مقالات خودروهای سنگین

فنر ، قطعه‌ای که باید درباره‌ی آن بدانید

فنر کامیون

آنچه باید درباره‌ فنر‌های کامیون بدانید

در ساختار اصلی یک کامیون از سیستم تعلیقی متشکل از فنر تخت و کمک فنر‌های مختلف استفاده می‌شود تا چرخ‌های وسیله‌ی نقلیه حرکتی نرم و بدون تنش در دست‌انداز‌ها و ناهمواری‌‌های مختلف جاده داشته باشند. این سیستم همچنین از انتقال لرزش و ضربه‌های ناگهانی به بدنه‌ی خودرو جلوگیری کرده و از این طریق باعث افزایش طول عمر خودرو می‌شود.

سیستم تعلیق به طور کلی باعث می‌شود که سواری کامیون نرم‌تر شده و رفاه بیشتری برای راننده‌ و سرنشین ایجاد می‌کند. فنر تخت و کمک فنر در کنار ایفای این نقش، به عنوان یک ویژگی حیاتی برای حمل بار‌های حساس و شکستنی نیز شناخته می‌شوند. که برای انتقال این گونه محموله‌ها در فواصل طولانی مزیت خود را به خوبی نشان می‌دهند.

اما جالب است بدانید که فنر‌های تخت با ویژگی‌ها و مدل‌های مختلف برای پشتیبانی از وزن‌های مختلف برای یک کامیون یکسان در دسترس قرار دارند. شما می‌توانید با تغییر نوع فنر و سیستم تعلیق کامیون خود، حد اکثر توان حمل بار را افزایش دهید اما برای این امر باید به نوع بار‌‌هایی که به طور معمول جا به جا می‌کنید توجه کنید.

فنر بادی کامیون
اگر بیش از ظرفیت کمک فنر‌ها محموله حمل کنیم چه می‌شود؟

در دفعات اول که کامیون خود را سنگین‌تر از ظرفیت فنر‌ها بار می‌زنید، احتمال بروز مشکل کم است. اما اگر این کار را به طور مداوم انجام‌ دهید، فنر‌های خود را مستهلک کرده یا حتی آن‌ها را در معرض شکستگی قرار می‌دهید. شکستگی ممکن است به صورت کامل رخ ندهد اما حتی ترک‌های کوچک نیز هزینه‌های زیادی را در پی خواهند داشت.

حتی اگر در زمان‌هایی که وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را زیاد بار زدید، با احتیاط و با توجه به ناهمواری‌های مسیر رانندگی کنید نیز در انتها فنر‌های شما دچار ترک‌ خوردگی خواهند شد. ممکن است که در جاده مجبور به توقف  و یدک کشیدن کامیون خود نشوید اما پس از مدتی مجبور به تعویض فنر‌های خود خواهید شد.


تریلر با کمک فنر‌ کامیون کشنده چه ارتباطی دارد؟

بسیاری از افراد این تصور را دارند که تنها وزنی که در قسمت بار کامیون قرار دارد روی فنر‌ها فشار وارد می‌کند اما این طور نیست. زمانی که یک تریلر به کشنده‌ی خود متصل می‌کنید، تمام وزن آن روی محور‌‌های تریلر نیست بلکه درصدی از آن به فنر‌ محور‌هایی از کشنده که زیر تریلر قرار می‌گیرد فشار وارد می‌کند.

بنا بر این، زمانی که روی تریلر خود بارگیری می‌کنید باید به حداکثر توان تحمل فنر‌های کشنده‌ی خود نیز دقت کنید و با توجه به آن بار خود را روی تریلر تقسیم کنید.

خرید آنلاین کمک فنر صندلی کامیون


فنر بادی کامیون

چگونه توان تحمل کمک فنر‌ مورد نیاز خود را تعیین کنیم؟

احتمالا در زمانی که کامیون کشنده‌ی خود را خریداری کرده‌اید، اطلاعات خوبی از توانایی‌های کشندگی و توانایی بارگیری آن داشته‌اید. اما ممکن است پس از مدتی ممکن است کاربری شما از کامیون تغییر کرده و با توجه به استفاده‌ی شما، مشخصات فنر، کمک فنر و سیستم تعلیق مورد نیاز شما نیز تغییر خواهد کرد.

برای تعیین فنر مناسب، شما باید به بار‌هایی که به طور متناوب حمل می‌کنید دقت کنید. در کنار آن باید مشخصات فنی، قدرت موتور و سیستم تعلیق کامیون کشنده را نیز مد نظر قرار داده و فنر‌های خود را کاهش یا افزایش دهید. از این طریق می‌توانید به توانایی حمل بار مورد نظر خود برسید.

چگونه توانایی حمل بار را افزایش دهیم؟

شاید جالب باشد بدانید که نه تنها تعداد راه‌های زیادی برای افزایش توانایی حمل بار وجود دارد، بلکه تعدادی از آن‌ها بسیار ساده و ارزان هستند.

یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین راه‌ها در میان رانندگان، افزایش تعداد فنر‌‌ها یا جایگزین کردن‌ آن‌ها با فنر‌های قدرتمند‌تر است. یکی دیگر از راه‌ها، افزایش تعداد ضربه‌گیر‌ها و کمک‌فنر‌های سیستم تعلیق محور عقب کشنده است. البته باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که این روش هزینه‌ی بیشتری را متحمل خواهید شد.

اما در میان این راه‌ها، ساده‌ترین و کم‌ هزنیه‌ترین راه، افزودن تعدادی تخته یا آهن به تریلر و محفظه‌ی بار کامیون است. با این روش می‌توانید به راحتی حداکثر میزان تحمل تریلر را افزایش دهید. اما باید بدانید که این احتمال وجود دارد که از این طریق به عدد مورد نظر نرسید. چرا که پس از مقدار معینی وزن، خود تخته و آهن‌ها به یک محموله تبدیل خواهند شد.

فنر بادی کامیون


آیا شما به کمک فنر‌ با توانایی حمل بار زیاد نیاز دارید؟

برای رسیدن به جواب این سوال، باید پرسش‌های دیگری را برای خود مطرح کنید:

ـ آیا شما از کامیون خود به طور مکرر برای حمل محموله‌های سنگین استفاده می‌کنید؟

ـ آیا شما فنر‌های معمولی خود را به صورت مداوم بر اثر استهلاک یا ترک خوردگی تعویض می‌کنید؟

اگر شما قرارداد‌های طولانی مدتی دارید که به صورت مداوم کامیون شما را سنگین‌تر از حد اکثر توانایی حمل آن، بار می‌زند، باید برای افزایش طول عمر وسیله‌ی نقلیه و کاهش هزینه‌های طولانی مدت نگهداری از آن، فنر‌ها و سیستم تعلیق را تقویت کنید.

آیا تقویت کمک فنر‌ کشنده، حداکثر توان کشش بار را افزایش می‌دهد؟

همان طور که می‌دانید، فنر یک عضو حیاتی از سیستم تعلیق کشنده‌های سنگین محسوب شده و به کیفیت سواری در جاده‌های ناهموار و آسایش راننده و سرنشین کمک قابل توجهی می‌کند. این فنر‌ها همچنین در زمانی که وزن بار روی محور‌های کامیون قرار می‌گیرد، ارتفاع خودرو را حفظ کرده و برخورد کف آن با موانع جاده جلوگیری می‌کنند.

از همین رو اگر فنر‌های محور عقب کشنده‌ی خود را تقویت کنید، زمانی که تریلر حامل بار را به آن متصل می‌کنید دیگر کاهش ارتفاع نخواهد داشت. بنا بر این تقویت فنر‌های کشنده، تاثیر مستقیم بر حداکثر توانایی حمل بار و توانایی کشش آن خواهد داشت.

منبع :

https://eu.monroe.com

دیدگاهتان را بنویسید