مقالات خودروهای سنگین

چند نکته برای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین

چندین نکته برای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین

چند نکته برای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین

رانندگان همه خودروها موظف هستند از عملکرد صحیح ماشین و اجزا آن مطمئن شوند. در ماشین‌های سنگین این موضوع از اهمیت بیشتری هم برخوردار است. یکی از اجزای مهم ماشین که باید به فواصل لازم تعویض شود لاستیک است. در این مقاله چند نکته برای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین توضیح می‌دهیم.

برای سخت‌ترین شرایط رانندگی لاستیک بخرید!

اگر از نوع لاستیک مناسب برای خودرو سنگین خود اطمینان ندارید پیش از ورود به فروشگاه سخت‌ترین شرایط جاده‌ای که ممکن است در آن قرار بگیرید را تصور کنید. رتبه وزنی لاستیک باید با سنگین‌ترین باری که با خودرو حمل می‌شود مطابقت داشته باشد. یکی از اشتباهات متداول این است که به‌جای درنظرگرفتن سنگین‌ترین بار حمل شده توسط خودرو میانگین بار در طول عمر لاستیک را در نظر می‌گیرند. در این صورت احتمال آسیب و خطر هنگام حمل بارهای بالاتر از میانگین وجود دارد.

اگر اطمینان ندارید که دشوارترین شرایط برای خودرو چه خواهد بود یا حداکثر بار وارد مورد انتظار شما چه‌قدر است، استیکر لاستیک روی ستون بدنه کنار راننده را چک کنید. در این قسمت حداکثر بار و شرایط جاده‌ای که خودروی شما مناسب آن است معرفی شده‌اند. با دردست‌داشتن این اطلاعات به فروشنده مراجعه کنید و از بین لاستیک‌هایی که مشخصات ذکر شده را دارند، گزینه‌ای که بهترین اندازه و قیمت را دارد انتخاب کنید.

برای باربری با خودروی سنگین لاستیک آفرود نخرید!

در حال حاضر لاستیک‌های متنوعی در بازار وجود دارند. بسیاری از گزینه‌های پیش رو هنگام خرید لاستیک خودرو‌های سنگین برای کاربردهای دیگر مناسب نیستند. مثلاً لاستیک‌های پهن با طراحی مد روز که برای دوستداران آفرود تهیه می‌شوند ضرورتاً بهترین عملکرد را در جاده‌ها ندارند. همچنین انتخاب لاستیک مد روز وقتی به آن احتیاجی نیست هزینه خرید لاستیک را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

استفاده از لاستیک‌های خیلی پهن با ضخامت کم هم در حال حاضر بین بسیاری از دارندگان خودرو سنگین متداول است. این لاستیک‌ها باعث می‌شوند رانندگی نرم و ملایمی را تجربه نکنید و لاستیک ناصافی‌های سطح جاده را مستقیم به بدنه خودرو انتقال می‌دهد. استفاده از لاستیک‌های پهن کم ضخامت روی قدرت ترمز گرفتن و کاهش سرعت تأثیر دارد و ثبات خودرو را کم می‌کند. علاوه بر این چون لاستیک ضخامت کمی دارد احتمال آسیب‌دیدن آن در جاده‌های سنگلاخ بیشتر است.

چه زمانی برای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین مناسب است؟

همه متخصصان می‌دانند که وقتی عاج روی لاستیک خورده شد دیگر زمان خرید لاستیک خودرو‌های سنگین فرارسیده است. برای تشخیص اینکه تایر به خوردگی لازم رسیده است یا نه معمولاً طول عاج اندازه‌گیری می‌شود. درصورتی‌که عاج روی لاستیک کمتر از 1.16 اینچ عمق داشته باشد، زمان تعویض آن فرارسیده است. باید توجه داشت که رانندگی با لاستیکی که کمتر از مقدار ذکر شده عاج دارد خطرناک است و توانایی ترمز گرفتن تا این زمان کاهش چشمگیری یافته است.

طبق تحقیقات انجام شده تایری با 1.16 اینچ عاج برای توقف کامل به 250 فوت مسافت بیشتر نسبت به تایر نو نیاز داشت. لاستیکی که 1.8 اینچ از عاج آن باقی‌مانده بود برای توقف 125 فوت مسافت برای توقف روی جاده خیس لازم داشت که تقریباً دوبرابر مقدار قانونی است. این یعنی برای خرید لاستیک خودرو سنگین نباید منتظر باشید تا لاستیک‌های کهنه کاملاً بلااستفاده شوند چون جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازید.

امکانات لاستیک با مشخصات ویژه

برخی از فروشندگان لاستیک پکیج‌هایی ارائه می‌کنند که شامل لاستیک‌های ضدضربه هستند و ویژگی‌های بهتری برای تعادل و دورزدن دارند. اضافه‌کردن این امکانات به لاستیک هزینه خرید لاستیک خودروهای سنگین را افزایش می‌دهد. برای رانندگانی که ترجیح می‌دهند بیشترین استفاده ممکن از لاستیک‌ها را داشته باشند و فقط وقتی اقدام به خرید لاستیک جدید می‌کنند که لاستیک قدیمی کاملاً بلااستفاده شده باشد، پرداخت هزینه اضافه معقول است چون به کیفیت رانندگی و امنیت آن در بازه زمانی طولانی بسیار کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری در مورد خرید لاستیک‌های که ضمانت ضربه‌گیری دارند وابسته به مسیر رانندگی است. استفاده از ضمانت که شامل تعمیر یا تعویض لاستیک می‌شود زمانی به کار شما می‌آید که معمولاً مسیرهایی را طی می‌کنید که خدمات پس از فروش لاستیک خودرو آن را پوشش نمی‌دهد.

تهیه لاستیک عادی به‌جای خرید لاستیک خودرو‌های سنگین

در نگاه اول این کار هزینه را کاهش خواهد داد اما وقتی شروع به تغییر لاستیک می‌کنید متوجه می‌شوید که به دلیل استفاده از لاستیک نامناسب هزینه‌های دیگری اضافه می‌شود. امکان این وجود ندارد که لاستیک‌های عادی به ابعاد و اندازه لاستیک خودرو سنگین را به‌جای آنها نصب کنید. درجه‌بندی تحمل باری که روی لاستیک‌های عادی ذکر شده فقط زمانی قابل استناد است که روی ماشین‌های سبک نصب شده باشند.

خودروهای سنگین نقطه ثقل بالاتری دارند و فشار وارد شده به چرخ مقدار و نقطه ورود متفاوتی دارد. به همین دلیل باید ظرفیت تحمل بار لاستیک عادی را حداقل 9% کاهش دهید و سپس از آن روی خودرو سنگین استفاده کنید؛ بنابراین اگر هنگام خرید لاستیک خودرو‌های سنگین سراغ لاستیک عادی می‌روید باید تحمل بار بیشتری داشته باشد و در نتیجه قطر آن هم بیشتر باشد. وقتی لاستیک بزرگ‌تری می‌خرید باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید بنابراین نقشه‌های اولیه برای کاهش هزینه با خرید لاستیک عادی نقش‌برآب می‌شود.

بازسازی یا جایگزینی سنسور TPMS

از سال 2007 نصب دستگاه اندازه‌گیری فشار هوای داخل لاستیک روی خودرو اجباری شده است. این دستگاه زمانی که فشار هوای لاستیک تا 75% کاهش پیدا می‌کند به او علامت هشدار نشان خواهد داد. این سنسورها یا در داخل تایر قرار دارد و یا روی سوپاپ نصب می‌شود.

برای اینکه هنگام تغییر لاستیک سوپاپ آسیب نبیند، بسیاری از فروشگاه‌ها آن را برمی‌دارند. درصورتی‌که بعد از خرید لاستیک خودرو‌های سنگین متوجه شدید سنسور توسط فروشگاه برداشته شده است ارزش آن را دارد که قدری هزینه کنید و آن را مجدداً نصب نمایید.

باید توجه داشته باشید که باتری‌های استفاده شده در سنسور تعیین کاهش حجم هوای داخل لاستیک عمری هفت تا ده‌ساله دارند. اگر سنسور لاستیک خودروی شما تقریباً به پایان عمرش نزدیک شده است بهتر است دیگر دنبال بازسازی آن نباشید و سنسور را تعویض کنید. البته این کار باعث می‌شود هزینه تعویض سنسور چهار برابر شود ولی چون باتری‌‌های این سنسورها قابل تعویض نیستند در عمل چاره دیگری ندارید جز اینکه آنها را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید