی خود، ماشین‌های سنگین کرد. یک چهره جدید با دیزاینی فوق‌العاده و مشخصات فنی بسیار عالی، توانست از آزمایش بزرگ، این شرکت را سربلند خارج کند.

کامیون Tata Daewoo اولین محصول و شگفتانه قرن 21 برای این شرکت هندی بود. کامیونی که استانداردهای بین‌المللی را قبول شده و حالا در خدمت معادن و قاتل جاده‌ها بود.

شرکت تاتاموتورز در قرن جدید با سرعت جهان را تسخیر ‌می‌کند

آمادگی در سطح جهانی!

شاید هند در مقدماتی جام جهانی 2006 حذف شد، اما شرکت تاتا، زنگ خطر را برای همه شرکت‌های فعال در این حوزه در جهان فعال کرد. تولیداتی که در حوزه خود بهترین جهان در سال 2005 بودند. عظمت کار زمانی دیده می‌شد که در حوزه‌های مختلف سبک و سنگین، محصولات بسیار با کیفیتی تولید شده بود.

کامیون کوچک Tata ACE یکی از این موفقیت‌ها بود. کامیونی که در صنعت خودروسازی کره و ژاپن، مهندسی معکوس شد و اقبال آسیای شرقی در این دوران به سمتش آمد.

شرکت تاتاموتورز، تلاشی برای خدمت به جهان

تاتا به مقدماتی‌ها عادت کرده است. این شرکت بار دیگر در سال 2009 و قبل از جام جهانی بعدی، دنیا را مات و مبهوت کرد. تولید تریلی‌های استانداردی که توانایی جابه‌جایی بارهای 5 الی 7 تنی را داشتند. در آن زمان این حجم باری، بسیار پرسروصدا ظاهر شد.

کوچک، بزرگ، کارایی مهم است

یکی از کوچک‌ترین محصولات در رده کامیون در جهان ساخت شرکت تاتا است. Tata Ace Zip یک کامیون بسیار کوچک برای انتقال بار بوده است. مساحت پشت آن، در حد یک ماشین لباسشویی یا گاز بود. تنوع رنگ بندی و جذابیت ابعادی آن به‌خصوص در خیابان‌ها و بافت شهری هند با آن ساختار خاص خود، محبوب دل‌ها شد.

در سال‌های اخیر با روندی روبه‌جلو به تولید ماشین‌هایی با قدرت عبور از مناطق صعب‌العبور داشته است. از انواع آن‌ها می‌توان به Yodha و سری‌های مختلف آن اشاره کرد.

شرکت تاتاموتورز ورود به عرصه تولیدات ماشین‌هایpick up

بازطراحی کامیون‌های نسل قبل 2000 و مدرن سازی آن‌ها از دیگر تلاش‌های تاتاموتورز در سال‌های اخیر بوده است.

سخن آخر

آرزوها پایان ندارند و شما می‌توانید برای هدفی والا مانند ارتقا سطح کیفی زندگی، تا نفس دارید بجنگید. پیامی که شرکت تاتاموتورز به تمام جهان مخابره کرد. انتخاب‌های درست و استفاده از تمام ظرفیت‌ها، کاری بوده است که این شرکت در سالیان سال به آن پایبند بوده است. شرکت تاتا، در عرصه کامیون، همواره از صنایع پیشران با تمرکز بر کامیون‌های داخل شهری بوده است.

منابع:

www.tatamotors.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید