مقالات خودروهای سنگین

چند نکته برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین

چند نکته برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین

چند نکته برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین

نگهداری از موتور خودروهای سنگین به شما کمک می‌کند تا خودرو سالمی داشته باشید. با بررسی منظم و دوره‌ای خودروهای سنگین می‌توانید جلوی بسیاری از عیب‌ها و مشکلات را بگیرید تا مجبور به صرف هزینه‌های گزاف بابت تعمیرات نشوید. در این مطلب قصد داریم به مهم‌ترین نکات نگهداری از موتور وسایل نقلیه سنگین بپردازیم. با ما همراه باشید.

همیشه موتور وسیله خود را تست کنید

مشکلات پیشرانه و موتور باعث می‌شوند تا وسیله نقلیه شما سریع‌تر از چیزی که فکر می‌کنید به تعمیر پیدا کنند و درصد استهلاک کل خودرو چند برابر شود. به عنوان مثال وقتی خودرو بیش از حد دود می‌کند، فشار روغن افت می‌کند یا قدرت ماشین کم شده یعنی مشکلی در موتور دارید. برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، باید همیشه تست‌های دوره‌ای روی موتور خودرو انجام دهید. برای تست کردن موتور حتما از یک مکانیک حرفه‌ای با وسایل پیشرفته کمک بگیرید. در این تست‌ها همیشه باید خنک کننده موتور خودرو، دمای اگزوز و فشار روغن را چک کنید.

سیستم الکتریکی خودرو همیشه چک شود

یکی از نکات مهم نگهداری از موتور خودروهای سنگین، چک کردن سیستم الکتریکی است. ماشین‌های سنگین امروزی برای عملکرد دقیق و با راندمان بالای خود به سیستم‌های الکتریکی وابسته هستند. در این ماشین‌ها از سیم و سنسورهای زیادی برای ارتباط با کامپیوتر مرکزی استفاده شده تا موتور خودرو همیشه عملکرد خوبی داشته باشد. طبیعتا چنین سیستم‌هایی حساسیت بالایی دارند و احتمال خرابی زیاد است. عیب یابی و یا تعمیر چنین سیستم‌هایی نیاز به تعمیرکاران بسیار حرفه‌ای دارد. به همین دلیل برای نگهداری از موتور خود و حفظ عملکرد عالی آن باید همیشه این بخش از خودرو را تست کنید.

برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین ‏ قطعاتی که استهلاک بالایی دارند را عوض کنید

قطعاتی که استهلاک بالایی دارند باید به سرعت عوض شوند چون نیروی زیادی از سایر بخش‌ها می‌گیرند و در نتیجه با فشار مضاعف وارد کردن به موتور خودرو، میزان استهلاک و خرابی آن را بیشتر می‌کنند. نکته و راهکار بسیار مهمی که در این زمینه می‌توانیم برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین به شما داشته باشیم این است که مهم‌ترین قطعات را پیش خرید کنید. مخصوصا اگر خودرو شما مدل قدیمی باشد شاید بعد از مدتی شرکت سازنده قطعات آن را تأمین نکند. پس قطعاتی که استهلاک بالایی در موتور و اجزای وابسته به آن دارند را پیش خرید کنید. بیشتر هم به دنبال قطعاتی باشید که گارانتی طولانی مدت دارند. شاید در ابتدا برای این کار هزینه زیادی پرداخت کنید اما مطمئن هستید قطعات اصلی موتور خودرو سنگین خود را در اختیار دارید.

از سفرهای کوتاه و درجا کار کردن موتور خودداری کنید

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین سفرهای درون شهری و درجا کردن زیاد موتور است. حتما به فکر خرید سیستم لوبریکانت باشید که با کمک پمپ برقی، برای قطعات بسیار مهم روغن می‌فرستد تا موتور آسیب نبیند. همچنین باید به فکر خرید توربو تایمر هم باشید. توربو تایمر وسیله‌ای است که متوجه گرمای زیاد موتور می‌شود. در چنین شرایطی ابتدا موتور خودرو را خنک می‌کند و سپس اجازه خاموش شدن آن را می‌دهد تا آسیب نبیند. همیشه سعی کنید دماسنج خنک کننده موتور را بعد از اینکه خودرو را خاموش کردید چک کنید. اگر مایع خنک کننده به خوبی جریان نداشته باشد، دمای بالایی را نشان خواهد داد. در چنین شرایطی احتمال آسیب دیدن موتور خودرو بسیار بالا می‌رود.

برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین ‏ به طور منظم به فکر تعویض روغن باشید

به طور کلی فرسایش و از بین رفتگی موتور خودرو هر چند هزار کیلومتر اتفاق می‌افتد. این مورد خصوصا برای خودروهای سنگین که همیشه در جاده هستند بیشتر صدق می‌کند. موتور هر خودرویی نهایتا دچار فرسایش و خرابی می‌شود اما تا زمانی که روغن موتور را به طور منظم عوض کنید، زمان آن خیلی دیرتر خواهد شد. روغن موتوری که استفاده می‌کنید در طی زمان در اثر حرارت بالا تجزیه شده و اثر خود را از دست می‌دهد. هر چقدر روغن موتور کهنه‌تر و سوخته‌تر شود، اثربخشی کمتری پیدا می‌کند. اثربخشی کمتر روغن موتور در نهایت منجر به افزایش نرخ آسیب دیدگی خواهد شد. توصیه اکید ما برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین این است که به طور میانگین هر 8000 تا 12000 کیلومتر روغن موتور عوض شود. البته این مورد کاملا بستگی به نوع خودرو و میزان کارکرد ماشین بستگی دارد. برخی افراد توصیه می‌کنند که خیلی سریع‌تر باید روغن خودرو را عوض کنید چرا که ماشین‌های سنگین دائما در جاده در حال حرکت هستند.

تسمه موتور را به موقع عوض کنید

تسمه موتور باعث به حرکت در آوردن هر چیزی از دینام تا کمپرسور تهویه هوا می‌شود. تسمه‌ها پلاستیکی هستند و قدرت زیادی دارند اما به مرور زمان شکننده می‌شوند. برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین توصیه می‌کنیم تسمه موتور را به موقع عوض کنید تا از آسیب جدی وارد شدن به آن جلوگیری نمایید. راهکاری و نکته مهم در این رابطه را با استناد به تجربه افراد حرفه‌ای به شما می‌گوییم. مکانیک کاران حرفه‌ای و با سابقه توصیه می‌کنند برای حفاظت از موتور، تسمه آن به طور منظم عوض شود. بر همین اساس هر 40 هزار کیلومتر یکبار تسمه موتور را چک کنید و هر 80 هزار کیلومتر یکبار آن را تعویض کنید. اگر هم خودتان قصد دارید چک کنید، مانعی ندارد. اگر تسمه موتور ترک خوردگی دارد یعنی زمان تعویض آن رسیده است. برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین ‏جلوی آلودگی سوخت و باک بنزین را بگیرید سوخت موتور و باک بنزین باید بدون آلودگی و رطوبت باشند تا موتور خودرو بدون آسیب دیدگی کار کند. به هیچ وجه اجازه ندهید که رطوبت و آب وارد سوخت خودرو شوند. وجود آب در سوخت خودرو باعث بروز مشکلات جدی برای موتور خواهد شد. پس برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین همیشه سوخت و مخزن بنزین را بدون هر گونه آلودگی نگه دارید.

سیستم خنک کننده را همیشه چک کنید

خیلی از مواقع آسیب‌های سریعی که به موتور خودروهای سنگین وارد می‌شود در اثر نقص در سیستم خنک کننده است. پس باید نوع سیستم خنک کننده خود را به طور کامل بشناسید و از آن به خوبی نگهداری کنید. با انجام این کار ضد یخ قادر خواهد بود دمای موتور را در محدوده مناسب نگه دارد. در نتیجه جلوی خوردگی و آسیب سیستم خنک کننده گرفته می‌شود. همیشه سیستم خنک کننده را تمیز نگه دارید و اجزای آسیب دیده را تعویض کنید. مایع خنک کننده مناسب خریداری کنید. ضمنا مایع خنک کننده باید با نسبت صحیح رقیق شود تا بتواند دمای موتور را حفظ کند. معمولا توصیه می‌شود برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین و آسیب ندیدن آن از نسبت 1 به 1 آب و مایع خنک کننده استفاده شود.

‏همیشه فیلترهای هوا را چک کنید

هر چقدر فیلتر هوا تمیزتر باشد، مصرف سوخت کمتر شده و موتور خودرو بهتر کار خواهد کرد. طبیعتا بهتر کار کردن موتور خودرو جلوی آسیب دیدن آن را خواهد گرفت. فیلتر هوا بر اثر گرد و خاک و ذرات معلق دچار گرفتگی می‌شود و در نتیجه میزان ورود هوا به داخل موتور کمتر شده و قدرت آن را کم خواهد کرد. در چنین شرایطی به موتور فشار وارد می‌شود و دچار فرسایش خواهد شد. پس برای نگهداری از موتور خودروهای سنگین همیشه فیلتر هوا را چک کنید. اگر همیشه در مسیر جاده‌های خاکی و مشابه آن رانندگی می‌کنید باید سریع‌تر از این حالت، فیلترهای هوا را چک نمایید. با اطلاع از نکات نگهداری از موتور خودروهای سنگین می‌توانید جلوی بسیاری از خرابی‌ها و آسیب‌های جدی را بگیرید. 9 نکته‌ای که بیان شدند در حفظ سلامت و راندمان بالای عملکرد موتور کاملا حیاتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید