مقالات خودروهای سنگین

تاریخچه شرکت آمریکایی ماک

تاریخچه شرکت آمریکایی ماک

تاریخچه شرکت آمریکایی ماک

بیش از یک قرن است که ماک به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان خودروهای سنگین در آمریکا شناخته می‌شود. این شرکت در ابتدا تولیدکننده انواع ماشین‌های سنگین بوده ولی از وقتی‌ که زیرمجموعه ولوو شناخته شد تنها به تولید کامیون ادامه داد. در این مقاله می‌خواهیم از تاریخچه شرکت ماک بگوییم.

تولد کامیون‌های ماک

ماک که در نهایت به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کامیون در ایالات متحده تبدیل شد، کار فعالیت خود را در سال 1890 آغاز کرد. زمانی که جان ماک 26 ساله در یک شرکت واگن‌سازی در بروکلین، نیویورک به کار مشغول بود، جان ماک سه سال بعد همراه برادرش گاس این شرکت را خرید و در عرض یک سال برادر سوم، ویلیام، که قبلاً یک شرکت واگن‌سازی در Scranton کار می‌کرد نیز به آنها پیوست.

این سه برادر بر واگن سازی متمرکز شدند و موتورهای جدید با بخار و برقی را نیز آزمایش کردند. در سال 1900 ، برادران اولین معامله بزرگ خود با یک شرکت گردشگری از پارک Prospect بروکلین در زمینه ساخت اتوبوس گشت و گذار منعقد کرد. این اتوبوس که 15 تا 20 مسافر داشت دارای یک موتور طراحی شده توسط این سه برادر بود و اولین وسیله نقلیه‌ای بود که پلاک Mack روی آن نصب شد.

این شرکت گردشگری که از محصول خود راضی بود، در سال 1901 سفارش دومین اتوبوس را داد و برادران شرکت ماک را در سال 1902 تأسیس کردند.

جابه‌جایی

دومین رویداد بزرگ در تاریخچه شرکت آمریکایی ماک جابه­ جایی­ های مداوم این شرکت بود. برادران در سال 1905 تصمیم گرفتند که دومین تأسیسات تولیدی را در یک ریخته‌گری قدیمی در ضلع جنوبی آلنتاون، پنسیلوانیا افتتاح کنند. برادر چهارم، جوزف نیز که قبلاً در این منطقه زندگی می‌کرد به عنوان سهام‌دار به آنها پیوست. سالی که برادران مک به آلنتاون نقل مکان کردند، این شرکت 51 دستگاه خودرو ساخت. در حالی که اکثر محصولات آنها اتوبوس بود، این شرکت همچنین دو نوع کامیون تحویل بار نیز ساخت.

اگرچه دفتر مرکزی شرکت در نیویورک باقی‌مانده بود، برادران مک کارخانه بروکلین خود را در سال 1907 تعطیل کردند و تمام تولیدات خود را در تأسیسات آلنتاون ادغام کردند. طی چند سال آینده، این شرکت به گسترش انواع مختلفی از وسایل نقلیه سنگین ادامه داد. شعار آنها که در سال 1907 به تصویب رسید، منعکس‌کننده ارزش‌های شناخته شده این شرکت بود: «سادگی، مقاومت، دوام و قدرت ذخیره زیاد».

لوازم و قطعات یدکی شرکت ماک

ظهور برجسته در عرصه ملی

در تاریخچه شرکت آمریکایی ماک حضور فعال این کامیون­ها در عرصه ملی و جبه­های جنگ نیز وجود دارد. تا سال 1911 ، کارخانه آلنتون تقریباً 700 نفر مشغول به کار شد. در همان سال، این شرکت همچنین مجموعه‌ای از ادغام‌ها را آغاز کرد که در نهایت به تبدیل آن به یکی از معروف‌ترین تولیدکنندگان کامیون در ایالات متحده کمک می‌کند. اولین مورد از این تغییرات در سال 1911 اتفاق افتاد، هنگامی که شرکت برادران مک با شرکت سائر موتور ادغام شد و شرکت بین‌المللی موتور، موسوم به IMC را ایجاد کرد. یک سال بعد، شرکت موتور هویت به IMC پیوست که مهندسان ادوارد آر. هیویت و آلفرد ماسوری را با خود به همراه آورد.

در آغاز جنگ جهانی اول، دولت انگلیس 150 دستگاه ماک را برای حمل نیرو، غذا و مایحتاج خود در فرانسه خریداری کرد. عملکرد آنها در جبهه‌های جنگ چنان چشمگیر بود که انگلیسی‌ها به آنها لقب ماک بولداگ را دادند. هنگامی‌که سال بعد آمریکا وارد جنگ شد، ارتش ایالات متحده ماک  AC را به‌عنوان کامیون استاندارد 5 تنی ارتش پذیرفت. در کل، حدود 4500 ماک AC در جنگ مورد استفاده قرار گرفت.

در سال‌های پس از جنگ، نام مستعار بولداگ با این شرکت ارتباط برقرار کرد و در سال 1922 مک آن را به عنوان نماد رسمی شرکت خود پذیرفت. ده سال بعد، آلفرد ماسوری اولین تزئین هود بولداگ را ساخت.

مهم‌ترین دستاورد شرکت آمریکایی ماک

شاید مهم‌ترین دستاورد این شرکت معرفی موتور دیزلی خود در تابستان 1938 باشد. این شرکت، به عنوان اولین تولیدکننده مستقل کامیون که چنین موتوری را تولید می‌کند، کمک قابل توجهی در کمک به چرخش صنعت کامیون‌های سنگین به سمت بهره‌وری از قدرت دیزل کرد.

بار دیگر در تاریخچه شرکت آمریکایی ماک این شرکت به نوبه خود در جنگ جهانی دوم نیز شرکت کرد. مانند اکثر صنایع در ایالات متحده، وقوع جنگ جهانی دوم ماک را بر آن داشت تا به حالت تولید زمان جنگ برگردد. حتی بخشی از کارخانه آلنتاون به طور موقت توسط دولت تصرف شد و برای تولید هواپیماهای ولتی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1965 ، پس از دهه‌ها رشد مداوم، ماک اعلام کرد که مرکز شرکت خود به آلنتاون منتقل خواهد شد تا به کارخانه مونتاژ اصلی نزدیک شود. ساخت ساختمان جدید ستاد جهانی ماک آغاز شد و در 28 آوریل 1970 ، رسماً افتتاح شد. دهه 1970 علاوه بر رشد چشمگیر، یکی از مهم‌ترین تغییرات را در ساختار شرکت مک ایجاد کرد. در سال 1979 این شرکت با سازنده فرانسوی رنو توافق کرد. این باعث شد که رنو بتواند 10٪ سهام ماک را خریداری کند.

عصر تلاطم و تغییر

دهه 1980 به عنوان یکی از آشفته‌ترین دهه‌های تاریخچه شرکت آمریکایی ماک ثبت شده. در طول سه سال اول، مک ده‌ها میلیون ضرر و زیان متوالی داشته است. اگرچه این شرکت به طور خلاصه در سال 1984 به سودآوری خود بازگشت، اما ضررها حاکی از رکود عمومی بود که تا سال‌های خیلی بعد نیز در این صنعت تأثیر گذاشت.

در ژانویه 1986 ، پس از خسارت خالص نزدیک به 65 میلیون دلار، ماک اعلام کرد که کارخانه آلنتاون خود را تعطیل خواهد کرد. چهار سال بعد، در سال 1990 ، مک به طور کامل متعلق به شرکت فرعی رنو شد. از آنجا که در آن زمان ماک هنوز با چالش‌های جدی مالی روبرو بود، این امر منجر به یک کارزار تجدید ساختار شد که شامل بسته شدن چندین مکان تولید و مونتاژ دیگر بود. این تغییرات در نهایت به شرکت کمک کرد تا در سال 1994 به سودآوری خود بازگردد. در پایان سال 1998 ، مک شش سال متوالی رشد بازار را ثبت کرد.

 

کامیون‌های ماک در قرن بیست و یکم

طلوع قرن بیست و یکم، تغییر عمده دیگری در ساختار شرکت آمریکایی ماک ایجاد کرد. در سال 2000، هم‌زمان با جشن 100 سالگی ماک، تولیدکننده سوئدی ولوو این شرکت را خریداری کرد – حرکتی که منجر به تغییرات بزرگی شد.

در سال 2009، دفتر مرکزی شرکت ماک، همراه با تمام عملیاتی که در مرکز توسعه مهندسی و مرکز آزمایش‌ها انجام شده بود، به پردیس ولوو در گرینزبورو، کارولینای شمالی منتقل شدند. این اولین بار در 80 سال گذشته است که تمام وسایل نقلیه ماک در یک مکان ساخته می‌شوند. سال بعد، ساختمان قدیمی مرکز توسعه و آزمایش به مرکز خدمات مشتری ماک تبدیل شد. این مرکز هم‌اکنون دارای نمایشگاه بزرگ شرکت‌ها، موزه گسترده ماک و دفاتر منطقه‌ای است.

امروزه، هر کامیون مک که برای بازار آمریکای شمالی ساخته شده است، در کارخانه‌ای در منطقه پایین ماکونگی مونتاژ می‌شود. این شرکت همچنین بزرگ‌ترین کارفرمای شهرک است که 1900 شغل را فراهم می‌کند. با توجه به اینکه در تاریخچه شرکت ماک، این شرکت 115 سال سرپا بوده، انتظار می‌رود که با قدرت به راه خود در مسیر پیشرفت ادامه دهد.

منابع :

A History of Mack Trucks

 

دیدگاهتان را بنویسید