مقالات خودروهای سنگین

درباره کالیپر ترمز خودروهای سنگین بیشتر بدانید

درباره کالیپر ترمز خودروهای سنگین بیشتر بدانید

درباره کالیپر ترمز خودروهای سنگین بیشتر بدانید

کالیپر ترمز چیست؟

کالیپر ترمز یکی از مهم ترین قطعات ترمز ماشین بوده و برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به خودرو بسیار ضروری می باشد. امروزه بسیاری از کامیون ها و ماشین های سنگین از ترمزهای دیسکی استفاده می کنند. در این سیستم لاستیک های خودرو به دیسک های فلزی یا روتور متصل شده اند که با چرخش چرخ ها به حرکت در می آیند.

کالیپر ترمز مانند یک گیره روی روتور تعبیه می شود و در داخل هر کالیپر یک جفت صفحه ی فلزی قرار گرفته است که به لنت های ترمز وصل شده اند. محل قرارگیری لنت های ترمز عایق در قسمت بیرونی روتورها و لنت های ترمز ورودی در قسمت داخلی قرار گرفته اند. در واقع کالیپر ترمز یک گیره است که روی قسمتی از دیسک خودرو قرار گرفته و با اصطکاک لنت با دیسک از سرعت کامیون می کاهد.

هنگامی که راننده ی خودروی سنگین پای خود را روی پدال فشار می دهد، روغن ترمز از سیلندر فشار هیدرولیکی را روی پیستون های موجود در کالیپر ترمز ایجاد می کند. لنت ها دارای سطح اصطکاک بالایی بوده و به منظور کاهش سرعت روتور یا توقف کامل آن به کار می روند. زمانی که سرعت روتور کم شده و یا از حرکت می ایستد لاستیک ها نیز به همین ترتیب عمل می کنند؛ زیرا چرخ ها و روتور ها به یکدیگر متصل هستند.

انواع کالیپر ترمز

تا به این جای مقاله از پارت کامیون بررسی کردیم که کالیپر ترمز چیست و چه کاربردی دارد، در ادامه به بررسی انواع مختلف کالیپر ترمز می پردازیم؛ با ما همراه باشید:

به طور کلی دو نوع کالپر ترمز ثابت و کالیپر کشویی یا شناور داریم که در هر کدام را به طور کامل شرح و بسط می دهیم.

کالیپرهای شناور

کالیپرهای شناور یک یا دو عدد پیستون در قسمت ورودی روتور داشته و نسبت به روتور در داخل و خارج حرکت می کنند. این پیستون هنگام اعمال ترمز به کالیپر فشار وارد کرده و اصطکاک را از لنت ها به دو طرف روتور منتقل می کند. کالیپرهای شناور تعداد پیستون کمتری نسبت به کالیپرهای ثابت داشته و مقرون به صرفه تر هستند.

کالیپرهای شناور یا لغزنده متناسب با روتور به داخل یا خارج حرکت می کنند و در سمت داخلی روتور دارای پیستون هستند. با فشرده شدن پدال، پیستون کالیپر را متراکم کرده و لنت ها را به دو طرف روتور می چسباند و با این اقدام اصطکاک ایجاد می کند.

کالیپرهای ثابت

کالیپرهای ثابت همان طور که از نام شان بر می آید حرکت نمی کنند و پیستون هایی در دو طرف روتور داشته و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. برخی از خودروهایی که کالیپر ترمز ثابت داشته دو یا چند جفت پیستون دارند؛ برخی نیز تا شش جفت پیستون داشته و کارایی بالاتری را ارائه می دهند. به طور کلی کالیپرهای ثابت قیمت بالاتری نسبت به کالیپرهای شناور دارند.

نحوه ی عملکرد کالیپر ترمز به چه صورت است؟

کالیپر ترمز به عنوان نیروی متوقف کننده برای ماشین سنگین بوده و جزو اصلی ترین موارد به کار رفته در ترمز خودرو می باشد. کالیپر ترمز همانند یک چنگک در بالای روتور قرار گرفته است و در داخل هر کدام یک جفت صفحه ی فلزی قرار گرفته که لنت ها به آن متصل می شوند. در واقع لنت های داخلی در داخل روتور و لنت های خارجی روی بدنه ی خارجی روتور قرار گرفته اند.

در کامیون های قدیمی از ترمزهای کاسه ای در خودرو استفاده می شد ولی در کامیون های جدید از سیستم ترمزی دیسکی استفاده می شود. در این ترمز ها لنت ها خارج از دیسک تعبیه شده اند و گرمای کمتری تولید می کنند.

نحوه ی عملکرد کالیپر ترمز بدین صورت است که با فشار وارده بر پدال روغن ترمز فشارهیدرولیک لازم برای کالیپرها را ایجاد کرده و باعث چسبیدن لنت ها به روتور می شود.

در واقع زمانی که به پدال ترمز فشار وارد می شود، روغن ترمز لنت ها را مجبور می کند تا مقابل روتورها قرار بگیرند و از سرعت خودروی سنگین کاسته می شود. در واقع برای این که ترمزهای کامیون به درستی کار کنند باید تمامی قطعات خودرو در شرایط مناسبی قرار داشته باشند.

نقش کالیپر ترمز در خودروهای سنگین

خودروهای سنگین، کامیون ها و تریلر ها علاوه بر جثه ی بزرگی که نسبت به سایر خودروهای سواری و نیمه سنگین دارند سرعت بالاتری نیز داشته و در نتیجه نیروی متوققف کننده و سیستم ترمزی قوی تری نیز می خواهند؛ این مساله به خوبی اهمیت وجود کالیپر ترمز در کامیون ها را اثبات می نماید.

نیروی متوقف کننده ی کالیپر به تعداد پیستون ها و سطح تماس لنت ها با روتور بستگی  دارد. کالیپری که نیروی نگه دارنده ی قوی تر داشته باشد بهتر می تواند کامیون را متوقف کند. کالیپرهای مختلفی در بازار موجود هستند که هر یک می توانند نیرویی متناسب با کامیون های سنگین تولید نمایند.

مساله ای که در کالیپر ترمز اهمیت دارد این است که کالیپرها با گرما سروکار داشته و این افزایش دما امکان بریده شدن ترمز را به وجود می آورد. بدین منظور خنک سازی و هوا رسانی به کالیپرها بسیار حائز اهمیت است.

تشخیص خرابی کالیپر ترمز

اگر علائمی هم چون نشت روغن ترمز، کشیده شدن خودرو به سمت جلو و صداهای غیر معمول داشتید باید به خراب بودن کالیپر ترمز شک کنید. در این بخش به بررسی هر یک از این علایم می پردازیم:

هر گونه علامتی مبنی برنشتی روغن ترمز از نشانه های اشکال در کالیپر خودرو می باشد؛ زیرا روغن ترمز به منظور کمک به گیره و فشار دادن پدال ترمز به کالیپر به کار می رود و نشتی ترمز باعث می شود تا کامیون نتواند به خوبی ترمز بگیرد.

علاوه بر آن زمانی که در هنگام رانندگی متوجه این مساله شدید که فرمان در زمان ترمز گرفتن به یک سمت کشیده می شود باید حتما کالیپر را بررسی کنید. هم چنین صداهای غیر معمول در ترمز می تواند ناشی از کالیپر ترمز چسبیده یا شل باشد.

به طور کلی باید زمان تعویض قطعات دستگاه ترمز به ویژه کالیپرها را جدی بگیرید و اطمینان حاصل کنید که قطعات به درستی کار می کنند؛ زیرا تاثیر مهمی در ایمنی راننده و بار ماشین های سنگین دارد.

آچار کالیپر چیست و چه کاربردی دارد؟

در ترمزهای دیسکی قرار گرفته در کامیون ها و ماشین های سنگین، هر بار که لنت با روتور تماس پیدا می کند اندکی ساییده می شود و قطر آن کم تر می شود. برای جبران این نازک شدن لنت، پیستون درون کالیپر تعبیه شده است از سیلندر بیرون آمده و لنت را بیشتر به روتور فشار می دهد.

این پیستون تعویض لنت ها را دشوار می کند. زیرا باید قبل از تعویض لنت پیستون کالیپر را به سر جای خود برگرداند که نیاز به ابزاری به نام آچار کالیپر است. وظیفه ی آچار کالیپر برگرداندن پیستون کالیپر به داخل آن است تا عمل تعویض لنت ها به آسانی انجام پذیرد.

آچار کالیپر روی یک سر پیستون قرار می گیرد و سر دیگری دارای دسته ای است که با چرخاندن آن  پیستون به دررون کالیپر برگردادنه می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید