مقالات خودروهای سنگین

7 نکته که باید قبل از رانندگی با کامیون بدانید

7 نکته که باید قبل از رانندگی با کامیون بدانید

7 نکته که باید قبل از رانندگی با کامیون بدانید

نکات قبل از رانندگی با کامیون، مجموعه دستورالعمل‌هایی هستند که با رعایت آن‌ها شما به راحتی می‌توانید از پدید آمدن بسیاری از حوادث و مشکلات جلوگیری کنید. یک بار تلاش برای رسیدن به موفقیتی بزرگ کافی است. کارهایی که به عنوان نکات اولیه، الزامی است.

شما می‌توانید با یک بررسی اولیه نکاتی را در ماشین عیب‌یابی کنید که باعث کاهش صدمات به کامیون شما می‌شود. کامیون همواره مانند یک بچه نیاز به مراقبت دارد و شما به عنوان والد آن باید به‌خوبی از آن مراقبت کنید.

در ادامه به بیان 7 ویژگی در رانندگی کامیون می‌پردازیم تا بتوانیم شما را در بهبود عملکردتان کمک کنیم.

نکات قبل از رانندگی با کامیون حفاظتی از شما و کامیون

شما زمانی که شروع به رانندگی می‌کنید ممکن است دچار حادثه شوید و عموماً این حوادث علائمی قبل از خود به همراه دارند. این علائم می‌تواند به علت‌هایی که در حالات شما اتفاق می‌افتد رخ دهد یا اینکه شما دچار یک مشکل اساسی در کامیون خود شده باشید.

در هر دو حالت می‌توان به راحتی از بروز آن‌ها و عدم آمادگی برای آن‌ها خارج شد. اگر قبل از آن، به مشکل اندیشیده باشید.

بخشی از یادگیری نحوه رانندگی ایمن با اتومبیل، ایجاد عادت‌های ایمن در رانندگی است. لطفاً برای رانندگی هر بار که سوار ماشین می‌شوید 7 کار زیر را انجام دهید. این کارها بعد از مدتی برای شما به یک عادت تبدیل خواهد شد. رانندگان باتجربه عادت‌هایی را ایجاد کرده‌اند که در هنگام رانندگی با ماشین امنیت آنها را حفظ می‌کند. این عادات به شرح زیر خواهد بود.

1- اطراف ماشین قدم بزنید

اولین قدم در خصوص نکات قبل از رانندگی با کامیون این است که دور ماشین قدم بزنید. این کار در وهله اول باعث می‌شود تمامی موانع موجود در کار را بازبینی کنید و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف سازید.

مخصوصا با توجه به ابعاد، قطعاً اشراف کامل به تمامی وجوه پشت کامیون نخواهید داشت.

بحثی که در هنگام دور زدن به دور ماشین باید چک شود تایرها است. عدم کم باد بودن یک نکته مهم در بررسی است. شما بایستی با بازرسی چشمی از بالانس بودن آن اطمینان حاصل کنید. این کار از چرخ های جلو سمت راننده آغاز و با بررسی زاپاس اتمام می‌یابد. هرگونه مشکل در این قسمت می‌تواند شما را از ادامه سفرکاری باز بدارد.

مرحله دیگر در بازدید، چراغ‌های اطراف ماشین است. شما باید از صحت چراغ‌ها در دو مرحله کاملا آگاه باشید. در مرحله اول شما باید چراغ‌های چشمک‌زن را چک کنید، کار کردن درست و کامل همه چراغ‌ها به خصوص چراغ خطر مهم است.

چراغ‌ها حتی‌الامکان به‌صورت ساده باشد و از چسباندن طلق یا استفاده از نورهای غیرمتعارف خودداری کنید. چراغ وظیفه روشنایی دارد و نباید تزئینی با آن برخورد شود.

در مرحله دوم که عموماً در شب موقع سوارشدن باید مورد ارزیابی قرار گیرد، چراغ‌های روشنایی جلوی ماشین است. این بررسی هم از منظر ارتفاع پخش نور چراغ و هم از نظر میزان شدت نور باید باشد. این کار باعث می‌شود شما باعث اذیت دیگر رانندگان نشوید. ارتفاع کامیون شما نسبت به یک سواری بالاتر است، پس مراقب ارتفاع نور خود باشید.

در ادامه بررسی‌ها، تمیزی کف کامیون شما بسیار مهم است. این بررسی مختص ماشین‌های سنگینی است که حمل بار می‌کنند و کشنده‌ها از این دسته خارج هستند.

تمیزی در کامیون‌های مایعات اولویت بالایی دارد و CIP یک نکته حائز اهمیت است. در صورتی که بار داخل کامیون است، می‌بایست کاملاً از فیکس بودن آن، اطمینان حاصل کنید.

در مرحله آخر شما باید ماشین را از نظر سالم بودن موتور چک کنید. این بررسی نباید به صورت جزئی باشد. عدم روغن ریزی و نبود صدای عجیب برای حرکت و رفتن به مرحله بعدی نکات قبل از رانندگی با کامیون کافی است.

2- تنظیم صندلی

مهم‌ترین قسمت و شاید مجموع بسیاری از دقایق عمر یک راننده به صندلی آن خلاصه می‌شود. یک مکان که می‌تواند شما را اذیت کند. نوع صندلی بحث این مقاله نیست. شما با هر صندلی که روی آن نشسته‌اید باید اصول را رعایت کنید.

اولین اصل راحتی پا نسبت به پدال‌ها است، عدم جمع بودن زانو بسیار مهم است و باید به آن دقت شود.

در مرحله بعدی تکیه‌گاه صندلی است. پشتی صندلی نباید بسیار عقب یا کاملاً در فرمان باشد. به عبارتی حدفاصل یک دست به صورت قائم تا فرمان به این منظور کافی است. این میزان فاصله همان میزان فاصله از کیسه هوا خواهد بود.

لوازم صندلی کامیونتون و از ما بخرید

3- تنظیم آینه

برای تنظیم آینه شما باید دو حالت مختلف را بررسی کنید. البته شاید به نظر شما این موضوع کاملاً ساده و پیش‌پاافتاده باشد، اما بسیار الزامی و مهم در نکات قبل از رانندگی با کامیون است. اگر کامیون نسل قدیم داشته باشید، نقاطی کور در کامیون شما است که باید با توجه به موقعیت صندلی خود ابتدا سمت راننده و سپس سمت شاگرد تنظیم شود.

آینه باید به گونه‌ای تنظیم شود که کاملاً تا انتها گوشه کامیون را نمایش دهد.

نکات قبل از رانندگی با کامیون و تنظیم آینه

این تنظیمات در کامیون‌های جدید باتوجه‌به سنسور‌های موجود، کاری بسیار پیش پا افتاده است، اما باید انجام شود. لطفاً در صورتی که آسیب به آینه وارد شد آن را تعویض کنید.

4- کمربند

تا به اینجا با 3 نکته قبل از رانندگی آشنا شده‌اید و شاید مهم‌ترین قسمت، چهارمی و کمربند است. اگر تصادفی رخ دهد، قطعاً شدت ضربه‌ای که به جلو بدنه کامیون با توجه به طراحی کابین آن‌ها اعمال می‌شود، کمی بیشتر از حد عادی بوده و شما را به سمت فرمان پرت می‌کند.

نکات قبل از رانندگی با کامیون و بستن کمربند

داشتن ایربگ فرشته نجات است اگر شما کمربند بسته باشید. در صورتی که کمربند نداشته باشید، شما را به عقب پرت می‌کند و حتی می‌تواند باعث شکستگی گردن شما شود. در ماشین‌های سنگین دیگر و قدیمی ممکن است سیستم ایربگ وجود نداشته باشد و بدون کمربند شما قطعاً با یک زخم در پیشانی در بهترین حالت روبرو خواهید شد.

اگر بیماری قلبی دارید یا احساس تنگی نفس می‌کنید، باز هم راه‌حل دارید. گیره بالای کمربند به شما این اجازه را می‌دهد که به میزان بیشتر کمربند را کشیده و یک فضای آزاد برای خود داشته باشید. این کار فشار را از روی قفسه سینه شما برمی‌دارد و شما به راحتی می‌توانید از امنیت لذت ببرید.

5- چک کردن سیستم‌های فرمان و هدایت

یکی از کارهای مهم در کامیون مبحث فرمان و ترمز است. با فشار دادن پدال ترمز، به راحتی می‌توانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سیستم فرمان و چرخش قسمتی مهم در ادامه بررسی‌ها است. صاف بودن آن برای حرکت و همچنین قرار دادن در دنده خاص با توجه به بار یا خلاص کردن ماشین، اقدامی مهم است.

نکات قبل از رانندگی با کامیون و تنظیم فرمان

چک سیستم‌های الکترونیکی گام بعدی است. موقعیت‌یاب و مانیتورها در ماشین‌های جدید و عقربه‌ها در ماشین‌های قدیمی مهم است. از مهم‌ترین المان‌ها آب و بنزین است که حتماً باید چک شود. استفاده از یک ترتی با توجه به سلیقه خودتان به گونه‌ای که هیچ اندیکاتوری جا نیفتد، بسیار مهم است.

6- راننده

تا به اینجا به نکات مرتبط با ماشین صحبت کردیم و نکات قبل از رانندگی با کامیون را خدمت شما بیان کردیم. به علت طولانی بودن رانندگی، از لباسی استفاده کنید که با آن راحت هستید. در کامیون‌های قدیمی این نکته که لباس متناسب با فصل حتما بپوشید، بسیار مهم است. البته در نسل جدید این ماشین‌های سنگین، چنین چیزی منسوخ و غیرمهم است.

نکات قبل از رانندگی با کامیون و راننده

وجود تنقلات و میوه و چای برای زمان‌هایی که به علت خستگی توقف کرده‌اید، بسیار مهم است. حتماً سعی کنید قبل از رانندگی کاملاً خواب کافی داشته باشید تا دچار مشکلات خواب‌آلودگی در هنگام رانندگی نشوید.

7- چک کردن نهایی

پس از گذراندن همه این مراحل حالا آماده آغاز یک سفر خواهید بود. بدون یک لحظه توقف پیش بروید و لذت ببرید. صبر کنید! یک نکته باقی مانده است. چک نهایی همه نکات به صورت خلاصه و سریع برای اطمینان از انجام درست و کامل برای رسیدن به یک سفر ایمن. شما با این کار، از پشت صندلی خود تفاوت‌ها را رقم خواهید زد.

سخن آخر

برای یک سفر ایمن کامیون خود را آماده کرده‌اید. رعایت نکات قبل از رانندگی با کامیون، مواردی است که نه تنها شما را عقب نمی‌اندازد، بلکه از خسارات بعدی درامان نگه می‌دارد.

رانندگی کامیون یک دنیای متفاوت است که در کنار جذابیت‌هایی که دارد، متأسفانه خساراتی را هم می‌تواند به همراه داشته باشد که شما را بسیار ناراحت کند. بهتر است علاوه بر نکات بالا که بیان شد، حتماً نسبت به سرویس ماشین بر اساس کیلومتری که طی می‌کنید و مسیری که رفته‌اید، اقدام کنید.

منبع:

https://teenslearntodrive.com/before-starting-the-car

دیدگاهتان را بنویسید