مقالات خودروهای سنگین

کامیون ترانزیت چیست؟

کامیون ترانزیت چیست؟

کامیون ترانزیت چیست؟

حمل و نقل کالا و فرایند انجام آن از راه‌های مختلفی مانند روش‌های جاده‌ای، دریایی و هوایی امکان پذیر است. شما با این سیستم قادر خواهید بود هر چیزی را به مقصد مورد نظر خود ارسال کنید. برای آنکه روشی مناسب برای کالای خود را انتخاب کنید بهتر است مزایا و معایب هر کدام از روش‌های حمل و نقل را مطالعه کنید. یکی از متداول‌ترین روش‌های حمل و نقل بار را می‌توان حمل و نقل زمینی یا همان جاده‌ای دانست که برای این کار از کامیون ترانزیت یا ون‌ها استفاده می‌کنند.

حمل و نقل کالا به روش جاده ای چگونه است؟

حمل نقل جاده‌ای کالا روشی رایج بوده بعد از بسیاری از کشورها به‌طور گسترده استفاده می‌شود. در این روش براحتی با داشتن سندی واحد گمرکی، امکان جابجایی کالا در مناطق داخلی و کشورهای دیگر را فراهم می‌کند. حمل و نقل جاده‌ای همچنین روشی مناسب برای رساندن یک کالا به مقصد مورد نظر در ساعتی مقرر و به‌صورت ایمن و مقرون به صرفه خواهد بود. حمل و نقل بار  شامل کالاهایی است که در مخزن هایی به نام کانتینر که در هر کدام از این وسائل نقلیه مانند کامیون، قطار، کشتی یا هواپیما وجود دارد، انبار می‌شود.

مزایا حمل و نقل جاده ای با کامیون ترانزیت

در حمل و نقل جاده‌ای مزیت‌هایی وجود دارد نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل به آن برتری می‌دهد. این مزایا شامل موارد زیر است:

  • مقرون به صرفه بودن،
  • تحویل سریع و برنامه‌ریزی شده،
  • تحویل محلی، داخلی، مرزی، طولانی یا کوتاه مدت،
  • خدمات انعطاف پذیر،
  • صرفه جویی در هزینه بسته بندی نسبت به سایر روش‌ها،
  • پیگیری و ردیابی بار و کامیون ترانزیت.

با وجود مزیت‌های فراوانی که این روش حمل و نقل دارد، ممکن است محدودیت‌هایی نیز نظیر اندازه و وزن قابل تحمل نیز داشته باشد.

کامیون ترانزیت و تجهیزات مورد نیاز

برای حمله بار با کامیون بسته به نوع کالا به تجهیزات مختلفی نیز نیاز است. در ادامه به شما انواع مرسوم این تجهیزات را معرفی کرده‌ایم.

تخت مسطح

برای یک سری بارهای بزرگ و حجیم مانند ماشین آلات و الوارها به این تجهیزات نیاز است. در صورتی که کالای شما حساس به شرایط محیطی بود یا جزو کالاهای شکننده محسوب می‌شد بهتر است از این تجهیزات استفاده نکنید.

کنترل دما

در حمل و نقل کالاهای حساس به شرایط آب و هوایی بهتر است کالاها در شرایطی باشند که قابلیت کنترل دما را داشته باشیم. استفاده از روش حمل و نقل با دمای کنترل شده می‌تواند برای کالاهای فاسد شدنی، بهداشتی، دارویی و خوراکی پاسخگو باشد و برای این منظور کامیون دارای یخچال خواهد بود.

محفظه سربسته

در مواردی به آنها وانت‌های خشک (Dry Van) نیز می‌گویند. این کامیون‌ها معمولاً ۱۴ تا ۱۶ متر طول دارند و می‌توان گفت این روش از رایج‌ترین روش‌های حمل و نقل کالاهای خشک است.

هزینه حمل و نقل جاده‌ای با کامیون ترانزیت چگونه محاسبه می‌شود؟

زمانی که قصد دارید از روش حمل و نقل کالا برای ارسال مرسوله خود استفاده کنید باید بدانید که عوامل زیادی بر قیمت این کار برای شما اثر می‌گذارند. در ادامه برای شما تعدادی از این عوامل را معرفی کرده‌ایم.

روش حمل و نقل

روش حمل و نقل شما به‌خصوص بوده و نیاز دارید کالای مورد نظر ظرف زمان کمتری به مقصد برسد. در این صورت با استفاده از خدمات حمل و نقل سریع کالای شما طبق زمان مد نظر خودتان ارسال خواهد شد که در این شرایط به‌طور معمول باید هزینه اضافی را پرداخت کنید.

مبدا و مقصد

فاصله مبدا و مقصد نیز بر هزینه تأثیر گذاشته و هرچه این فاصله بیشتر باشد، نرخ پرداختی شما بالاتر خواهد بود.

اندازه و وزن

مهمترین مسئله‌ای که بر تعیین هزینه حمل و نقل شما با کامیون ترانزیت اثر می‌گذارد اندازه و وزن بار خواهد بود.

خدمات ویژه

زمانی است که کالای شما حساس بوده و نیاز به نگهداری خاصی دارد به‌عنوان مثال فاسدشدنی، شکننده یا مواد خطرناک باشد که در نهایت برای شما هزینه نهایی را بالاتر می‌برد.

حالت‌های مختلف حمل و نقل بار با کامیون ترانزیت

مالکان کامیون‌های ترانزیت انواع مختلفی از حالت‌های حمل و نقل بار با کامیون را انجام می‌دهند. به این سیستم طبقه بندی حمل و نقل می‌گویند که در آن ساختاری برای قیمت گذاری انجام حمل و نقل بر اساس نیاز فرستندگان بار وجود دارد. برای آشنایی شما در اینجا به چند مورد از آنها اشاره کرده‌ایم.

بار کمتر از کامیون یا LTL

از این اصطلاح زمانی استفاده می‌کنند که بار شما به‌اندازه کافی بزرگ نیست که تریلر کامیون را پر کند. از LTL معمولاً برای حمل و نقل کالاهای بین ۲۸ تا ۶۰۰۰ کیلوگرم استفاده می‌شود.

بار کامل کامیون FTL

این بار شامل جابجایی کالا یا بارهای فله خواهد بود که به‌اندازه‌ی کافی بزرگ هستند و معمولاً ۶ تن وزن دارند.

بار جزئی کامیون  PTL

بار جزئی کامیون روش بسیار مقرون به صرفه برای فرستنده‌ها خواهد بود زیرا در این روش می‌توانید هزینه را با سایر فرستنده‌ها تقسیم کنید و در نهایت بار اشغالی در کامیون برای چند فرستنده خواهد بود اما با هزینه یک کامیون در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، استفاده از این روش زمانی که شما بار کمتری از یک کامیون کامل دارید، می‌تواند گزینه خوبی باشد.

حمل و نقل بین وجهی

این روش حمل و نقل به روش ترکیبی حمل و نقل با کامیون و دیگر روش‌های حمل و نقل گفته می‌شود. برای مثال از حمل و نقل ترکیبی راه آهن و کامیون استفاده می‌کنند که این روش می‌تواند مصرف سوخت را کاهش داده و هزینه شما را کمتر کند.

حمل و نقل سرعتی

زمانی انجام می‌شود که فرستنده نیاز دارد در زمان بسیار کمی تحلیل داده شود. برای این کار معمولاً از حمل و نقل سریع کامیون یا حمل و نقل هوایی استفاده می‌شود.

سخن آخر

به‌طور کلی روش‌های متعددی برای حمل و نقل کالای مورد نظر شما وجود دارد. با این حال انتخاب هر کدام از این روش‌ها بستگی به نیازهای شما و شرایط کالا خواهد داشت. به یاد داشته باشید هر کدام از این روش‌ها معایب به‌خصوص خود را دارند. بنابراین ابتدا اولویت بندی خود را مشخص کرده و طبق همان به انتخاب روش حمل و نقل و مقایسه هزینه‌های آن بپردازید. حمل و نقل جاده‌ای که معمولا توسط کامیون ترانزیت صورت می‌گیرد، برای انتقال کالا ها بسیار کارآمد بوده و روشی دیرینه است. شما میتوانید به راحتی از مزایای این روش بهره مند شوید و در مدت مشخص کالای خود را ارسال و وضعیت آن را پیگیری کنید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید